Depresja u seniorów

Zachęcamy do lektury opracowanego przez nas artykułu, który pojawił się na stronie SAO (Sekcji Agncji Opieki).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) donosi, że depresja jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych trapiących współczesne społeczeństwo. Nie omija seniorów, którzy często nie są w stanie pogodzić się z trudnościami i ograniczeniami, jakie przynoszą kolejne lata. Opieka nad seniorem cierpiącym na depresję jest nie lada wyzwaniem. Z jednej strony wymaga empatii i wsparcia emocjonalnego chorej osoby, z drugiej zaś stanowczości i konsekwencji w działaniu.

Przewlekły smutek jako główny objaw depresji

Za każdym razem, niezależnie od wieku, jednym z głównych objawów jest smutek. Osoba chora traci radość życia i motywację do działań. Chorzy są apatyczni, niechętni do spotkań towarzyskich, porzucają swoje zainteresowania. Do tego dochodzi rozdrażnienie i zmęczenie, które może wynikać z problemów ze snem, będących jednym z kolejnych objawów choroby. Osobom cierpiącym na depresję w wielu przypadkach dokuczają lęki i niepokoje, problemy z koncentracją oraz brak apetytu. Chorzy często izolują się od otoczenia, co sprzyja rozwojowi depresji. Dlatego tak istotne jest zauważenie problemu, a w dalszej kolejności diagnoza i leczenie, a przede wszystkim wsparcie drugiej osoby.

Depresja to często reakcja na problemy, z którymi spotykają się osoby w podeszłym wieku – ograniczenia związane z chorobami, niesprawność fizyczna, ból, a także samotność i poczucie zbliżającej się śmierci. Seniorzy często czują się mniej atrakcyjni, nikomu niepotrzebni, co dodatkowo potęguje stany depresyjne. Na depresję narażone są w szczególności osoby, u których choroba pojawiła się w rodzinie. Kolejnymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi depresji są choroby Alzheimera lub Parkinsona, problemy z tarczycą, cukrzyca, nowotwory, a także przewlekły ból. W leczeniu seniorów stosuje się antydepresanty (zawsze po konsultacji z lekarzem, jest to bardzo istotne, ponieważ starsze osoby przyjmują wiele innych leków, które w niektórych przypadkach nie mogą być stosowane z antydepresantami), niekiedy niezbędna jest psychoterapia. Zawsze jednak niezastąpiona jest pomoc i wsparcie drugiej osoby, często opiekunki zajmującej się chorym.

Opieka nad chorym seniorem

W opiece nad seniorem cierpiącym na depresję najistotniejszą rolę odgrywają emocje. Osoba chora potrzebuje wsparcia – bliskości i życzliwości. Cierpiącemu na depresję seniorowi trzeba pokazać zainteresowanie, ale nie należy użalać się nad jego losem. Rolą opiekuna jest zaangażowanie i stymulacja do działań – wysiłku intelektualnego, często także fizycznego. Obejrzenie filmu, wyjście na spacer w nowe miejsce, lektura interesującej książki, nauka nowej gry w karty – to tylko nieliczne przykłady działań, które pomogą choremu zapomnieć o dotychczasowych troskach.

– Opiekunki pracujące z seniorami ciepiącymi na depresję muszą wykazać się kreatywnością w swoich działaniach, aby odpowiednio zmotywować swoich podopiecznych. Należy także zadbać o to, aby chory senior nie czuł się niepotrzebny, poprzez proste rzeczy na przykład poprosić o pomoc w domowych obowiązkach – mówi Anna Pustelnik z firmy Medipe, zatrudniającej opiekunki osób starszych w Niemczech.

Jak niemalże w przypadku każdej choroby niebagatelną rolę odgrywa dieta oraz ruch. Ważne jest zadbanie o odpowiednią (czyli dobraną do możliwości starszej osoby) dawkę ruchu, co sprzyja poprawieniu nastroju. Istotna jest również dbałość o dietę i zapewnienie odpowiedniej ilości posiłków (najlepiej pięciu małych) – zawierających warzywa i owoce, które dostarczą dużo „zdrowej” energii.

– Opiekunki zajmujące się pacjentami cierpiącymi na depresję nie mogą przejmować złych stanów emocjonalnych swoich podopiecznych. Na wyjazd do osoby cierpiącej na tę chorobę należy zabrać dużo pozytywnej energii. Dużo satysfakcji dają sytuacje, kiedy widać, że podopieczny przejmuje choć trochę tego dobrego nastroju – podsumowuje Pani Katarzyna, która od trzech lat opiekuje się chorymi seniorami.