Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Czy wiesz, jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby? Jej ostry przebieg może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet spowodować zagrożenie życia. Nieleczona prowadzi do poważnego odwodnienia, które u seniorów niesie za sobą wiele komplikacji. Z tego powodu warto wiedzieć, jak zatrzymać rozwolnienie, nie dopuścić do powikłań zdrowotnych, ale też odparzeń w okolicy odbytu. Chociaż w trudnych przypadkach i u osób przewlekle chorych biegunka może być wskazaniem do hospitalizacji i pilnej interwencji medycznej, istnieje kilka sposobów walki z biegunką, które można wdrożyć samodzielnie.

BIegunka a zaparcia

Wiele osób starszych zmaga się z zaburzeniami trawienia. Mniej efektywna perystaltyka jelit (słabsze ruchy robaczkowe), gorsza przemiana materii, nieprawidłowa, uboga w błonnik dieta i zbyt mała ilość wody wypijanej w ciągu dnia to typowe problemy seniorów wpływające na zatwardzenie, czyli problemy z oddaniem stolca. Jednak czasami zdarza się, że poza prawidłowym wypróżnianiem lub zaparciami, senior zmaga się z biegunką. Jakie są jej przyczyny?

Biegunka u osób starszych – przyczyny

Rozwolnienie u starszej osoby może być spowodowane wieloma czynnikami:

 • leczeniem farmakologicznym,
 • nieprawidłową dietą,
 • zatruciem pokarmowym,
 • powikłaniami cukrzycowymi,
 • nietolerancją laktozy,
 • poważnym czynnikiem chorobowym (np. rak jelita grubego).

Biegunka u osób starszych jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, dlatego leczenie powinno być wdrożone jak najszybciej –zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów. Seniorzy, podobnie jak małe dzieci, są bardziej narażeni na odwodnienie w przebiegu rozwolnienia. Zaburzenie równowagi elektrolitowej niesie za sobą negatywne skutki dla układu neurologicznego, ale również wpływa na pracę innych narządów w organizmie człowieka.

Do objawów odwodnienia, które mogą być skutkiem ostrej biegunki, zalicza się na przykład: mocz o ciemnej, brunatnej barwie, nadmierne zmęczenie, drżenie dłoni i ciała, gorączka, uczucie pragnienia, problemy z utrzymaniem równowagi.

Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?

Pierwszym z działań, które można podjąć, aby zatrzymać rozwolnienie u Podopiecznego, jest usunięcie przyczyny, która ją spowodowała. Jeżeli masz pewność, że osobie starszej mogło zaszkodzić danie lub któryś z jego składników – wykreśl je z jadłospisu. Dieta przy biegunce u starszej osoby powinna obfitować w produkty o działaniu zatwardzającym. Tu z pomocą przychodzi np. klasyczna ryżanka z marchewką gotowaną.

Jeżeli przyczyną rozwolnienia są nietolerancje pokarmowe lub alergie, należy mieć na uwadze, że nieleczone mogą powodować nawracające biegunki.

Biegunka u osób starszych – leczenie

Co na biegunkę u osoby starszej najlepiej wybrać? Poza zmianą diety pomóc mogą leki. Pamiętaj jednak, że nie zaleca się stosowania ich na własną rękę, bez konsultacji i zgody lekarza prowadzącego. Czasami farmakoterapia jest jedynym rozwiązaniem na uporczywe biegunki u osób starszych. Jednak jeśli nie masz wytyczonych konkretnych środków, które mogą pomóc w takiej sytuacji, zapytaj lekarza, co na biegunkę u seniora sprawdzi się najlepiej w jego konkretnym przypadku. Każdy pacjent jest inny – niektórzy przyjmują leki, które mogłyby wchodzić w interakcję z substancjami obecnymi w środkach na biegunkę. Do najmniej inwazyjnych metod zatrzymania rozwolnienia zalicza się np. węgiel apteczny.

Przewlekłe biegunki u seniora – kiedy do lekarza?

Leki na biegunkę dla starszej osoby nie zawsze okazują się skuteczne. W takiej sytuacji należy wezwać pomoc. Silna biegunka u starszej osoby, która wymaga szybkiej interwencji medycznej to stan, w którym:

 • objawy, tj. luźny stolec lub strzelające, charakterystyczne wypróżnianie się trwają dłużej niż 3-4 dni.
 • w stolcu widoczny jest śluz lub krew,
 • choremu towarzyszy gorączka,
 • senior czuje się osłabiony, zlewają go zimne poty,
 • pojawiają się wymioty i silne nudności.

W wymienionych przypadkach nie czekaj – wezwij pomoc. Jeśli nie wiesz, jak zatrzymać rozwolnienie u starszej osoby to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Ciągła biegunka u starszej osoby a higiena

U pacjentów leżących, nawracające biegunki mogą być szczególnie dokuczliwe. Kwaśna masa kałowa bardzo podrażnia okolice odbytu i pośladków. Seniorzy noszący pieluchomajtki w trakcie biegunki są bardziej narażeni na odparzenia i otarcia, które może być trudno wyleczyć. W każdym wypadku przy biegunce u osoby starszej należy zachować najwyższą higienę. W tym celu warto dbać o każdorazowe, częste zmiany podkładów, pieluchomajtek czy po prostu regularne podmywanie odbytu i pośladków wraz z zabezpieczaniem skóry kremem na odparzenia. To dobre praktyki, które powinny być wdrożone od razu – nawet już po pierwszym, luźnym stolcu.

Planujesz podjąć pracę jako Opiekunka, ale nie wiesz, jak zatrzymać rozwolnienie u starszej osoby? A może masz inne wątpliwości dotyczące pracy z seniorem? Oferujemy kompleksowe szkolenia dla Opiekunów osób starszych, które przygotują Cię do wykonywania zawodu. Jeśli chcesz poznać wszystkie tajniki pracy na tym stanowisku, przeczytaj również nasz poradnik dla Opiekunów osób starszych. Zachęcamy do sprawdzenia pełnej oferty MEDIPE:

Chcesz wykorzystać znajomość języka niemieckiego w praktyce? Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy!