Osteoporoza, czym jest to schorzenie?

Osteoporoza

To częste schorzenie wśród seniorów. Czym jest osteoporoza? Jak opiekować się osobą chorą na osteoporozę? Zapraszamy do lektury.

Dotyka głównie osoby starsze

Osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości jest chorobą dotykają osoby starsze, a także kobiety po okresie menopauzy. W organizmie osoby chorej wykrywa się zwiększoną ilość komórek powodujących degradację kości. W wyniku tego procesu ich struktura staje się słabsza, dochodzi do osłabienia kości, a nawet ubytków masy kostnej. W konsekwencji u osoby chorującej na osteoporozę występują częste złamania, nawet po niewielkim urazie (niskoenergetyczne), dochodzi do bólu kości długich, a także do zmian w kręgosłupie i pogłębionej kifozy (znanej inaczej jako garb starczy). Złamania dotyczą w dużej mierze szyjki kości udowej lub ramiennej, przy czym proces gojenia przy osteoporozie jest bardzo długi. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby jest nieprawidłowa dieta (uboga w wapń i witaminę D), palenie tytoniu, spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu, a także mała ilość ruchu oraz przewlekłe choroby metaboliczne (jak np. cukrzyca), reumatologiczne.

Leczenie

Leczenie osoby chorej na osteoporozę w głównej mierze opiera się na odpowiednio dobranej aktywności fizycznej. Ćwiczenia mają doprowadzić do wzmocnienia mięśni i odciążenia szkieletu. Zalecany jest ruch nieobciążający kręgosłup – ćwiczenia izomeryczne, pływanie, spacer. Istotne jest między innymi wzmocnienie mięśni kręgosłupa oraz kończyn. Osobom chorym zlecana jest także fizjoterapia i zabiegi typu masaże lub hydroterapia. Ważną kwestią jest dobranie odpowiedniej diety, bogatej w wapń i witaminę D3. Zaleca się zwiększenie spożycia produktów mlecznych takich jak: mleko, sery, kefiry oraz jogurty. Niekiedy konieczna jest suplementacja wapnia w postaci tabletek. W trosce o odpowiedni poziom magnezu i potasu, należy zadbać o to, aby w diecie pojawiły się warzywa, owoce oraz produktu zbożowe. Kolejną wskazówką jest ograniczenie spożycia kawy i czarnej herbaty.

U osoby chorej na osteoporozę bardzo istotne jest odpowiednie zabezpieczenie domu. Należy zminimalizować ryzyko groźnych upadków, dlatego dobrym rozwiązaniem są maty antypoślizgowe w łazience, zlikwidowanie wystających kabli, o które można się potknąć, a także małych chodników i dywaników.

Do obowiązków osób opiekujących się osobami starszymi, cierpiącymi na osteoporozę należą:

  • dbanie o aktywność fizyczną: częste spacery, ćwiczenia
  • przestrzeganie wskazówek lekarza, dotyczących diety
  • eliminacja czynników sprzyjających rozwojowi choroby
  • pomoc w poruszaniu się
  • niedoprowadzanie do przeciążania kręgosłupa osoby chorej.