Otyłość sarkopeniczna u osób starszych 

mężczyzna-i-kobieta-z-lampkami-wina-i-telefonem

Otyłość sarkopeniczna jest schorzeniem, które dotyka starsze osoby i może powodować poważne problemy zdrowotne. Polega na zwiększeniu masy ciała przy jednoczesnym zmniejszeniu masy mięśniowej. Najbardziej narażeni na otyłość są seniorzy, którzy nie dbają o prawidłową dietę i unikają aktywności fizycznej. Z tego powodu bardzo ważne jest, by Opiekunki osób starszych zachęcały je do zdrowego trybu życia.

Z artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny i skutki otyłości sarkopenicznej oraz jak pomóc seniorowi osiągnąć prawidłową masę ciała.

Otyłość sarkopeniczna – na czym polega?

Otyłość jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że w 2025 roku w Polsce dotknie aż 26% dorosłych kobiet i 30% mężczyzn. Otyłość coraz częściej występuje u młodych ludzi – dzieci i nastolatków. Problem dotyczy również seniorów, których masa ciała zwiększa się wraz z wiekiem. Co to jest otyłość sarkopeniczna? Co ją powoduje i do czego może prowadzić?

Otyłość sarkopeniczna wiąże się z sarkopenią, czyli spadkiem masy mięśniowej oraz utratą ich funkcji i siły. Choroba najczęściej zaczyna się rozwijać już po 50. roku życia i powoduje wzrost zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Otyłość osób starszych prowadzi do znacznego pogorszenia kondycji fizycznej, obniżenia komfortu życia, a niekontrolowana może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi.

Przyczyny otyłości u osób starszych

Zwiększenie masy ciała może wynikać z wielu czynników, na które senior nie zawsze ma wpływ. Za najczęstsze przyczyny otyłości osób starszych uznaje się:

 • starzenie się organizmu, w tym zmiany w proporcjach tkanki mięśniowej i tłuszczowej,
 • brak aktywności fizycznej, siedzący lub leżący tryb życia,
 • niezdrowa, źle zbilansowana dieta,
 • predyspozycje genetyczne,
 • zmiany hormonalne.

Otyłość u osób starszych często jest też związana z insulinoopornością – zaburzeniem, które polega na zmniejszonej wrażliwości mięśni, tkanki tłuszczowej oraz hepatocytów na insulinę.

Skutki otyłości u seniorów

Otyłość starcza często odpowiada za rozwój innych chorób. Jest szczególnie niebezpieczna, gdy utrzymuje się przez wiele lat. Warto wiedzieć, że otyłość sarkopeniczna u seniorów może powodować m.in.:

 • choroby serca,
 • problemy z układem krążenia,
 • cukrzycę,
 • schorzenia ortopedyczne,
 • nowotwory.

Zwiększona masa ciała ma też inne skutki – zmniejsza sprawność fizyczną i zwiększa ryzyko urazów związanych np. z upadkiem. W efekcie otyłość znacznie ogranicza samodzielność seniorów i doprowadza do sytuacji, w której stają się coraz bardziej zależni od innych.

Leczenie otyłości sarkopenicznej

Walka z nadprogramowymi kilogramami ma sens w każdym wieku. Należy jednak pamiętać, że leczenie otyłości sarkopenicznej nie jest proste – wymaga chęci, silnej woli oraz samozaparcia seniora. Na czym polega?

Otyłość nie jest chorobą, którą można wyleczyć za pomocą tabletek. Aby poprawić stan zdrowia, należy pozbyć się zbędnych kilogramów i zadbać o kondycję organizmu. W tym celu trzeba wprowadzić w życie poważne zmiany:

 • zastąpić niezdrową żywność pełnowartościowymi, niskokalorycznymi posiłkami,
 • regularnie uprawiać aktywność fizyczną – chodzić na spacery, a jeśli stan zdrowia na to pozwala, uprawiać nordic walking, jeździć na rowerze lub uczęszczać na zajęcia sportowe dla seniorów.

Regularność i sumienne trzymanie się postanowień stopniowo zmniejszy wagę, co pozytywnie wpłynie na stan zdrowia seniora.

Jak pomóc seniorowi z otyłością sarkopeniczną?

Jeśli opiekujesz się otyłą osobą i chcesz jej pomóc, pamiętaj, by przede wszystkim podejść do problemu z empatią. Nawet lekka nadwaga u osób starszych może powodować obniżenie nastroju i samooceny, dlatego warto zachować odpowiednie wyczucie. Aby leczenie otyłości starczej przyniosło oczekiwany efekt, staraj się zachęcać podopiecznego do ruchu i motywuj go do poznawania nowych form aktywności.

Pamiętaj też, że otyłość u seniorów wynika przede wszystkim ze złych nawyków żywieniowych. Dbaj, by osoba, którą się opiekujesz, jadła regularnie i zrezygnowała z niezdrowych produktów. Możesz proponować jej bardziej wartościowe wersje słodkich przekąsek i zachęcać do próbowania nowych dań.

W kwestii leczenia otyłości sarkopenicznej należy też wspomnieć o konieczności stałej kontroli stanu zdrowia. Zadbaj, by podopieczny regularnie mierzył ciśnienie, poziom cukru i chodził na wizyty kontrolne do lekarza. Dzięki temu wszelkie schorzenia zostaną wykryte na wczesnym etapie.

Otyłość sarkopeniczna – podsumowanie

Otyłość sarkopeniczna jest chorobą, której nie wolno lekceważyć – w przeciwnym razie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Seniorzy często nie są jednak w stanie samodzielnie poradzić sobie ze zbyt dużą wagą i potrzebują wsparcia w zmianie nawyków. Jeśli chcesz pracować z podopiecznymi, którzy zmagają się z otyłością lub innymi schorzeniami, zgłoś się do MEDIPE. Opieka w Niemczech to idealna szansa, by pomóc starszej osobie, a przy okazji rozwinąć swoje kwalifikacje. Nasza firma gwarantuje jasne warunki zatrudnienia oraz konkurencyjne wynagrodzenie. Zapraszamy do kontaktu.

Chcesz wykorzystać znajomość języka niemieckiego w praktyce? Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy!