Opiekun osoby starszej – jakie cechy powinien posiadać?

Osoba decydującą się podjąć pracę jako Opiekunka lub Opiekun osoby starszej, często zastanawia się z jakimi sytuacjami przyjdzie jej się zmierzyć i czy poradzi sobie ze stojącymi przed nią wyzwaniami. Praca ta wymaga bowiem posiadania określonych predyspozycji, dlatego też decyzja o jej podjęciu  powinna być dokładnie przemyślana.

Wymagane kwalifikacje

Bardzo ważnym aspektem w pracy jako Opiekun osób starszych jest komunikacja. Wśród wymagań stojących przed Opiekunem lub Opiekunką osoby starszej, pracujących poza granicami kraju, ważna jest choć podstawowa znajomość języka, która pomaga w budowaniu relacji z Podopiecznym. Nie jest wymagana na poziomie biegłym, ważne jest jednak, by bez problemu móc się  z nim porozumieć.

Możliwości polepszenia swoich umiejętności językowych są różne. W tym celu można   skorzystać z usług oferowanych przez profesjonalne szkoły językowe bądź podjąć się nauki samodzielnie, korzystając z dostępnych w sieci materiałów, np.: przeglądając blogi językowe czy korzystając z bezpłatnych kursów internetowych, które oferują nagrania audio i  umożliwiają naukę poprawnej wymowy. Warto też śledzić blogi językowe poświęcone opiece nad osobami starszymi – na blogu Medipe regularnie publikujemy lekcje niemieckiego, które są doskonałym przygotowaniem do pracy Opiekuna osoby starszej. Ciekawą alternatywą nauki języków obcych są również aplikacje mobilne na smartfona, które często można pobrać za darmo i korzystać z nich w dowolnym miejscu. Niektóre agencje w swoich ofertach proponują kursy językowe oraz pakiety szkoleń, ułatwiające podnoszenie kwalifikacji, a tym samym szansy na znalezienie atrakcyjnych ofert pracy.

Zdolności interpersonalne

Kolejnym ważnym aspektem w pracy Opiekunki lub Opiekuna osoby starszej jest umiejętność nawiązywania relacji. Budując je, należy mieć na uwadze dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia Podopiecznego, mogące wynikać m.in. z różnic kulturowych. Istotne jest więc, by odznaczać się sporą odpornością na stres wobec niespodziewanych sytuacji, a w przypadku nieporozumień, sprawy rozwiązywać spokojnie.

Poza wyżej wymienionymi, praca Opiekuna wymaga również dobrej organizacji czasu – opieka nad Seniorami polega też na wspieraniu ich w codziennych czynnościach. Dobre rozplanowanie zadań pomoże nie tylko Opiekunowi, ale i osobie starszej, która łatwiej przyzwyczaja się do rutynowych czynności, wykonywanych o tych samych porach i dzięki temu chętniej współpracuje z Opiekunem czy Opiekunką. Zakres obowiązków w pracy przy opiece może być różny i zależy od  wielu czynników, jak chociażby  stan zdrowia Podopiecznego.

Wśród najczęstszych zadań Opiekunki czy Opiekuna osób starszych leży pomoc w czynnościach pielęgnacyjnych, kąpieli czy przebieraniu Seniora. Na wielu zleceniach do  obowiązków należy też przygotowywanie posiłków. Są Podopieczni, którzy wymagają zachowania specjalnej diety, jednak nie są ważne zdolności kulinarne Opiekunki czy Opiekuna – najważniejsze, by posiłki były dostosowane do stanu zdrowia i możliwości osoby starszej. Oczywiście nie na każdym zleceniu trzeba gotować – czasami zajmuje się tym zewnętrzna pomoc domowa, wiele Podopiecznych ma też zamawiane posiłki.

Ważnym aspektem opieki jest też organizacja czasu wolnego. Osoby starsze często popadają monotonię i tracą motywację do nawet małych form ruchu czy aktywności. Istotne jest więc zadbanie o rozwój psychoaktywny Podopiecznych oraz zachęcanie ich do wychodzenia na spacery, wspólnego grania w gry planszowe, słuchania muzyki czy rozwiązywania krzyżówek. W zależności od stanu zdrowia Seniora, Opiekun może też wykonywać z nim różne ćwiczenia aktywizujące. W naszych filmach instruktażowych pokazujemy ćwiczenia dla osób mobilnych i leżących, które warto znać.

Cechy osobowości Opiekuna osoby starszej

Kluczową kwestię w pracy Opiekunki lub Opiekuna osoby starszej stanowi zespół cech jej osobowości. Praca z osobą starszą, która często nie jest w pełni sprawna wiąże się z koniecznością przekraczania pewnych sfer jej intymności i prywatności. Ważne jest przy tym wykazywanie się m.in. :

  • wrażliwością – Opiekun osób starszych, powinien zapewniać Podopiecznym wsparcie emocjonalne, oferując swoją obecność „tu i teraz”, która powinna przejawiać poprzez próbę wczucia i zrozumienia ich sytuacji;
  • szacunkiem – Opiekun osoby starszej musi wykazywać się w stosunku do Seniora tolerancją i akceptować jego odmienności;
  • cierpliwością – podeszły wiek Podopiecznych może być powodem różnego rodzaju schorzeń, rzutujących na ich stan psychiczny i fizyczny. Powstające w  efekcie ograniczenia często są powodem frustracji, ważne jest więc wykazywanie się wobec osób starszych  zrozumieniem i opanowaniem.