Dlaczego warto pracować legalnie za granicą?

Korzyści finansowe, legalne zatrudnienie, unormowania prawne, możliwość rozwoju zawodowego oraz bezpieczeństwo – co jeszcze oferuje agencja opiekunek osób starszych?

Praca za granicą wiąże się z podjęciem decyzji, która nie zawsze należy do najłatwiejszych. Odległość dzieląca Opiekunów od najbliższych, nowe miejsce i nieznane otoczenie mogą wywoływać niepotrzebny stres. Obcy język także może stanowić barierę nie do przeskoczenia. U osób pracujących nielegalnie dochodzi jeszcze poczucie strachu i braku bezpieczeństwa. Czy warto ryzykować i pracować ”na czarno”? Jakie korzyści gwarantuje nam legalne zatrudnienie? Czy zapewni nam je agencja opiekunek osób starszych?

Jakie warunki pracy oferuje agencja opiekunek osób starszych?

Na rynku niemieckojęzycznym brakuje wykwalifikowanej i kompetentnej kadry. Jak w większości zachodnich społeczeństw zauważalna jest tendencja starzenia się społeczeństwa. Otwarcie zachodniego rynku pracy, zwłaszcza dla branży Opiekuńczej, nastąpiło po zakończeniu okresu przejściowego, który umożliwił legalną pracę u naszych sąsiadów zza Odry pełnoletnim polskim obywatelom. Aby podjąć – leganie – pracę za granicą wystarczy posiadać Kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego) oraz Dokument A1. Karta EKUZ umożliwia korzystanie ze świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ podczas pracy za granicą. Z kolei Dokument A1 (tzw. Formularz Unijny) potwierdza legalność naszego zatrudniania. W momencie, gdy już posiadamy niezbędne dokumenty zostaje nam wybór odpowiedniej firmy, która zagwarantuje legalną i bezpieczną pracę na terenie Niemiec. A taką zapewni właśnie agencja opiekunek osób starszych.

Wyjazd do pracy za granicę za pośrednictwem agencji gwarantuje ubezpieczenie, składki ZUS oraz dodatkowe szkolenia podnoszące kwalifikacje. Ponadto agencja opiekunek osób starszych, jak na przykład Medipe, w momencie zdecydowania się na współpracę z nią gwarantuje Opiekunom i Opiekunkom transport na miejsce zatrudnienia, poza tym pozostaje z pracownikiem cały czas w kontakcie podczas trwania zlecenie. Pracodawcy, którzy zatrudniają „na czarno” nie opłacając składek emerytalnych i ubezpieczenia zdrowotnego. Tym samym łamią prawo i narażają nas na konsekwencję. Firma Medipe zapewnia szeroki pakiet świadczeń ubezpieczeniowych. W ramach polisy pokrywane są koszty leczenia, w tym np. koszty wizyt u stomatologa oraz nieprzewidziane koszty podróży. Agencja opiekunek osób starszych gwarantuje, że legalna praca za zachodnią granicą nie będzie wiązała się z niepotrzebnymi kosztami i poczuciem niebezpieczeństwa. A wręcz odwrotnie – zapewni ubezpieczenie zdrowotne i składki ZUS oraz atrakcyjne zarobki. Warto więc przed podjęciem decyzji o wyjeździe zapoznać się z ofertami i warunkami, jakie proponuje dana agencja opiekunek osób starszych w Niemczech. Legalna praca za granicą może być bezpieczna i przynieść duże korzyści finansowe. Jednocześnie pozwala zdobywać doświadczenie i rozwijać się zawodowo w innych niż polskie warunkach.