Różnice kulturowe między Polakami a Niemcami ? co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Osoby wyjeżdżające pierwszy raz za naszą zachodnią granicę, często zastanawiają się, co Niemcy sądzą o Polakach. Emigranci boją się, że mogą zostać niesprawiedliwie potraktowani ze względu na stereotypy na temat naszego narodu. Możemy ...

Osoby wyjeżdżające pierwszy raz za naszą zachodnią granicę, często zastanawiają się, co Niemcy sądzą o Polakach. Emigranci boją się, że mogą zostać niesprawiedliwie potraktowani ze względu na stereotypy na temat naszego narodu. Możemy jednak Cię uspokoić. Choć pewne fałszywe przekonania na temat Polaków wciąż pokutują w niektórych niemieckich środowiskach, większość Niemców to ludzie z wysoką kulturą i nie musisz obawiać się przejawów nietolerancji. Ważne jednak, żeby zapamiętać, że jest kilka różnic kulturowych między Polską a Niemcami. Dobrze jest to rozumieć, by łatwiej się porozumieć – szczególnie przy pierwszym kontakcie.

Co Niemcy sądzą o Polakach?

Niełatwa historia ma na szczęście coraz mniejszy wpływ na to, co Polacy myślą o Niemcach i co myślą Niemcy o Polakach. Jednak, tak jak w naszym kraju nadal powtarzane są krzywdzące żarty o Niemcach, nie inaczej jest za granicą. Historie o rzekomej nieuczciwości czy kradzieżach pokutują jednak głównie w zachodniej części kraju. Niemcy ze wschodu, którzy mają większą styczność z Polakami, na ogół mają dobrą opinię o polskiej kulturze, kuchni czy obyczajach. Nasi sąsiedzi chętnie odwiedzają Polskę nie tylko ze względu na niższe ceny, lecz również piękną przyrodę czy ciekawe zabytki.

Polska a Niemcy – różnice kulturowe

Na pierwszy rzut oka Polaków i Niemców dzieli dość dużo. Wpływ ma na to oczywiście historia, język (znaczne różnice między językami słowiańskimi a germańskimi) oraz religia (duży wpływ na mentalność Niemców mają kościoły protestanckie, choć katolicyzm również jest w tym kraju popularny). Mimo wszystko nie są to tak znaczące różnice, jak mogłoby się wydawać. Większość emigrantów przyznaje, że z Niemcami można dogadać się równie dobrze, jak z przedstawicielami innych narodowości.

Warto jednak poznać kilka różnic kulturowych – tak, by nie odebrać niektórych neutralnych sygnałów w negatywny sposób. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że Niemcy są bardzo poważni, a nawet oschli. Tak naprawdę przedstawiciele tego narodu często utrzymają dystans z osobami, których jeszcze nie znają. Przy dłuższej znajomości okazują się jednak serdeczni i nie stronią od dobrego żartu.

Zwróć też uwagę, że w Niemczech obowiązuje bardziej widoczna hierarchia niż w Polsce. Choć w naszym kraju oczywiście również szanujemy szefów, często jesteśmy z nimi na dobrej stopie koleżeństwa, a decyzje w zespołach podejmowane są niejednokrotnie na bazie burzy mózgów. W Niemczech natomiast podział między pracownikiem a jego przełożonym jest o wiele bardziej zarysowany.

Pierwsza wizyta w Niemczech – na co zwrócić uwagę?

Tak jak Polacy mogą czasem mylnie zinterpretować słowa obcokrajowców przez nieznajomość różnic kulturowych, tak samo bywa w odwrotnym przypadku. Zdarza się, że zachowania, które są dla nas całkowicie dopuszczalne, w innych krajach uchodzą za nietakt.

Pamiętaj więc o punktualności. Choć dla wielu Polaków nawet piętnastominutowe spóźnienie jest w miarę akceptowalne, w Niemczech przyjście na spotkanie pięć minut po czasie jest już wyrazem braku szacunku.

Podczas powitania patrz w oczy i pewnie uściśnij podaną dłoń. Zrezygnuj z żartów na przełamanie lodów – a przynajmniej na początku.

Podsumowanie

Osoby wyjeżdżające pierwszy raz za zachodnią granicę często zastanawiają się, co Niemcy myślą o Polsce. Nasi sąsiedzi, mimo pewnych fałszywych przekonań, to kulturalni ludzie, którzy nie przejawiają nietolerancji. Istnieją jednak różnice kulturowe między Polską a Niemcami, które warto zrozumieć, aby ułatwić komunikację.

Niemcy mogą wydawać się poważni na pierwszy rzut oka, ale po bliższym poznaniu okazują się serdeczni i otwarci na żarty. Hierarchia w niemieckich firmach jest bardziej widoczna niż w Polsce, co warto wiedzieć przed wyjazdem.

Podczas pierwszej wizyty w Niemczech warto zwrócić uwagę na punktualność. Zrozumienie różnic kulturowych pomoże uniknąć nieporozumień i zbudować dobre relacje z Niemcami.

Jeśli interesuje Cię opieka nad osobami starszymi w Niemczech, możesz liczyć na miłe przyjęcie przez rodzinę seniora. Jednak jeżeli masz już doświadczenie w opiece, zapewne wiesz, że Podopieczni zmagają się z różnymi chorobami, które niekiedy powodują rozdrażnienie czy zniecierpliwienie. Żeby pomóc Ci zrozumieć stan seniora i radzić sobie w nieprzewidzianych sytuacjach, przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik dla opiekunek osób starszych.