Brandenburgia – kraina jezior

Brandenburgia

Czas na kolejną podróż. Tym razem zabieramy Was do landu Brandenburgia – jednego z większych niemieckich landów (jest na piątym miejscu pod względem wielkości) z pięknym Poczdamem, nieskazitelną naturą oraz licznymi zabytkami.

Brandenburgia – kraina pałaców i ogrodów

Położona w północno-wschodniej części Niemiec sąsiaduje z Polską, jej granice w dużej części wyznacza Odra. Pisząc o Brandenburgii, należy zacząć od stolicy tego landu – Poczdamu. To piękne zabytkowe miasto po prostu trzeba zobaczyć! Poczdam może się pochwalić wpisanym na listę światowego dziedzictwa zespołem parkowo-pałacowym Sanssouci, który został wybudowany w XVIII wieku. Wśród słynnych poczdamskich zabytków, należy wymienić pozycje takie jak: Kościół św. Piotra i Pawła z wysoką na 60 m wieżą, wzorowaną na rzymskim łuku triumfalnym Bramę Brandenburską, pałac księcia Wilhelma Hohenzollerna – Cecilienhof lub urokliwą Dzielnicę Holenderską. Zwiedzający, którym starczy sił powinni wejść na najwyższe wzniesienie w Poczdamie, czyli Kleiner Ravensberg (114,2 m n.p.m). Ale to tylko niektóre z atrakcji turystycznych. W Poczdamie oraz jego okolicy znajduje się aż 17 zamków i pałaców!

Brama Brandenburska

Brandenburgia słynie z pięknych pałaców ze wspaniałymi ogrodami oraz malowniczo położonych klasztorów. Warto zobaczyć okazałe rezydencje: Rheinsberg, Paretz, Caputh oraz Oranienburg. Nie można ominąć przepięknie zagospodarowanych terenów zielonych, które rozpościerają się wokół pałaców. Brandenburgia słynie ze sztuki ogrodnictwa. Park Branitz wzorowany na stylu angielskim, Park Babelsberg, Park Pałacowy w Neuhardenbergu – to tylko niektóre z arcydzieł ogrodniczych.

Ułatwieniem dla zwiedzających Brandenburgię jest jej podział na 13 okręgów turystycznych: Poczdam, Ruppiner Land, Prignitz, Havelland, Fläming, Uckermark, Barnimer Land, Märkisch-Oderland, Oder-Spree-Seengebiet, Dahme-Seengebiet, Elbe-Elster-Land, Niederlausitz, Spreewald, każdy z nich ma do zaoferowania piękne zabytki.

Zwiedzający Brandenburgię powinni wiedzieć, że mogą natchnąć się na osoby mówiące w języku łużyckim. Istnieją jego dwa odmiany górno i dolnołużycki. Są to języki zachodniosłowiańskie, z czego dolnołużycki może przypominać język polski.

Bogactwo natury

Atrakcją turystyczną oprócz okazałych zabytków są piękne krajobrazy

Jest to land o największej ilości wód powierzchniowych w Niemczech. Przez Brandenburgię płynie wiele rzek, między innymi Odra, Dahme, Haweli, Rhin. Jest to region jezior – szacuje się, że jest ich około 3 tysięcy. Odwiedzający mogą zdecydować się na podróż statkiem wycieczkowym, jest to bardzo popularny sposób na zwiedzanie tego landu. Podczas rejsu można podziwiać nie tylko uroki przyrody, ale także zabytki na wybrzeżach lub wyspach. Turyści często wybierają rejs po jeziorze Ruppiner See lub Scharmützelsee. Osoby kochające duże miasta powinny skorzystać z możliwości rejsu między Berlinem i Poczdamem. Natomiast Ci, którzy lubią sport i przyrodę, mogą wybrać się na spływ kajakowy. Jednak piękno Brandenburgii to nie tylko woda, ale także lasy. Liczne obszary są objęte ścisłą ochroną. W Brandenburgii jest przepiękny Park Narodowy, aż 240 rezerwatów przyrody oraz 11 parków krajobrazowych. Miłośnicy dzikiej przyrody, na pewno znajdą coś dla siebie. Szlaki piesze oraz ścieżki rowerowe pozwalają na odkrywanie tego pięknego regionu.
Warto wspomnieć o tym, że w pięknym otoczeniu Brandenburskich krajobrazów mieszkał i pracował wybitny fizyk Albert Eishtein. Miał pod Poczdamem swój domek letniskowy.

Zapraszamy do dzielenia się wspomnieniami z Brandenburgii. Może powinniśmy dodać coś do tego wpisu? Jedno jest pewne – w krótkim artykule nie da się oddać piękna tego landu! Jako opiekunka osób starszych w Niemczech będziesz miała okazję poznać najciekawsze rejony tego kraju!

 

 

Po więcej informacji o Brandenburgii zerknij na:

http://www.brandenburgia.pl/turystykahttp://www.brandenburgia-turystyka.pl/ lub na strony niemieckie, takie jak http://www.stk.brandenburg.de/cms/list.php/stk_start.