Jak przygotować się do pierwszego wyjazdu do opieki nad seniorem?

Jak zaplanować wyjazd do Niemiec i co trzeba wiedzieć przed podjęciem pracy w opiece? Podjęcie decyzji o wyjeździe za granicę jest dla wielu osób krokiem w nieznane. Z pewnością pojawia się wiele pytań i obaw, zwłaszcza gdy jest to pierwszy taki wyjazd. W tym artykule poruszymy kwestie, które pomogą Ci w bezpiecznym i skutecznym podejściu do tej kwestii. Odpowiemy także, czego warto dopilnować przed wyjazdem do pracy do Niemiec i co zabrać ze sobą.

Dowiedz się jak najwięcej o swoim Podopiecznym

Głównym punktem, który trzeba zrozumieć przed przystąpieniem do pracy jako opiekunka osoby starszej, jest to, jak odpowiedzialne jest to zajęcie. Często będziesz pełnić funkcję zarówno stróża zdrowia jak i bliskiego przyjaciela. Wielu seniorów cierpi na choroby takie jak demencja czy Alzheimer, dlatego ważne jest, abyś był przygotowany na to emocjonalnie. Wyjazd do Niemiec do pracy jako opiekunka osoby starszej wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale także empatii i cierpliwości.

Zbierz więc wszystkie informacje na temat stanu zdrowia osoby starszej. Jeśli senior cierpi na przykład na cukrzycę, sprawdź, jak możesz ulżyć mu w jego chorobie. Warto też poznać podstawy diety cukrzycowej i wydrukować kilka przepisów. Pomocny będzie też poradnik dla opiekunek osób starszych, który przygotowaliśmy.

Język niemiecki – powtórz podstawy

Przygotowując się do wyjazdów do pracy w Niemczech, nie musisz oczywiście wkuwać całego podręcznika. Powtórz jednak zwroty, które mogą Ci się przydać. Warto skupić się na słowach i frazach związanych z opieką. Jeszcze przed wyjazdem polecamy zainstalować na smartfonie aplikacje, które pomogą Ci na szybko coś przetłumaczyć. Nie warto jednak ufać stuprocentowo tym narzędziom (zawsze możesz mieć rozładowany telefon lub brak dostępu do Internetu). Niezastąpione więc będą papierowe słowniki i rozmówki.

Co zabrać ze sobą na wyjazd?

Podczas pakowania na wyjazdy do pracy w Niemczech, pamiętaj o niezbędnych dokumentach, urządzeniach mobilnych oraz podstawowych przyborach kosmetycznych. Jeśli Twoja skora nie jest problematyczna, nie warto pakować zbyt dużo kosmetyków, które mogą się rozlać w czasie podróży. Wszystkie niezbędne produkty znajdziesz przecież w niemieckich drogeriach i aptekach.

Zabierz ze sobą ubrania, w których czujesz się swobodnie i które łatwo się piorą (najlepiej sprawdzą się bluzki, które nie wymagają prasowania). Oprócz tego spakuj też kilka eleganckich strojów. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to przecież nie tylko praca. Przygotuj się również na wizytę w muzeum, restauracji czy kościele.

Wyjazd do Niemiec – kwestie formalne

Wiele osób zastanawia się, jak jest z wyjazdami do Niemiec, jeśli chodzi o wymagane dokumenty. Nasz zachodni sąsiad należy do strefy Schengen, więc nie potrzebujesz paszportu ani wizy. Zabierz jednak aktualny dowód tożsamości oraz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli wybierając się do Niemiec, zdecydujesz się na wyjazd do pracy z MEDIPE zajmiemy się wszystkimi formalnościami w Twoim imieniu.

Nie zapominaj także o formalnościach w kraju. Jeśli mieszkasz samotnie, warto dać klucze do skrzynki komuś zaufanemu, kto poinformuje Cię o przyjściu ważnych pism i prześle skany rachunków. 

Podsumowanie

Jak przygotować się na wyjazd do Niemiec do pracy? Przede wszystkim poznaj jak najwięcej informacji na temat stanu zdrowia swojego Podopiecznego. Jeśli sprawi to, że poczujesz się pewniej, powtórz podstawowe zwroty po niemiecku. Nie polecamy zabierać wielu rzeczy, jednak z pewnością przydadzą Ci się podstawowe środki higieny osobistej, wygodne ubrania czy papierowy słownik z rozmówkami. Nie potrzebujesz paszportu, jednak przyda Ci się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wybierz się pracy w Niemczech z nami, a pomożemy Ci załatwić wszystkie formalności.