Jak zrozumieć chorobę Parkinsona i pomóc osobie chorej?

Osoby opiekujące się seniorami często pytają, jak postępować z chorym na parkinsona. Każda osoba, która miała do czynienia z tą dolegliwością, potwierdzi, że jej postęp jest najczęściej bardzo szybki. Dlatego warto dobrze przygotować się do opieki nad seniorem. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, na czym polega opieka nad osobą chorą na parkinsona, jakie są przyczyny i objawy.

Przyczyny choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona to zwyrodnienie poszczególnych struktur mózgu. W chorobie tej dochodzi do zaniku komórek dopaminergicznych, które znajdują się właśnie w mózgu. Gdy tak się dzieje, można zaobserwować u osoby chorej drżenie spoczynkowe, zaburzenia chodu, sztywność mięśni, a także spowolnienie ruchów.

Skąd bierze się ta choroba? Tak naprawdę nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Okazuje się, że dokładna przyczyna powstawania zmian patologicznych w mózgu jest nieznana. Badacze twierdzą, że wpływ na rozwój wszelkich powyższych zaburzeń mają czynniki genetyczne, a także środowiskowe.

Choroba Parkinsona – objawy psychiczne

Bardzo ważnym aspektem przy omawianiu choroby Parkinsona są objawy psychiczne. Co o nich wiemy? Mowa przede wszystkim o depresji, ale nie tylko. Osoby chore na Parkinsona mają także objawy lękowe o napadowym charakterze, czy też bardziej uogólnionym. 

Ostatnia faza choroby Parkinsona – jak wygląda?

Choroba Parkinsona jest szybko postępującą dolegliwością. Ostatnia faza to czas, w którym osoba chora większość czasu spędza już w łóżku, czy też na wózku. Potrzebny jest już opiekun i to najlepiej dostępny przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Zajmowanie się taką osobą jest trudne i wymagające.

Jak opiekować się osobą chorą na parkinsona?

Opieka nad osobą chorą na Parkinsona wymaga delikatności i empatii. Bądź cierpliwy/a i wykazuj zrozumienie wobec trudności, z którymi może się borykać osoba z parkinsonem. Wysłuchaj jej z troską i staraj się zrozumieć jej potrzeby emocjonalne. Chory często potrzebuje wsparcia w codziennych czynnościach, takich jak ubieranie się, jedzenie czy utrzymanie higieny osobistej. Zachęcaj do samodzielności, ale bądź gotowy/a do udzielenia pomocy, gdy tego potrzebuje.

Ważne jest także zadbanie o odpowiednie otoczenie. Usuń przeszkody i niebezpieczne przedmioty z miejsc, w których przebywa osoba chora na parkinsona. Upewnij się, że przestrzeń jest dobrze oświetlona, zainstaluj uchwyty lub poręcze, które mogą pomóc w utrzymaniu równowagi i zapobieganiu upadkom.

Zachęcaj także do aktywności fizycznej dostosowanej do możliwości osoby chorej na parkinsona. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu siły mięśniowej, poprawie równowagi i elastyczności ciała. 

Podsumowanie

Opieka nad osobą chorą na parkinsona wymaga delikatności, empatii i zrozumienia. Jest to postępująca dolegliwość, która ma wpływ na różne aspekty życia pacjenta. Wsparcie emocjonalne, pomoc w codziennych czynnościach i odpowiednie otoczenie są niezbędne. Zachęcanie do aktywności fizycznej dostosowanej do możliwości pacjenta również jest istotne. W opiece nad osobą chorą na Parkinsona ważne jest indywidualne podejście i dostosowanie do jej potrzeb. Żeby rozwinąć swoje kompetencje w opiece nad chorym, warto skorzystać ze szkolenia dla opiekunek osób starszych.

 Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to profesja, która daje wiele satysfakcji, lecz bywa przy tym bardzo wymagająca. Warto więc dobrze przygotować się do pierwszego wyjazdu.

Chcesz wykorzystać znajomość języka niemieckiego w praktyce? Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy!