Pielęgnacja skóry osoby starszej podczas mrozu

Styczeń powitał nas śniegiem i chłodem. Gdy temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni Celsjusza, twarz staje się bardzo podatna na podrażnienia. Niekorzystnie wpływa na nią wiatr, mróz i suche powietrze. Na co dzień, przed utratą wilgoci ...

Styczeń powitał nas śniegiem i chłodem. Gdy temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni Celsjusza, twarz staje się bardzo podatna na podrażnienia. Niekorzystnie wpływa na nią wiatr, mróz i suche powietrze.

Na co dzień, przed utratą wilgoci twarz chroni pokrywająca ją warstwa lipidowa, jednak pod wpływem czynników atmosferycznych jest ona uszkadzana. Szczególnie narażona jest skóra osób starszych, u których warstwa ochronna regeneruje się wolniej.

Zmiana w wyglądzie skóry jest jedną z pierwszych widocznych oznak upływu czasu. Wraz z wiekiem traci swoją elastyczność, zamienia się w wiotką, szorstką, pomarszczoną. Staje się cienka, podatna na uszkodzenia. Czasem pokrywa się łuszczącym lub zrogowaciałym naskórkiem. Przez to, że skóra jest przesuszona,  seniorzy często skarżą się na świąd, a drapiąc się powodują powstawanie drobnych ran, które mogą prowadzić do zakażeń. Sucha cera jest bezsilna.

Jak pielęgnować skórę seniora?

  • Higiena osobista

Istotnym elementem pielęgnacji skóry jest dbanie o higienę osobistą. Zamiast tradycyjnych, pachnących żeli i mydeł z drogerii, do mycia należy stosować środki, które nie powodują podrażnień, dzięki którym objawy swędzenia będą  łagodniejsze. Na rynku dostępne są preparaty, które oprócz oczyszczania – nawilżają i natłuszczają skórę, pozostawiając na niej warstwę ochronną. Umytą skórę należy wycierać delikatnie, najlepiej przy użyciu miękkiego ręcznika, aby jej nie uszkodzić.

Bardzo praktyczne w użyciu są chusteczki, dzięki którym można umyć podopiecznego bez użycia wody. Zwykle są one wzbogacone o substancje takie, jak: wyciąg z lnu, D-pantenol, alantoinę, witaminę E, które łagodzą podrażnienia skóry. Przyśpieszają gojenie ran i chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.

  • Odpowiednie kosmetykipielęgnacja

Aby obronić skórę przed wysuszeniem, zanim wyjdziemy na zewnątrz, warto zastosować odpowiednie kremy do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Zapobiegną one utracie wody oraz ochronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.  Jeśli pogoda jest słoneczna, warto użyć kremu z filtrami UV, gdyż zimą słońce odbija się od śniegu.

  • Prawidłowa dieta

Oprócz zewnętrznej ochrony, należy zatroszczyć się o skórę przez odpowiednie odżywianie. Zimowa dieta powinna być bogata w składniki, dzięki którym nie będzie ona poddawać się niekorzystnym warunkom. Pamiętajmy zatem, aby w jadłospisie znalazły się produkty bogate w witaminy A, C, D, E, K, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz błonnik pokarmowy.

Przykłady: cytrusy, kiszona kapusta, natka pietruszki, ryby, chude mięso (drób), kasze.

Warto pamiętać, że właściwa dieta będzie idealnym uzupełnieniem zimowej pielęgnacji.