Spokojna głowa! Antystresowy poradnik dla opiekunek

Stres, który tak naprawdę towarzyszy nam każdego dnia, jednak z różnym natężeniem, ma na nasz organizm różnoraki wpływ. Krótkotrwały stres może działać mobilizująco do działania, natomiast przewlekły zwykle ma działanie destrukcyjne.

Ciągłe podenerwowanie, uczucie nieustającego napięcia, ciągłego fizycznego i emocjonalnego zmęczenia, problemy ze spokojnym snem i koncentracją, nieprzyjemne nastawienie do innych ludzi, irytacja – to główne objawy zespołu stresu opiekunki. Jest to stan ciągłego, fizycznego i emocjonalnego wyczerpania. Przewlekły stres powoduje załamanie się mechanizmów obronnych organizmu i skrajne osłabienie systemu odpornościowego, przez co może dojść do rozwoju chorób, takich jak nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca, wrzody żołądka. Osoby, które sprawują długotrwałą opiekę nad osobą starszą lub chorą, często nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo są narażone na doświadczanie takiego stanu.

Przyczyny

            Współpraca z osobą starszą i chorą często wymaga dużego zaangażowania. Codzienne wykonywanie tych samych czynności, dźwiganie, ciągłe zmęczenie, a dodatkowo sytuację opiekunów pogarszają problemy zstres w pracy opiekunki osób starszych komunikowaniem się z podopiecznym (lub całkowity brak komunikacji). Opiekunowie często mają poczucie winy, ponieważ – w ich odczuciu – za mało z siebie dają. Mogą również czuć się niedoceniani przez osobę, której się poświęcają. Przedłużające się napięcie nerwowe może doprowadzić do rozwoju frustracji, a w gorszych przypadkach – nawet do depresji.

 

Jak sobie poradzić?

Stres bywa paraliżujący, dlatego walka z nim nie jest łatwa. Aby zadbać o swoje zdrowie, należy trzymać stres pod kontrolą. Jest kilka skutecznych sposobów na walkę ze stresem.

  • Zdrowy tryb życia – zbilansowana dieta, świeże owoce i warzywa, unikanie używek, kawy i herbaty, spacery na świeżym powietrzu, wycieczki, wysiłek fizyczny, który rozładuje napięcie.

 

  • Zmiana nastawienia – trzeba starać się zmienić sposób myślenia i pamiętać, że nie ma się na wszystko wpływu (są sprawy, których się nie zmieni). Należy ocenić sytuację i określić przyczynę stresu – co najbardziej frustruje i zastanowić się, co można poprawić, zmienić, a co zaakceptować. Racjonalna analiza pozwala przewidywać, które zdarzenia mogą nieść ryzyko stresu, a co za tym idzie – mieć przygotowane sposoby na jego rozładowanie.

 

  • Zarządzanie czasem – zachowywanie równowagi. Jest czas na pracę, ale zawsze warto znaleźć czas, kiedy można zrobić coś tylko dla siebie. Trzeba odpoczywać i relaksować się, aby organizm mógł się zregenerować. Ciepła kąpiel czy ćwiczenia relaksacyjne, rozwijanie pasji, dobra książka czy film są dobrym pomysłem.

 

  • Wiedza na temat chorób podopiecznego – jest to niezwykle ważny aspekt w pracy opiekunów. Istotne jest, by posiadać wyczerpującą wiedzę w tym zakresie, żeby być świadomym i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Powinno się zdobywać i poszerzać wiedzę, ponieważ im więcej opiekun wie, tym skuteczniej działa i nie poddaje się stresowi. Warto skorzystać ze szkoleń z zakresu opieki nad osobami starszymi (organizowanych np. przez firmę MEDIPE).

 

Pamiętajmy, że opiekunki osób starszych w Niemczech mają prawo do odczuwania nieprzyjemnych emocji zarówno wobec siebie, jak i wobec chorego – jest to naturalne, jednak ważne jest, aby nie tłumaczyć swoich emocji, tylko potrafić sobie z nimi poradzić.

 

 

 

Więcej na temat stresu można poczytać tutaj:

http://portal.abczdrowie.pl/ciagly-stres

http://portal.abczdrowie.pl/wszystko-o-depresji