Opieka nad seniorem chorym na reumatyzm

Tak jak zapowiadaliśmy, w kategorii „Opieka nad osobami starszymi” będziemy umieszczać informacje związane z chorobami charakterystycznymi dla osób w podeszłym wieku. Zaczynamy od reumatyzmu – co to jest za choroba, czym się objawia, jak się ją leczy? Jak opiekować się osobą chorą na reumatyzm? Tutaj znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Informacje ogólne – istota reumatyzmu

Reumatyzm kojarzony jest gównie z bólem stawów i mięśni. Jest to trafne przekonanie, ale wymaga doprecyzowania. Choroby reumatyczne dzielą się na dwie grupy: zapalne oraz niezapalne. Do pierwszego typu chorób zalicza się reumatoidalne zapalenie stawów (znane również pod inną nazwą – jako gościec). Jest to choroba autoimmunologiczna, zwykle dotycząca dłoni. Przebiega symetrycznie, obejmuje obie dłonie, powodując ból i obrzęk, a także wykrzywienie palców. Natomiast najczęstszą chorobą reumatyczną niezapalną jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Schorzenie dotyczy zwykle stawów kończyn oraz kręgosłupa.

Charakterystycznymi objawami chorób reumatycznych są bóle stawów i mięśni, a także wiążące się z nimi zniekształcenie w obrębie tkanki łącznej stawów, a w przypadku silnego natężenia choroby, ograniczenia ruchowe. Zapalnym chorobom reumatycznym towarzyszą także inne dolegliwości, do których zalicza się poczucie słabości, gorączkę, utratę masy ciała.

Ruch – najlepszy lek!

Zapalne choroby reumatyczne leczy się z zastosowaniem farmaceutyków – leków sterydowych. Kolejną metodą są preparaty o przeciwzapalnym i przeciwbólowym działaniu miejscowym. Przy wszystkich schorzeniach reumatycznych nie należy zapominać o ruchu – jest to najlepszy sposób zarówno na profilaktykę, jak i na walkę z tą chorobą. Kiedy każdy ruch powoduje silny ból, niezbędna jest pomoc fizjoterapeuty, który po zastosowaniu miejscowych środków przeciwbólowych, ćwiczy z pacjentem.

Opiekując się osobą starszą, cierpiącą na choroby o podłożu reumatycznym (kiedy zaleci to lekarz), trzeba dopilnować  aby osoba chora regularnie przyjmowała leki i w miarę możliwości dbać o aktywność ruchową seniora. Nie należy zapominać o odpowiedniej diecie, która odpowiednio skonstruowana, łagodzi objawy dolegliwości reumatycznych. Do jadłospisu seniora należy włączyć kwasy omega-3, które korzystnie wpływają na stan stawów i działają przeciwzapalnie. Występują w produktach, takich jak: ryby morskie (np. makrela, łosoś), olej lniany, orzechy włoskie, oliwa z oliwek. Cenne są także produkty zawierające kolagen, przykładowo: galaretki z kurzych łapek, z nóżek wieprzowych lub cielęcych, zupy na wywarze z kurzych łapek, ryby w galarecie.

Podsumowując…

Osoby zajmujące się seniorami cierpiącymi na choroby reumatyczne, muszą pamiętać o tym, że choroba wiąże się z bólem w obrębie stawów. Jeżeli jest to możliwe, należy zmotywować seniora do aktywności ruchowej, takiej jak chociażby krótkie spacery. Natomiast jeżeli jest to ostre stadium choroby, dodatkowo pacjent musi pozostawiać opieką fizjoterapeuty. Jeżeli pacjent jest leczony farmaceutyczne – trzeba pamiętać, aby regularnie przyjmował leki.

Opieka nad seniorem cierpiącym na choroby reumatyczne, w zależności od stadium zaawansowania choroby, wiąże się z następującymi obowiązkami:

  • dbałość o aktywność ruchową seniora (np. spacery)
  • pomoc w prostych ćwiczeniach ruchowych
  • pomoc w codziennych czynnościach i higienie
  • odpowiednia dieta.

 

 

 

Artykuł powstał na podstawie informacji z serwisów:

http://www.choroby.senior.pl/78,1,Reumatyzm,1406.html,

http://reumatyzm.info.pl,

http://www.przychodnia.pl/reumatyzm/index.php3?s=3&d=4&t=1