Osteoporoza starcza to przewlekła choroba układu szkieletowego, która prowadzi do stopniowego ubytku masy kostnej, a przez to do pogorszenia struktury kości. To zwiększa ryzyko złamań, nawet przy niewielkich urazach. Rozwija się powoli i często przebiega bezobjawowo, dlatego nazywana jest „cichym złodziejem kości”. Poznaj powody powstawania osteoporozy starczej, objawy tej choroby oraz metody leczenia i profilaktykę, która może spowolnić jej postęp i poprawić jakość życia seniorów.
Osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości, jest chorobą dotykają osoby starsze, a także kobiety po okresie menopauzy. W organizmie osoby chorej wykrywa się zwiększoną ilość komórek powodujących degradację kości. W wyniku tego procesu ich struktura staje się słabsza, dochodzi do osłabienia kości, a nawet ubytków masy kostnej. W konsekwencji u osoby chorującej na osteoporozę występują częste złamania, nawet po niewielkim urazie (niskoenergetyczne), dochodzi do bólu kości długich, a także do zmian w kręgosłupie i pogłębionej kifozy (znanej inaczej jako garb starczy). Złamania dotyczą w dużej mierze szyjki kości udowej lub ramiennej, przy czym proces gojenia przy osteoporozie jest bardzo długi. Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi choroby jest nieprawidłowa dieta (uboga w wapń i witaminę D), palenie tytoniu, spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu, a także mała ilość ruchu oraz przewlekłe choroby metaboliczne (jak np. cukrzyca), reumatologiczne.
Osteoporoza starcza rozwija się stopniowo i bardzo długo może przebiegać bez objawów. Najczęściej diagnozuje się ją dopiero po wystąpieniu pierwszego złamania, które jest wynikiem niewielkiego urazu lub codziennej aktywności. Osteoporoza najczęściej objawia się właśnie złamaniem kości przy niskiej urazowości – szczególnie w okolicach kręgosłupa, bioder, żeber czy nadgarstków. Choroba wiąże się również z przewlekłym bólem pleców, spowodowanym zapadaniem się kręgów bądź mikrozłamań w tym obszarze. Charakterystycznym symptomem jest też garb, który powstaje w wyniku deformacji kręgosłupa oraz osłabienie mięśni, trudność w utrzymaniu równowagi. Te objawy są obecne w zaawansowanej formie osteoporozy starczej, jednak choroba wcześniej jest niemal niemożliwa do rozpoznania ze względu na brak objawów. Dlatego u seniorów tak ważne są badania profilaktyczne, które umożliwiają rozpoznanie problemu we wczesnym stadium.
Leczenie osoby chorej na osteoporozę w głównej mierze opiera się na odpowiednio dobranej aktywności fizycznej. Ćwiczenia mają doprowadzić do wzmocnienia mięśni i odciążenia szkieletu. Zalecany jest ruch nieobciążający kręgosłupa – ćwiczenia izometryczne, pływanie, spacer. Istotne jest między innymi wzmocnienie mięśni kręgosłupa oraz kończyn. Osobom chorym zlecana jest także fizjoterapia i zabiegi, takie jak masaże lub hydroterapia. Ważną kwestią jest odpowiednia dieta bogata w wapń i witaminę D3. Zaleca się zwiększenie spożycia produktów mlecznych takich jak: mleko, sery, kefiry oraz jogurty. Niekiedy konieczna jest suplementacja wapnia w postaci tabletek. W trosce o odpowiedni poziom magnezu i potasu należy zadbać o to, aby w diecie pojawiły się warzywa, owoce oraz produktu zbożowe. Kolejną wskazówką jest ograniczenie spożycia kawy i czarnej herbaty.
U osoby chorej na osteoporozę bardzo istotne jest odpowiednie zabezpieczenie domu. Jako opiekunka osób starszych w Niemczech powinnaś minimalizować ryzyko groźnych upadków, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie maty antypoślizgowej w łazience, zlikwidowanie wystających kabli, o które można się potknąć, a także małych chodników i dywaników. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie, by umożliwić seniorowi widzenie wszystkich elementów znajdujących się w pomieszczeniu.
Niejeden kurs na opiekunkę osób starszych wskaże Ci również, że do Twoich obowiązków należy nie tylko dbanie o dobrą dietę czy zajęcie się domem. To także:
Zadanie opiekunki jest kluczowe w zwiększaniu jakości życia seniora chorego na osteoporozę. Nasza agencja opiekunek osób starszych umożliwia Ci podjęcie pracy również w domach, w których seniorzy borykają się z tą chorobą w różnych stadiach. Będzie to dla Ciebie wyzwanie, jednak z pewnością satysfakcjonujące. Koniecznie poznaj uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech i zobacz, jak możesz odmienić życie chorego seniora.
Formularz kontaktowy