Czy wiesz, jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby? Jej ostry przebieg może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet spowodować zagrożenie życia. Nieleczona prowadzi do poważnego odwodnienia, które u seniorów niesie za sobą wiele komplikacji. Z tego powodu warto wiedzieć, jak zatrzymać rozwolnienie, nie dopuścić do powikłań zdrowotnych, ale też odparzeń w okolicy odbytu. Chociaż w trudnych przypadkach i u osób przewlekle chorych biegunka może być wskazaniem do hospitalizacji i pilnej interwencji medycznej, istnieje kilka sposobów walki z biegunką, które można wdrożyć samodzielnie.
Rozwolnienie u starszej osoby może być spowodowane wieloma czynnikami:
Biegunka u osób starszych jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, dlatego leczenie powinno być wdrożone jak najszybciej –zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów. Seniorzy, podobnie jak małe dzieci, są bardziej narażeni na odwodnienie w przebiegu rozwolnienia. Zaburzenie równowagi elektrolitowej niesie za sobą negatywne skutki dla układu neurologicznego, ale również wpływa na pracę innych narządów w organizmie człowieka.
Do objawów odwodnienia, które mogą być skutkiem ostrej biegunki, zalicza się na przykład:
Pierwszym krokiem jest wyeliminowanie czynnika, który mógł wywołać rozwolnienie – np. konkretnego dania lub składnika w diecie. Jeśli masz podejrzenia co do nietolerancji pokarmowych, warto skonsultować się z lekarzem i stopniowo eliminować podejrzane produkty.
Postaw na żywność o działaniu zatwardzającym. Świetnie sprawdzi się klasyczna ryżanka z gotowaną marchewką, sucharki, gotowane jabłko, kleiki i kasze przygotowywane na wodzie.
Podawaj często niewielkie porcje płynów:
Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, można sięgnąć po:
Unikaj stresujących sytuacji, zadbaj o regularność posiłków i obserwuj reakcje organizmu na wprowadzane zmiany.
W przypadku łagodnych objawów biegunki u osób starszych można sięgnąć po sprawdzone, domowe metody. Pomocne bywa stosowanie naparu z suszonych jagód, który wykazuje właściwości ściągające i łagodzące dla układu pokarmowego. Podobnie działa kisiel z siemienia lnianego, który powleka błonę śluzową jelit, zmniejszając podrażnienia. Warto również podać osobie starszej herbatkę z mięty lub rumianku, które działają rozkurczowo i przeciwzapalnie. Pomocne może być również delikatne ogrzewanie brzucha termoforem, co przynosi ulgę w bólu brzucha i skurczach.
Podczas biegunki dieta powinna być lekkostrawna, ale bogata w składniki wspierające regenerację przewodu pokarmowego. Do bezpiecznych produktów należą gotowane ziemniaki, banany, sucharki, biszkopty, gotowane jabłka (np. w postaci musu), a także kleik ryżowy czy kasza manna na wodzie. Warto sięgać również po delikatne buliony warzywne, które pomagają uzupełnić elektrolity. Produkty powinny być przygotowywane bez dodatku tłuszczu, smażenia czy ostrych przypraw. Należy unikać surowych warzyw i owoców oraz mleka i jego przetworów, które mogą nasilić objawy.
Co na biegunkę u osoby starszej najlepiej wybrać? Poza zmianą diety pomóc mogą leki. Pamiętaj jednak, że nie zaleca się stosowania ich na własną rękę, bez konsultacji i zgody lekarza prowadzącego. Czasami farmakoterapia jest jedynym rozwiązaniem na uporczywe biegunki u osób starszych. Jednak jeśli nie masz wytyczonych konkretnych środków, które mogą pomóc w takiej sytuacji, zapytaj lekarza, co na biegunkę u seniora sprawdzi się najlepiej w jego konkretnym przypadku. Każdy pacjent jest inny – niektórzy przyjmują leki, które mogłyby wchodzić w interakcję z substancjami obecnymi w środkach na biegunkę. Do najmniej inwazyjnych metod zatrzymania rozwolnienia zalicza się np. węgiel apteczny.
Leki na biegunkę dla starszej osoby nie zawsze okazują się skuteczne. W takiej sytuacji należy wezwać pomoc. Silna biegunka u starszej osoby, która wymaga szybkiej interwencji medycznej to stan, w którym:
W wymienionych przypadkach nie czekaj – wezwij pomoc. Jeśli nie wiesz, jak zatrzymać rozwolnienie u starszej osoby to najbezpieczniejsze rozwiązanie.
U pacjentów leżących, nawracające biegunki mogą być szczególnie dokuczliwe. Kwaśna masa kałowa bardzo podrażnia okolice odbytu i pośladków. Seniorzy noszący pieluchomajtki w trakcie biegunki są bardziej narażeni na odparzenia i otarcia, które może być trudno wyleczyć. W każdym wypadku przy biegunce u osoby starszej należy zachować najwyższą higienę. W tym celu warto dbać o każdorazowe, częste zmiany podkładów, pieluchomajtek czy po prostu regularne podmywanie odbytu i pośladków wraz z zabezpieczaniem skóry kremem na odparzenia. To dobre praktyki, które powinny być wdrożone od razu – nawet już po pierwszym, luźnym stolcu.
Planujesz podjąć pracę jako Opiekunka, ale nie wiesz, jak zatrzymać rozwolnienie u starszej osoby? A może masz inne wątpliwości dotyczące pracy z seniorem? Oferujemy kompleksowe szkolenia dla Opiekunów osób starszych, które przygotują Cię do wykonywania zawodu. Jeśli chcesz poznać wszystkie tajniki pracy na tym stanowisku, przeczytaj również nasz poradnik dla Opiekunów osób starszych. Zachęcamy również do zapoznania się dostępnymi ofertami pracy w opiece w Niemczech w naszej agencji opiekunek osób starszych.
Opieka nad seniorem z przewlekłą biegunką wymaga systematyczności, empatii i czujności. Należy prowadzić dziennik objawów, w którym zapisywane są godziny wypróżnień, ich charakter, a także spożywane posiłki – co pomaga lekarzowi w trafniejszej diagnozie.
Ważne jest zapewnienie komfortu psychicznego seniorowi – przewlekłe dolegliwości żołądkowe często powodują wstyd i wycofanie. Trzeba zadbać o odpowiednią ilość płynów, najlepiej małymi porcjami przez cały dzień, i przypominać o ich piciu. Warto także ustalić stałe godziny posiłków i korzystania z toalety, co wspiera rytm biologiczny jelit.
Chcesz wykorzystać znajomość języka niemieckiego w praktyce? Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy!
Formularz kontaktowy