Pałac Nymphenburg

  Wybudowany w Monachium, w dzielnicy Neuhausen, w stylu włoskiej willi, Pałac Nymphenburg to jeden z największych kompleksów pałacowych w Europie. Pałac wraz z otaczającym do parkiem znajduje się w dawnej letniej rezydencji ...

 

Wybudowany w Monachium, w dzielnicy Neuhausen, w stylu włoskiej willi, Pałac Nymphenburg to jeden z największych kompleksów pałacowych w Europie. Pałac wraz z otaczającym do parkiem znajduje się w dawnej letniej rezydencji rodziny Wittelsbachów. Bawarski książę Ferdynand podarował go ukochanej żonie – Henriette de Savoya  w podziękowaniu i z wdzięczności za narodziny dziedzica, syna Maksymiliana. Barokowy Pałac Nymphenburg (niem. Schloss Nymphenburg) nazwany tak przez księżną Henriettę, oznacza dosłownie „zamek nimfy”. To właśnie na zlecenie królowej bawarskiej w 1664 roku rozpoczęto budowę obiektu na kształt sześcianu. Położny w zachodniej części Monachium pałac zaprojektowany został przez bolońskiego architekta Agostino Barellego. W późniejszych latach wielokrotnie jeszcze poszerzany  i rozbudowywany pałac do dzisiejszego dnia jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Monachium.

Pałac Nymphenburg – barokowy skarb Bawarii

Wzniesiony w latach 60. na wzór dworku miejskiego Pałac Nymphenbur w XVIII i XIX wieku był nieustannie rozbudowywany przez włoskich architektów, między innymi przez Maxa Emanuela i Karla Albrechta, Henrica Zuccalli i Josepha Effnera. Stał się prawdziwym barokowym olbrzymem otoczonym pięknymi ogrodami i parkami, pawilonem służącym do picia herbaty i pałacykiem myśliwskim. Pałac Nympherburg to niesamowite miejsce na mapie Niemiec. Kilkukrotnie modernizowany kompleks był jednym z pierwszych tego typu architektonicznych zabudowań w Europie. Do dziś dnia chociażby „Sala Lustrzana / Wielka Sala” (niem. Steinerner Saal) z pięknymi freskami na suficie czy „Galeria Piękna” (niem. Schbnheitlsgalerie), namalowana dla króla Ludwika I przez Josepha Stielera, przyciągają tłumnie turystów. We wspomnianej „Galerii Piękna” podziwiać można aż 36  portretów najpiękniejszych kobiet epoki pochodzących z różnych warstw społecznych. Niesamowitą kolekcję tworzą wizerunki markiz, księżnych, służących i tancerek kabaretowych. W pałacowych ogrodach, których powierzchnia wynosi około 180 ha także napotkamy na szereg architektonicznych cudów. Klasycystyczny belweder, oranżeria, sztuczne jezioro, urokliwe mostki, muzeum karoc… W zamkowym ogrodzie, wśród zieleni i pałacowych bawarskich fontann, można odnaleźć dawny pałacyk myśliwski, pustelnię świętej Marii Magdaleny oraz pawilon służący do picia herbaty. W dawnych stajniach dworskich, w południowej części zespołu pałacowego, mieści się powozownia, która dziś stanowi muzeum powozów.

Pałac Nympherburg i znajdujący się w jego obrębie ogród, wśród drzew i krzewów którego napotkać możemy niesamowite budowle, stanowi przykład znakomitej architektury, stale przyciągającej do Monachium wielu turystów.