Jak skutecznie uczyć się języka obcego

Już wkrótce na naszym blogu znajdziecie internetowe lekcje języka niemieckiego dedykowane dla każdej opiekunki osób starszych w Niemczech, ale i nie tylko. Przed startem internetowego kursu podpowiadamy, jak skutecznie uczyć się języka obcego. Istnieją róż...

Już wkrótce na naszym blogu znajdziecie internetowe lekcje języka niemieckiego dedykowane dla każdej opiekunki osób starszych w Niemczech, ale i nie tylko. Przed startem internetowego kursu podpowiadamy, jak skutecznie uczyć się języka obcego. Istnieją różne metody nauki. To, jaką należy wybrać, zależy w głównej mierze od osoby, która się uczy. Każdy z nas jest inny, dlatego trudno o jeden uniwersalny „przepis na naukę języka obcego”. Istnieją jednak pewne zasady, które warto znać, kiedy zaczynasz przygodę z nauką lub chcesz poprawić swoje kompetencje.

Nie martw się, że nie jesteś geniuszem

Jedną z najważniejszych kwestii w nauce języka obcego jest wiara w siebie i w swoje możliwości. Takie nastawienie da Ci także jeszcze jedną cenną cechę – cierpliwość. To dzięki niej będziesz wyrozumiały dla siebie i swoich błędów. Popełniamy ich bardzo dużo, zwłaszcza, kiedy próbujemy przyswoić rzeczy zupełnie nowe. Nie ma się czego wstydzić, to oczywiste, że zapominamy słówek, mylimy konstrukcje gramatyczne, mamy zły akcent, a wymowa jest daleka od tej właściwej. Stara prawda mówi o tym, że na błędach człowiek się uczy. Ważne jest, żeby się nimi nie przejmować, wyciągać wnioski i iść dalej przed siebie. Nie irytuj się na siebie, że nie pamiętasz poprawnej konstrukcji gramatycznej lub znaczenia słowa. Zajrzyj do książki lub słownika, nauka polega także na przypominaniu. Bądź cierpliwy, w końcu zapamiętasz.

Ciężka praca

Musisz mieć wobec siebie wiele wyrozumiałości, ale nie zapominaj, że nauka języka obcego to także ciężka praca. Są wśród nas osoby, które mają predyspozycje językowe i przyswajanie nowej wiedzy przychodzi im o wiele szybciej, ale dla większości z nas nauka języka obcego wymaga większego wysiłku. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest systematyczność. To właśnie codzienne, nawet 15 minutowe obcowanie z językiem obcym jest najcenniejsze. Jak „obcować z językiem”? W wolnej chwili możesz zerknąć na obcojęzyczne strony – może zainteresują Cię wiadomości zza granicy? Nie przejmuj się, że nie rozumiesz pewnych słów, spróbuj wywnioskować z kontekstu, co oznaczają. Jeżeli jest to niemożliwe, miej otwartą stronę internetową ze słownikiem. Może masz kanał telewizyjny w języku, którego się uczysz? Warto zerknąć na wiadomości, może spodoba Ci się jakiś serial? Ważne jest, żeby nie przejmować się, że „mówią zbyt szybko”, „niczego nie rozumiem”, musisz się osłuchać z językiem. Oczywiście istotne jest powtarzanie materiału, który był na ostatniej lekcji lub powtórzyć słówka. Na to potrzebujesz chwili ciszy, wygospodaruj sobie czas i miejsce, w którym będziesz mógł się skoncentrować, wycisz telefon, wyłącz telewizor. Ciekawym urozmaiceniem są audiobooki, nie dość, że jest to bardzo przyjemna forma nauki, to też bardzo mobilna. Opowieści w wybranym języku możesz słuchać przecież będąc w drodze do pracy, na zakupy, w podróży.

Efektywna nauka

Jeżeli planujesz powtórkę obszernego materiału, to warto wiedzieć, w jakich godzinach nasz umysł jest najbardziej chłonny i najlepiej przyswaja wiedzę. Do książki lub notatek najlepiej jest usiąść między 8 a 12 rano lub późnym popołudniem między 17 a 19. Pamiętaj o tym, żeby nauka sprawiała Ci przyjemność, decyduj się na różne formy. Oglądaj obcojęzyczne programy, które Cię interesują, czytaj wciągające książki napisane w języku, jakim się uczysz, zaglądaj na zagraniczne strony. Przede wszystkim zadbaj o systematyczność – to, że do nauki usiądziesz raz na dwa tygodnie na kilka godzin, nie gwarantuje sukcesu. Lepiej przyswajać mniej wiedzy, a częściej. Wówczas jest to efektywna nauka.

Ucz się z nami

Niektóre osoby bardzo dobrze czują się w grupie. Uczenie się języka obcego w takiej formie nie tylko jest dla nich przyjemniejsze (spotkania mają przecież również wymiar towarzyski), ale także bardziej motywujące. Są także osoby, które najlepiej przyswajają wiedzę na lekcjach z lektorem lub same. W obu metodach istotna jest jednak systematyczna praca, a to zależy już od uczącego się.

Już wkrótce na naszym blogu znajdziecie internetowe lekcje języka niemieckiego, serdecznie zapraszamy do wspólnej nauki i życzymy powodzenia. Przypominamy też, że każda osoba, która z nami wyjeżdża może skorzystać z kursu języka niemieckiego. Lekcje odbywają się w siedzibie Medipe we Wrocławiu, po szczegółowe informacje zadzwoń do nas lub napisz maila.