KILKA WAŻNYCH ZASAD PRZY PODNOSZENIU OSOBY STARSZEJ | MEDIPE

Lista chorób, które mogą skazać osobę starszą na wielotygodniowe lub nawet wieloletnie leżenie w łóżku, jest długa: udar, stwardnienie rozsiane, wylew, Alzheimer, Parkinson… Opieka nad osobą leżącą lub w inny sposób niepełnosprawną ruchowo, to dość duże wyzwanie. Trudności sprawia przede wszystkim podnoszenie i przenoszenie chorego.

Wykonywane tych czynności może doprowadzić do urazów kręgosłupa Opiekunki. Przyczynia się do tego między innymi szybkie podnoszenie przedmiotów, gwałtowne wstawanie (np. w nocy, do Podopiecznego), zła postawa podczas schylania się, dźwiganie pacjenta niezgodne z zalecanymi technikami. Do uszkodzeń kręgosłupa mogą doprowadzić również złe nawyki (takie jak nieprawidłowe siedzenie, sposób chodzenia) czy źle dobrane obuwie. Te czynności wykonywane systematycznie, obciążają kręgosłup Opiekunki i prowadzą do rozwoju problemów z jej kręgosłupem. Przy opiece nad Seniorem ciężko wyeliminować podnoszenie chorego, ponieważ nawet czynności pielęgnacyjne wymagają przeniesienie pacjenta z łóżka na wózek. Wymaga to wysiłku i sprytu. Te zadania ułatwi znajomość technik transferu leżącego Podopiecznego.

Aby zachować swój kręgosłup w dobrej kondycji, należy stosować się do kilku zasad:

  • równomiernie obciążać kręgosłup (np. przy podnoszeniu utrzymywać postawę z rozstawionymi stopami, aby ciężar rozdzielał się na obie strony),
  • unikać dźwigania przy równoczesnym skręcie kręgosłupa na boki,
  • unikać podnoszenia podopiecznego w pozycji, kiedy on przytrzymuje się szyi,
  • nie dźwigać chorego przy nieugiętych kolanach; podczas podnoszenia należy używać raczej mięśni nóg, a nie mięśni górnej części ciała,
  • zmniejszać odległość pomiędzy osoba podnoszona a opiekunem,
  • nie wykonywać zbyt szybkich ruchów, szarpnięć, pociągnięć,
  • nie pozostawać zbyt długo w pozycji stojącej.

Należy pamiętać, by informować pacjenta o czynnościach, które mamy zamiar przy nim wykonać (np. „Teraz przesuniemy się do krawędzi łóżka, opuścimy nogi” itp.). Takie uprzedzenie sprawi, że Podopieczny będzie się czuł bezpiecznie. Pamiętajmy również, by wspierać seniorów nie tylko poprzez pomoc, ale także przez motywację do samodzielnych czynności.

Wyżej zostało wymienionych jedynie kilka porad dotyczących podnoszenia podopiecznych, natomiast MEDIPE oferuje całodniowe szkolenie, podczas którego można zapoznać się ze wszystkimi technikami transferu chorego. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą szkoleniową w zakładce DLA OPIEKUNKI – Kursy i szkolenia.