Jak opiekować się seniorem z cukrzycą, jeśli na co dzień mamy kontakt z chorą osobą? Jeśli chcemy podjąć pracę jako Opiekunka osoby starszej, warto mieć wiedzę na ten temat. Choroba ta dotyka bowiem wiele osób w wieku powyżej 65 lat. Przygotowaliśmy artykuł, w którym wyjaśniamy, czym jest cukrzyca, jakie są jej objawy oraz o co powinniśmy zadbać, jeśli boryka się z nią nasz Podopieczny.
Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem i ma charakter metaboliczny. Podczas choroby pojawia się niedobór lub niewłaściwe działanie insuliny, przez co zwiększa się poziom glukozy we krwi. Istnieją dwa typy cukrzycy — insulinozależna oraz insulinoniezależna. U seniorów najczęściej występuje typ drugi. Chorują na nią głównie osoby starsze otyłe lub z nadwagą, cierpiące na nadciśnienie, mające wysoki poziom cholesterolu, a także mało aktywne fizycznie.
Z wiekiem organizm wydziela mniejszą ilość insuliny, a przyjmowanie leków na nadciśnienie może powodować zaburzenia gospodarki węglowodanowej, dlatego tak wiele osób w podeszłym wieku choruje na cukrzycę. Pamiętajmy, że nieleczona cukrzyca może skutkować ciężkimi powikłaniami.
Przedstawiamy najczęstsze objawy cukrzycy:
Czasem symptomy cukrzycy u starszej osoby są inne niż u osób młodszych, przez co niełatwo ją rozpoznać. Zdarza się, że pojawiają się zaburzenia osobowości, kłopoty z pamięcią, nietrzymanie moczu, częste infekcje, problemy z zasypianiem, a także pogorszenie sprawności ruchowej. Jeżeli zaobserwowaliście wymienione objawy u swojego Podopiecznego, poinformujcie jak najszybciej o tym jego rodzinę.
Jeśli pracujesz z seniorami, warto wiedzieć, jak opiekować się osobą chorą na cukrzycę. Poniżej wymieniamy ważne kwestie, o które należy zadbać w takich sytuacjach.
Chorujący na cukrzycę musi być pod opieką lekarzy, dlatego dobrze, by Opiekunka osoby starszej pamiętała o umówionych wizytach u specjalistów. Osoba zajmująca się seniorem powinna pilnować, by Podopieczny regularnie przyjmował leki bądź insulinę oraz sprawdzał poziom glukozy we krwi. Jeżeli ominie którąś z dawek, może dojść do hiperglikemii, a zbyt duża dawka skutkować będzie hipoglikemią. Równie istotne jest monitorowanie wagi, ciśnienia krwi oraz tętna.
Opiekunka osoby starszej musi wiedzieć, jak zachować się, gdy dojdzie do hipoglikemii lub hiperglikemii.
Do symptomów obniżonego poziomu cukru we krwi (hipoglikemii) zaliczamy:
Z kolei hiperglikemia (podwyższony poziom cukru we krwi) objawia się:
W wyżej wymienionych sytuacjach jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem i powiadom rodzinę Podopiecznego.
Należy także pamiętać, by senior przestrzegał diety i regularnie spożywał posiłki. Pominięcie któregoś z nich może spowodować hiperglikemię. Dieta dla osoby z cukrzycą powinna być zgodna z zasadami zdrowego żywienia. Sprawdzą się tutaj produkty zawierające dużo błonnika (kasza, makaron, ryż, nasiona, orzechy, warzywa, owoce). Należy unikać białego cukru, słodyczy, żywności przetworzonej, a także picia słodkich napojów gazowanych i soków. Odpowiednio zbilansowana dieta pomaga zachować pożądany poziom glikemii i korzystnie wpływa na samopoczucie diabetyka.
Niemniej ważna jest aktywność ruchowa, która powinna być dopasowana do indywidualnego poziomu sprawności osoby starszej. Starajmy się motywować swojego Podopiecznego do ćwiczeń. Dobrym rozwiązaniem jest spacer, jazda na rowerze, nordic walking albo gimnastyka dla seniorów.
Osoby chorujące na cukrzycę muszą zwrócić szczególną uwagę na higienę, zwłaszcza jeśli chodzi o stopy. Należy zapobiegać urazom, które pojawiają się wskutek niewłaściwej higieny, źle dobranego obuwia albo zbyt ciasnych skarpet. Nawet małe rany mogą doprowadzić do wystąpienia powikłań, takich jak stopa cukrzycowa.
Wiele osób zajmujących się osobami starszymi, zastanawia się, czy Opiekunka może podać insulinę. Jest to czynność, którą może wykonać lekarz, pielęgniarka lub opiekun medyczny. Opiekunka osoby starszej nie powinna tego robić, ponieważ nie posiada stosownych uprawnień do realizowania tego rodzaju czynności.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się przydatny, jeśli chcieliście dowiedzieć się, jak opiekować się seniorem z cukrzycą. Warto mieć wiedzę na ten temat, jeśli mamy kontakt z chorującą osobą. Praca w opiece w Niemczech nad osobami starszymi to bardzo odpowiedzialne zajęcie i należy odpowiednio się do niego przygotować. MEDIPE zapewnia zatrudnienie na przejrzystych oraz korzystnych warunkach i odpowiednie wsparcie. Znajdziesz tutaj oferty pracy w opiece w Niemczech, pomagamy także w organizacji całego wyjazdu. Opracowaliśmy poradnik dla Opiekunek osób starszych, zawierający obszerną wiedzę oraz wiele praktycznych wskazówek. Prowadzimy także profesjonalne szkolenia dla opiekunów osób starszych, które pozwolą Ci jeszcze lepiej przygotować się do roli Opiekunki seniora.
Chcesz wykorzystać znajomość języka niemieckiego w praktyce? Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy!
Formularz kontaktowy