PAŁAC CHARLOTTENBURG

Największy berliński pałac, dzieło rodu Hohenzollernów – Pałac Charlottenburg – to barokowy symbol stolicy Niemiec. Wzniesiona pod koniec XVII wieku, rozbudowywana i upiększana w późniejszych latach, największa rezydencja Hohenzollernów początkowo stanowił...

Największy berliński pałac, dzieło rodu Hohenzollernów – Pałac Charlottenburg – to barokowy symbol stolicy Niemiec. Wzniesiona pod koniec XVII wieku, rozbudowywana i upiększana w późniejszych latach, największa rezydencja Hohenzollernów początkowo stanowiła letnią siedzibę królowej Sophie Charlotte, królowej Prus, żony elektora Brandenburgii Fryderyka III. To właśnie po śmierci pruskiej królowej, na jej cześć, Fryderyk III nazwał tak cały kompleks pałacowy.

Pałac Charlottenburg – barokowy symbol Berlina

Barokowy Pałac Charlottenburg pierwotnie zwano Lietzenburgiem. Znajdował się poza stolicą Niemiec, a miejscowość w której się znajdował zwana była Alt Lietzow. Pałac Charlottenburg (niem. Schloss Charlottenburg) budowano od 1965 roku, miał być letnią rezydencją Hochenzollernów. Wkrótce po uroczystej inauguracji pałacu, w 1705 roku, królowa Charlotte zmarła, i król Fryderyk III zmienił nazwę pałacu ku czci jej imienia. Pałac Charlottenburg, wzniesiony według projektu niderlandzkiego architekta Johanna A. Neringa, prócz zabudowań architektonicznych składa się także z pałacowego parku, Belvederu i oranżerii. Wspaniały ogród, który przypomina ogrody w Wersalu, zaprojektował Simeon Godeau. W 1787 roku w angielskim stylu przebudował go królewski ogrodnik – George Steiner. Dopiero po II wojnie światowej ogród znów przypominał stylem swój barokowy pierwowzór. Pałacowo-ogrodowy kompleks, w zależności od stylu panującego w danym czasie, niemal od zakończenia jego budowy ciągle rozbudowywano.

Pałac Charlottenburg, jeden z najpiękniejszych zespołów architektonicznych Berlina, który pełnił siedzibę królów pruskich niemalże do końca XIX wieku, uległ dużym zniszczeniom podczas II wojny światowej. Został jednak odbudowany, rekonstrukcja poszczególnych komnat trwała do początków bieżącego wieku, w latach 2004 – 2006 stanowił nawet tymczasową siedzibę Prezydenta Niemiec. I choć dziś pełni głównie funkcję muzealną, a w jego wnętrzach podziwiać można dzieła architektury wielu epok, nadal wyczuwa się w nim dworską kulturę Hohenzollernów. W jego wnętrzach zobaczyć można insygnia koronacyjne króla Franciszka I oraz wiele pięknie odrestaurowanych, barokowych sal. Poza muzealnymi wnętrzami z najcenniejszymi dziełami sztuki (jak chociażby wiszące w pałacu obrazy Antoine’ a Watteau) o zachwyt przyprawia pałacowy ogród. W Belwederze, jednym z dwóch samodzielnie stojących w ogrodzie budynków, zwiedzać można porcelanowy gabinet z potężnymi zbiorami zachowanej w nienaruszonym stanie berlińskiej porcelany. Drugim samodzielnie stojącym obiektem jest Mauzoleum królowej Luizy. Dziś Pałac Charlottenburg wraz z otaczającymi go pięknymi ogrodami stanowi jedną z największych atrakcji stolicy Niemiec. Praca opiekunki w Niemczech może być też doskonałą okazją do poznania takich pięknych miejsc jak omówione w tym artykule.