Problemy ze snem u seniorów

Zaburzenia snu u osób starszych są bardzo częstym zjawiskiem. Przyczyny są różne, w tym psychologiczne, czyli wzmożone emocje, stres. Mogą być to także choroby utrudniające spokojny sen oraz nieodpowiednia higiena snu. Podpowiadamy, jak zadbać o odpowiednie warunki dla snu seniora.

Starsze osoby w wielu przypadkach bardzo wcześnie kładą się spać i budzą się o porannych godzinach. Seniorzy narzekają także na pogorszenie jakości snu i częste wybudzanie się każdej nocy. Z drugiej strony często przysypiają w przeciągu dnia. W trosce o zdrowy sen, należy zdać sobie sprawę z pojęcia „prawidłowa higiena snu”. Jest to zbiór cennych zasad, które pomogą w walce z trudnościami ze snem.

Prawidłowa higiena snu

Istotne jest pomieszczenie, w którym osoba mająca problemy ze snem przebywa w nocy. Ważne są kwestie takie jak odpowiednie oświetlenie i temperatura. Pomocne będą zasłony lub rolety, które nie pozwolą na przedarcie się promieni słonecznych zbyt wcześnie rano. W pomieszczeniu nie może być także ani za zimno, ani za gorąco. Optymalna temperatura to 18-20 stopni Celsjusza.

Specjaliści radzą także, żeby przestrzegać stałej godziny pobudki oraz kładzenia się spać, co pozwala ustalić i wzmocnić rytm dobowy. Jednym z zaleceń jest unikanie drzemek w przeciągu dnia (do czego seniorzy mają bardzo duże skłonności). Receptą na zdrowy sen jest codzienna aktywność ruchowa. Wcale nie muszą być to skomplikowane ćwiczenia ruchowe, wystarczy nawet zwykły spacer. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że ćwiczenia fizyczne tuż przed snem nie będą dobrym pomysłem. Na dwie godziny przed położeniem się do łóżka, trzeba się wyciszyć. Niekorzystnie będzie również wpływać bardzo ciepła kąpiel. Wszystko w trosce o równowagę wewnętrzną i nie dopuszczenie do tego, by temperatura ciała znacznie wzrosła, co może zakłócić sen.

Trzeba pamiętać także o tym, by nie zbyt późno jeść ostatni posiłek. Pora nocna musi być przeznaczona na sen, a nie na trawienie. Kolację należy spożyć na 2, a nawet 3 godziny przed snem. To samo dotyczy spożywania napojów przed snem, ich zbyt duża ilość będzie skutkowała koniecznością częstego wstawania do toalety.

Bezsenność można leczyć farmakologicznie. Oczywiście z racji tego, że seniorzy przyjmują inne leki, wszytko musi się odbywać w konsultacji z lekarzem.

Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami w opiece nad seniorami w Niemczech, cierpiącymi na zaburzenia snu.