Jarmarki świąteczne w Niemczech

Niemal we wszystkich większych niemieckich miastach są organizowane jarmarki świąteczne. Są otwierane na początku Adwentu i trwają aż do Nowego Roku.

Przechadzając się pomiędzy jarmarkowymi budkami można kupić choinki, ozdoby świąteczne, prezenty oraz różne wyroby rzemieślnicze.

To dobra okazja, by napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi (Glühwein) i spróbować zimowych łakoci (np. strucle z bakaliami – der Weihnachtstollen, ozdobne pierniki).

W świąteczną atmosferę wprowadzają również lecące z głośników kolędy.

 

Coraz częściej można spotkać takie jarmarki również polskich miastach (np. we Wrocławiu), jednak jest to tradycja, która przyszła do nas od niemieckich sąsiadów.

Do najsławniejszych niemieckich kiermaszów należą jarmark w Norymberdze (Christkindlmarkt) oraz w Dreźnie (Striezelmarkt).

Jarmarki świąteczne są ucztą dla zmysłów – kolorowe światełka, pachnące smakołyki oraz przyjemne dźwięki kolęd puszczanych przez głośniki,

a czasem śpiewanych przez chóry. Co roku w Niemczech otwieranych jest ponad 150 pięknych jarmarków świątecznych.

 

Jeśli pracujesz jako Opiekunka osób starszych w Niemczech w większym mieście, warto zorientować się, czy może tam także są organizowane jarmarki świąteczne.

To dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu – również z podopiecznym, oraz do zaopatrzenia się w produkty regionalne, którymi można obdarować swoich bliskich w Polsce.

 

Wyjazd do pracy w okresie świątecznym to nie tylko dobra okazja na zyskanie dodatkowego wynagrodzenia w postaci premii 300€, ale również do poznania kultury i zwyczajów świątecznych w Niemczech.