Garść ciekawostek o Niemczech

Nie od dziś wiadomo, że mieszkając, czy pracując w danych lokalizacjach nie skupiamy się na szczegółach, które nas otaczają. Znajomość pewnych historii, ciekawostek, czy tradycji danych regionów może przydać nam się np. podczas oprowadzania bliskich po danych miejscach, a nam samym może nadać barw spędzając czas czy to w Polsce, czy w Niemczech.

Stolica Niemiec jest półtora razy większa od stolicy Polski

To nie tylko liczba mieszkańców, a większa powierzchnia. Na obrzeżach Berlina możemy spotkać historyczne dzielnice pełne uroczych dworków lub wielkie, nowoczesne fabryki, do których codziennie komunikacją dojeżdżają mieszkańcy do pracy. W przypadku Warszawy sprawa jest trochę skomplikowana, bo nasza stolica wciąż odznacza się wieloma wolnymi przestrzeniami w centrum – kwestia nierównomiernej odbudowy stolicy daje jej wiele szans na przykład na stawianie wieżowców, na które Berlin przez zbitą budowę miasta pozwolić sobie nie może.

W całych Niemczech zamieszkuje około 2 100 000 Polaków!

Tak! W całych Niemczech mieszka więcej naszych obywateli niż w samej stolicy. Wielu skorzystało z otwarcia granic i pełni nadziei wyjechało w poszukiwaniu lepszej pracy i samorozwoju. Warto wspomnieć o tym, że jednym krajem, który przewyższa Polonię w Niemczech jest USA.

Najstarsza restauracja świata

Podczas gdy w innych częściach świata imperium Inków powoli stawiało pierwsze kroki, to karczma w Ratyzbonie (dzisiaj znana jako Regensburg Sausage Kitchen) zaczynała swoją historię w najdłużej otwartej restauracji na świecie. Powstała w 1146 roku!

Oficjalne rozpoczynanie rozmów telefonicznych

W innych krajach świata (nawet u nas) rozmowę telefoniczną rozpoczyna się od „witaj”, „cześć”, czy „dzień dobry”. W Niemczech natomiast zaczyna się od podania swojego nazwiska. I to nie dotyczy tylko instytucji, a całego społeczeństwa – dzieci już na etapie szkoły podstawowej uczą się tego sposobu rozpoczynania rozmów.

W Niemczech najważniejsza jest prawda

Prawda, do której chcemy się odnieść dotyczy emocji. Niemcy wiedzą, że uczucia odgrywają ogromną rolę w życiu codziennym, a ich tłumienie może zaburzyć nasze relacje z całym otoczeniem i bliskimi. W 2012 roku powstała ogólnokrajowa infolinia „Schimpf-los!” co znaczy „Wyklnij to!”. Każdy może zadzwonić do konsultanta i wyzywać zatrudnionych tam operatorów.

Piwo jako symbol niemieckiej kultury

Niemcy to Piwosze – nie od dziś o tym wiadomo! W kraju oficjalnie wyznaczono 6000 odmian piwa, a w samej Bawarii piwo uznane jest za jedzenie.

Nie ma kary za ucieczkę z więzienia

W Niemczech nie czeka nikogo kara za ucieczkę z więzienia! W XX wieku niemiecka administracja uznała, że w każdy człowiek posiada „podstawowy instynkt ludzki”, czyli naturalne pragnienie do bycia wolnym przez to za samą ucieczkę kary nie ma. Osoba, która ucieknie z więzienia może być sądzona tylko za czynności, których dokonała na wolności.

POWRÓT >>