Demencja – problem współczesności

Otępienie, inaczej mówiąc demencja dotyczy coraz większej ilości starszych ludzi i powoli staje się problemem współczesnego świata. Demencja dotyczy sfery psychicznej i może wywołać ją wiele czynników. Jej konsekwencją jest pogorszenie ...

Otępienie, inaczej mówiąc demencja dotyczy coraz większej ilości starszych ludzi i powoli staje się problemem współczesnego świata.

Demencja dotyczy sfery psychicznej i może wywołać ją wiele czynników. Jej konsekwencją jest pogorszenie zdolności intelektualnych i pamięci człowieka. Otępienie powoduje, że dotknięta nim osoba przestaje być aktywna zarówno zawodowo, jak i społecznie, ma problemy z codziennymi czynnościami i nawiązywaniem kontaktu z innymi. Wszystkie te objawy powodują, że człowiek musi być stale pod opieką. Często jednak lekarze mają kłopoty z jasnym określeniem czy pacjent cierpi na demencję. Dzieje się tak w lżejszych przypadkach, przy mniejszym zaawansowaniu osłabienia sprawności umysłowej.

Debata na szczycie…

Podczas tegorocznego szczytu grupy G8, odbyło się specjalne spotkanie ministrów zdrowia, na którym szeroko omawiano temat demencji starczej. Konkluzja z tego spotkania jest taka, że Holandia przoduje w nowatorskich formach opieki. Ich pragmatyczne podejście, sprawiło że w całym kraju, a także poza jego granicami, powstają ośrodki dla ludzi dotkniętych otępieniem. Najbardziej znanym miejscem jest wioska De Hogeweyk, położona w odległości 20km od Amsterdamu.  Jej 150 mieszkańców próbuje żyć tak jak zdrowi ludzie: mają centrum handlowe, kawiarnie, sklepiki, restauracje, bary, teatr, fryzjera. Codziennie robią zakupy i korzystają z wachlarza usług. Jednak tutaj osoba, która zapomni zapłacić za dany produkt, nie jest traktowana jak złodziej. Sprzedawca kontaktuje się z opiekunem i mówi o zaistniałej sytuacji. Rachunek jest regulowany lub zwraca się towar do sklepu. Znakiem rozpoznawczym ośrodka jest szczególne podejście do pacjentów. Ci traktowani są normalnie i gdy pojawia się problem, jest on rozwiązywany podobnie jak w życiu codziennym. Przede wszystkim nie ucieka się od trudnych sytuacji.

Tak by się nie zgubić…

Ciekawostką jest fakt, że ośrodek nie jest w szczególny sposób odgrodzony od świata zewnętrznego. Domy ułożone są tak, aby każdy pacjent nie miał problemu z powrotem do miejsca, z którego wyszedł. Główne wejście i wyjście jest strzeżone, ale tylko po to, by w porę zareagować i pomóc osobie, która z jakiegoś powodu chce opuścić De Hogeweyk. Dzięki takiej organizacji, pacjenci mogą się ruszać i dłużej utrzymują dobrą kondycję oraz są mniej narażeni na irytację, spowodowaną ograniczeniami.

Głos sprzeciwu…

Oczywiście pojawiają się także głosy sprzeciwu. Wśród Niemców panuje przekonanie, że tego typu ośrodki są swego rodzaju gettami, w których izoluje się chorych.  Poprzez przebywanie w nich, człowiek traci kontakt z rzeczywistością i pogłębia się jego depresja. Jednak twórcy tych miejsc twierdzą, że to szansa dla ludzi z demencją, których otoczenie nie jest w stanie w pełni zrozumieć i jest nieprzyjazne. Zgadzają się z opinią, że starsi ludzie najlepiej czują się w swoich domach, jednak ośrodek powstał dla tych, którzy sami nie potrafią już o siebie zadbać i wymagają całodobowej opieki.

Według nas to nowatorskie podejście do problemu demencji, jednak jego ocenę pozostawiamy Wam. A tymczasem zapraszamy do aplikowania do pracy jako opiekunka nad osobami starszymi w Niemczech.