Jak wygląda życie i praca w Niemczech?

Polacy w różnym wieku decydują się szukać szczęścia za naszą zachodnią granicą. Jednak jak wygląda praca i życie w Niemczech? Niektórzy emigranci są zachwyceni wysokim standardem i różnorodnym rynkiem pracy. Inni wskazują na widoczne róż...

Polacy w różnym wieku decydują się szukać szczęścia za naszą zachodnią granicą. Jednak jak wygląda praca i życie w Niemczech? Niektórzy emigranci są zachwyceni wysokim standardem i różnorodnym rynkiem pracy. Inni wskazują na widoczne różnice kulturowe. Prawda oczywiście leży pośrodku. Przeczytaj więc nasz artykuł i sprawdź, jak żyje się w Niemczech.

Życie w Niemczech – kwestie prawne

Niemcy są w strefie Schengen. Oznacza to, że nie potrzebujesz paszportu ani wizy, żeby przekroczyć granicę – wystarczy Ci aktualny paszport. Osoby niepełnoletnie muszą oczywiście postarać się o dowód tymczasowy. Jeśli chcesz pozostać na terenie kraju dłużej niż 6 miesięcy, musisz mieć zapewnioną pracę lub udowodnić, że poszukujesz zatrudnienia.

Praca w Niemczech

Polacy często wskazują, że życie w Niemczech jest o wiele droższe niż u nas. Jest to tylko częściowo prawda. Pamiętaj, że zarobki w tym kraju są o wiele wyższe, więc koszty utrzymania też nie są tak przerażające.

Emigranci podejmują się za granicą różnych zawodów. Popularna jest między innymi opieka nad osobami starszymi w Niemczech. Jest to praca szczególnie popularna wśród osób, które nie chcą całkowicie rozstawać się z Polską, ale wolą jeździć za granicę na kilka miesięcy w roku.

Język niemiecki

Jeżeli wyjeżdżasz za granicę jako turysta, możliwe, że do podstawowej komunikacji wystarczy Ci angielski. Jeśli jednak myślisz na poważnie o życiu i pracy w Niemczech, zdecydowanie znajomość niemieckiego będzie nieodzowna. Jednak spokojnie. Na początek nie potrzebujesz mieć certyfikatu C2. Na pierwszy przyjazd wystarczy poziom komunikatywny – z czasem Twoja znajomość języka z pewnością wzrośnie.

Jeśli mimo wszystko potrzebujesz podszlifowania języka, warto zapisać się na szybki kurs dla osób wyjeżdżających do pracy. Dzięki temu nie będziesz tracić czasu na szkolne powtarzanie słówek, które i tak Ci się nie przydadzą.

Polacy w Niemczech

Jak się żyje Polakom w Niemczech? Jest to kraj bardzo otwarty na obcokrajowców, więc wielu naszych rodaków czuje się w nim jak u siebie. Różnice kulturowe nie są tak duże, jak na przykład w Wielkiej Brytanii czy w Hiszpanii, jednak przy pierwszej wizycie mogą wydawać się istotne. Jak sobie z tym radzić? Polecamy jeszcze przed wyjazdem poszukać forów społecznościowych lub grup na Facebooku, które zrzeszają Polaków z danego miasta. Dzięki temu możesz poznać doświadczenia innych osób wyjeżdżających za pracą, dopytać się w różnych kwestiach prawnych czy po prostu zintegrować. Być może w regionie, do którego przyjeżdżasz, funkcjonują też kluby dla imigrantów?

W dużych miastach zapewne znajdziesz też sklepy z polskimi artykułami spożywczymi. Polecamy jednak otworzyć się także na niemiecką kulturę (która bądź co bądź nie różni się tak bardzo od naszej) i niemieckie smaki.

Życie w Niemczech – podsumowanie

Jak wygląda życie w Niemczech? Opinie Polaków są podzielone. Do plusów zaliczyć trzeba oczywiście dobre zarobki, wysoki standard życia i życzliwość samych Niemców. Niektórym doskwiera jednak tęsknota za krajem. W większości niemieckich miast na szczęście można dołączyć do polskich społeczności i wymienić się doświadczeniami. Osoby, które zgłaszają się do naszej agencji, również nie są same. Nasz poradnik dla opiekunek osób starszych pozwoli Ci dobrze przygotować się do wyjazdu i rozwiać wątpliwości już w trakcie pobytu. Jeśli wynikną jakiekolwiek problemy, możesz także skorzystać z naszej infolinii.