Zaburzenia równowagi u osób starszych – przyczyny i ćwiczenia na poprawę równowagi

Problem zaburzenia równowagi u osób starszych dotyczy nawet 1⁄3 seniorów. Jego przyczyny są bardzo różne, jednak w żadnym przypadku nie można bagatelizować problemu. Osoba, która zmaga się z tą dolegliwością, powinna być motywowana do wykonywania ćwiczeń oraz przestrzegania zdrowej diety. Ważna jest również odpowiednia asekuracja seniora – na przykład podczas wchodzenia po schodach. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak działać w przypadku braku równowagi u osób starszych.

Przyczyny zaburzeń równowagi u osób starszych

Problemy z błędnikiem u osób starszych są niestety bardzo powszechne. Jednak nie są to jedyne powody zaburzeń równowagi. Wśród innych częstych przyczyn możemy wymienić:

  • zaburzenia widzenia,
  • chorobę ucha wewnętrznego,
  • odwodnienie,
  • stwardnienie rozsiane i inne choroby neurologiczne,
  • udar mózgu,
  • zwyrodnienie stawów,
  • niskie ciśnienie krwi.

Rzadszymi przyczynami zaburzeń równowagi u osób starszych są skutki przyjmowania niektórych leków, na przykład antydepresyjnych, przeciwbólowych czy na obniżenie ciśnienia.

Brak równowagi u osób starszych – nie bagatelizuj problemu

Zachwianie równowagi w starszym wieku jest częstym objawem, który na pierwszy rzut oka nie wydaje się poważnym problemem. Nie warto go jednak bagatelizować. Upadki często są przyczyną powstania urazów, które są groźne dla seniorów – wstrząśnienia mózgu czy złamania. Warto wspomnieć, że w przypadku osób po 60. roku życia aż 50% złamań spowodowanych upadkiem kończy się hospitalizacją.

Zachwianie równowagi u osób starszych ma także wpływ na ich ogólne samopoczucie. Wielu seniorów boi się kolejnego upadku, więc rezygnuje z aktywności, które wcześniej sprawiały im radość – długich spacerów, odwiedzin u znajomych, wyjść na plac zabaw z wnukami. Często prowadzi to niestety do obniżenia zadowolenia z życia, a nawet do stanów depresyjnych.

Zachwiania równowagi w starszym wieku – jak zapobiegać?

Brak równowagi u osób starszych niesie ze sobą poważne skutki. Warto więc zadbać o zdrowie seniora jeszcze zanim pojawią się objawy. Przede wszystkim należy wprowadzić umiarkowaną aktywność fizyczną. Wiele korzyści przynoszą spacery, nordic walking czy joga (oczywiście dostosowana do seniorów). Są również specjalne ćwiczenia zapobiegające utracie równowagi u osób starszych. Ważne jednak, by senior wykonywał je przy asekuracji bliskiej osoby lub Opiekunki. Osoby starsze powinny również regularnie wykonywać badania oraz dbać o zdrową dietę i pić wystarczającą ilość wody.

Jak wesprzeć seniora z zaburzeniem równowagi?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech i innych krajach wiąże się z ciągłym dbaniem o dobro Podopiecznego. Przede wszystkim ważne jest, by dostosować miejsce, w którym przebywa senior do jego potrzeb. Na podłodze nie mogą leżeć przedmioty, o które starsza osoba mogłaby się potknąć – dywaniki, zabawki dla psa, niepotrzebne pudła.

Warto, żeby bliscy seniora wprowadzili udogodnienia, jak na przykład uchwyty łazienkowe czy krzesełka prysznicowe. Jeśli osoba starsza przez problemy z równowagą boi się wychodzić z domu, pomocne będą kule czy balkoniki.

W przypadku zachwiania równowagi u osób starszych warto zwrócić szczególną uwagę na samopoczucie Podopiecznego. Utrata sprawności fizycznej często sprawia, że seniorzy zaczynają negatywnie postrzegać samych siebie. Niekiedy sytuację pogarszają wyrzuty bliskich. którzy sugerują (nawet w dobrej wierze), że osoba starsza sama doprowadziła do upadku przez brak uważności. W takich sytuacjach należy otoczyć seniora szczególną troską. Warto także motywować go do wykonywania prostych ćwiczeń fizycznych i do czynności, które sprawiają mu radość. Polecamy także szkolenie dla Opiekunek osób starszych, które pomoże przygotować się na wypadek trudnych sytuacji.

Bardzo ważne jest także ustalenie przyczyny braku równowagi u osób starszych. Jeśli powodem problemu są nieodpowiednio dobrane leki, należy omówić z lekarzem możliwość zmniejszenia dawki lub poprosić o przepisanie innych preparatów. Z kolei w przypadku chorób przewlekłych ważna jest odpowiednia diagnostyka i dobranie sposobu leczenia do stanu zdrowia seniora.

Podsumowanie

Opieka w Niemczech nad osobami starszymi z zaburzeniami równowagi to duże wyzwanie. Seniorowi należy zapewnić nie tylko asekurację w czasie codziennych czynności, ale także wsparcie emocjonalne. Warto ograniczyć ilość przedmiotów w domu, o które senior mógłby się potknąć. Ważna jest również zdrowa dieta oraz umiarkowana aktywność fizyczna.

Zaburzenia równowagi u osób starszych są bardzo powszechne. Ich przyczyną są najczęściej problemy z błędnikiem i móżdżkiem, ale także zaburzenia wzroku, udar mózgu czy zbyt niskie ciśnienie. Upadek pod wpływem zachwiania równowagi często prowadzi do złamań czy wstrząśnienia mózgu. Należy więc odpowiednio zadbać o potrzeby seniora, by nie doszło do niepotrzebnych urazów.

Jeśli interesuje się poprawna opieka nad osobami starszymi – poradnik, który przygotowaliśmy, z pewnością Ci w tym pomoże. Dowiesz się z niego, jak wesprzeć seniora w depresji oraz jak pomóc w przypadku innych częstych schorzeń.

Chcesz wykorzystać znajomość języka niemieckiego w praktyce? Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy!