ODWODNIENIE ORGANIZMU U SENIORA

Lato to okres, w którym odwodnienie staje się wyjątkowo dużym zagrożeniem, nie tylko u młodych osób. Odwodnienie to stan organizmu, podczas którego występuje w nim deficyt ilości wody lub elektrolitów. Równowaga wodno-elektrolitowa u osób starszych jest bardzo często zaburzana, a to wszystko z powodu spożywania niedostatecznych ilości płynów i minerałów. Seniorzy i ich Opiekunowie bagatelizując tę sprawę, zazwyczaj nie mają pojęcia o jej negatywnych skutkach.

Przyczyny odwodnienia

Istnieje wiele czynników, które sprzyjają odwodnieniu u osób starszych. Mają one różne podłoża, m.in. fizjologiczne, psychiczne i fizyczne.

  • Do fizjologicznych możemy zaliczyć: choroby nerek, układu krążenia i pokarmowego, cukrzycę czy zaburzenia termoregulacyjne.
  • Psychiczne czynniki dotyczą chorób układu nerwowego, czyli wtedy, gdy nasz Podopieczny ma problem w sygnalizacji i zdefiniowaniu swoich potrzeb, a także przy klasycznych zaburzeniach nastroju, gdy nie ma apetytu i ochoty na nic.
  • Z fizycznego punktu widzenia, odwodnienie może pojawić się w wyniku przyjmowania niektórych leków, np. moczopędnych oraz z powodu ograniczeń ruchowych, kiedy Senior nie spożywa płynów, bo ma ograniczoną możliwość skorzystania z toalety. Opiekunka powinna więc zadbać o komfort Podopiecznego pod tym względem i monitorować częstość oddawania moczu, dzięki temu można mieć pewność, że nerki pracują bez zarzutów i Senior odpowiednio się nawadnia.

Objawy i skutki odwodnienia u Seniora

Przy odwodnieniu organizmu u Osób Starszych występują bardzo charakterystyczne objawy. Zaliczają się do nich: zawroty głowy, omdlenia, suchość w ustach, osłabienie, senność, zaburzenia widzenia czy bladość skóry. Są to jedynie łagodne symptomy, które występują przy odwodnieniu do 10%. Przy większym odwodnieniu człowiek traci przytomność i zaczynają zanikać podstawowe funkcje życiowe. Dlatego tak ważne jest, aby u Seniora nie dopuścić do nawet najmniejszego odwodnienia, ponieważ powrót do stanu homeostazy, czyli  równowagi organizmu u takiej osoby trwa o wiele dłużej, niż u młodszych osób.

Profilaktyka, czyli jak nie dopuścić do odwodnienia

Stan odwodnienia organizmu jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia Seniora. W przypadku jego wystąpienia, nasz Podopieczny może trafić nawet do szpitala. Najlepiej jest więc temu zapobiegać, pilnując ilości przyjmowanych płynów przez Seniora. Żeby odpowiednio nawodnić organizm nie trzeba pić wyłącznie wody, kawy czy herbaty  – możemy proponować Podopiecznemu również zupy, które w sezonie zimowym ma dodatkową funkcję rozgrzewającą. Jeżeli Senior nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych i diety, która wyklucza spożywanie świeżych owoców i warzyw, możemy także podawać je Podopiecznemu w celu uzupełnienia gospodarki wodnej. Główne zalecenia dotyczące ilości spożywanych płynów wynoszą nie mniej niż 1,5 litra na dobę.

Praktyczne wskazówki dla Opiekunek

W sezonie jesienno-zimowym, kiedy przeważają niższe temperatury i nie mamy potrzeby schładzania się napojami, często w ogóle zapominamy o regularnym nawadnianiu. Poczucie pragnienia zastępujemy ciepłym posiłkiem, zamiast napiciem się wody. Opiekunka powinna zwracać uwagę u Podopiecznego na ilość przyjmowanych płynów i posiłków, ponieważ przy ograniczonej aktywności fizycznej osoba starsza może dodatkowo przybrać na wadze. Co więcej, jeżeli nasz Podopieczny ma problemy z nerkami czy choroby układu krążenia, powinniśmy się zastosować do zaleceń lekarskich w kwestii podawania płynów. Pamiętajmy też, że Senior leżący lub z paraliżem nie jest w stanie sam sięgnąć po picie, zadaniem Opiekunki jest więc pomoc Podopiecznemu w tym zakresie i kontrola zapotrzebowania na płyny. Oczywiście w przypadku stanów gorączkowych, przy wymiotach, czy biegunkach należy zawsze uzupełniać na bieżąco utracone płyny i elektrolity, żeby nie doprowadzić do powikłań chorobowych.