Jak objawia się artretyzm u seniora i jak przynieść ulgę choremu?

Wśród dolegliwości, z którymi zmagają się nasi Podopieczni, jedną z najbardziej uciążliwych jest artretyzm. Objawy łatwo można pomylić z innymi chorobami, takimi jak reumatyzm czy osteoporoza. Niestety schorzenie to jest nieuleczalne i będzie towarzyszyć seniorowi do końca życia. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że można ulżyć choremu, dzięki wprowadzeniu modyfikacji do diety i codziennej rutyny. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak pomóc osobie starszej zmagającej się z artretyzmem.

Co to jest artretyzm i jakie są objawy?

Co to jest artretyzm? Objawy tej choroby obejmują zazwyczaj silny i nagły ból w okolicach stawu – zazwyczaj dużego palca u nogi, ale też kolana, łokcia czy barku. Jest on zazwyczaj trudny do wytrzymania dla osoby chorej. Często pojawia się także zaczerwienienie, a także gorączka i dreszcze.

Do pojawienia się artretyzmu prowadzą często złe nawyki żywieniowe, nadwaga oraz siedzący tryb życia. Szczególnie szkodzą produkty z dużą zawartością puryn (np. podroby, cielęcina, ryby czy owoce morza) oraz alkohol (największy wpływ na wystąpienie choroby ma piwo).

Artretyzm pojawia się też często w połączeniu z innymi chorobami – na przykład insulinoopornością, otyłością brzuszną czy nadciśnieniem. Niemałe znaczenie mają również czynniki genetyczne. Na artretyzm chorują częściej mężczyźni niż kobiety.

Jak pomóc osobie z artretyzmem?

Osoby opiekujące się seniorami pytają często, jak zatrzymać artretyzm. Niestety nie jest to możliwe, choć oczywiście można złagodzić objawy.

Przede wszystkim zareaguj, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy (nagły ból w dużym palcu). Porozmawiaj z seniorem lub jego bliskimi o konieczności udania się do lekarza. Jeśli okaże się, że rzeczywiście jest to artretyzm, leczenie będzie zależeć od oceny specjalisty. Ważne jest, by nie bagatelizować pierwszych symptomów. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, kolejny atak bólu może być o wiele dotkliwszy.

Ważna jest także zmiana nawyków. Należy zachęcać seniora do codziennego ruchu oraz ograniczenia, a najlepiej zupełnego zrezygnowania z alkoholu – warto tu zaznaczyć, że wino jest mniej szkodliwe niż piwo czy wódka. Z diety warto wyeliminować tłuste smażone mięsa, słodzone napoje, przetworzone produkty i białe pieczywo. Najlepiej przygotowywać jedzenie na parze i wprowadzić dużą ilość owoców i warzyw. Chory powinien pić także dużo wody – co najmniej dwa litry dziennie.

Podsumowanie

Jak leczyć artretyzm? Objawy i leczenie zależą od stopnia zaawansowania dolegliwości. Niestety nie da się zupełnie cofnąć choroby, jednak można pomóc choremu. W jaki sposób? Przede wszystkim należy zmodyfikować dietę seniora, by zawierała więcej owoców i warzyw. Ograniczyć trzeba alkohol, białą mąkę i tłuste mięsa. Warto motywować chorego również do aktywności fizycznej.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech wiąże się często ze wspieraniem seniorów w ich dolegliwościach, jednak daje przy tym wiele satysfakcji. Żeby pomóc Ci radzić sobie w trudnych sytuacjach przygotowaliśmy poradnik dla Opiekunek osób starszych.