Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze dotyka wielu seniorów, szacuje się, że choroba występuje aż u 60% osób powyżej 65 roku życia. Osoby zmagające się z tym schorzeniem muszą dbać o zdrowy tryb życia. Bardzo istotny jest też codzienny pomiar ciśnienia i przyjmowanie zaleconych leków.

Zgodnie z wytycznymi WHO nadciśnieniem tętniczym określany jest stan, w którym ciśnienie skurczowe wynosi co najmniej 140 mmHg i/lub ciśnienie rozkurczowe wynosi co najmniej 90 mmHg. W większości przypadków przyczyny nadciśnienia określa się jako samoistne – nie są znane i dotyczą aż 85% wszystkich przypadków. Pozostałymi przyczynami są zmiany o charakterze miażdżycowym, niedoczynność/nadczynność tarczycy oraz niewydolność nerek.

W leczeniu seniorów z nadciśnieniem tętniczym dąży się do osiągnięcia optymalnych wartości ciśnienia. Stosowane jest leczenia farmakologiczne, dlatego należy dbać o regularne przyjmowanie leków. Istotne są także codzienne pomiary ciśnienia w domu. Należy skrupulatnie notować wyniki pomiarów, co znacznie ułatwia proces leczenia i właściwy dobór leków. Trzeba pamiętać nie tylko o regularnym przyjmowaniu medykamentów, ale także o zdrowym trybie życia: unikaniu stresu, papierosów, odpowiedniej ilości ruchu, a także snu i o prawidłowej diecie. Osobom cierpiącym na nadwagę zaleca się redukcję masy ciała – spadek masy ciała o jeden kilogram równa się spadkowi ciśnienia o 1,6/1,3 mmHg.

W prawidłowej diecie należy pamiętać o:

dużej ilości warzyw i owoców
zmniejszeniu spożycia sodu (soli)
ograniczeniu produktów bogatych w tłuszcze i cholesterol
ograniczeniu spożycia alkoholu
włączeniu w dietę niskotłuszczowych produktów mlecznych

Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, częsta i w małych dawkach. Doskonałym sposobem na aktywny tryb życia są codzienne spacery.

Odpowiednie leczenie oraz zdrowy tryb życia zmniejszają ryzyko groźnych powikłań, takich jak: choroba wieńcowa, miażdżyca, zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, retinopatia.

O czym powinny pamiętać opiekunki osób starszych z nadciśnieniem tętniczym?

Bardzo ważne są:

aktywność fizyczna taka jak: spacer, pływanie
odpowiednia dieta (ograniczenie tłuszczów i soli)
regularny pomiar ciśnienia, prowadzenie dzienniczka z wynikami
regularne przyjmowanie leków