Zaćma

Czym jest zaćma, która dotyka tak wiele osób starszych? Jak przebiega leczenie i jak opiekować się seniorem cierpiącym na zaćmę? Zapraszamy do lektury.

Zaćma – choroba seniorów

Pierwsze objawy zaćmy są złudne – jest to polepszenie widzenia z bliższej odległości. Osoby chore zmieniają okulary na słabsze, myśląc, że poprawił im się wzrok. Jest to jednak mylna przesłanka. W dalszej kolejności choroba prowadzi do krótkowzroczności i rozmycia obrazu. Zaćma jest chorobą dotykającą seniorów – ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie po 60 roku życia.

Profilaktyką są przede wszystkim regularne wizyty u okulisty i podstawowe badania okulistyczne, w tym m.in.: badanie ostrości wzroku, badanie oka za pomocą wziernika okulistycznego i lampy szczelinowej. Zasadniczo nie mamy wpływu na rozwój zaćmy, ale badania wskazują na to, że rozwojowi choroby sprzyjają urazy i zapalenia gałki ocznej, palenie tytoniu i promienie UV. W kontekście zaćmy, w przypadku osób chorych na cukrzycę, ważna jest dobrze kontrolowana glikemia.

Jeżeli lekarz stwierdzi chorobę, w pierwszej kolejności podaje się leki przeciwkataraktowe – krople do oczu. Natomiast, gdy specjalista uzna, że potrzebne jest leczenie operacyjne, pacjenta kieruje się do szpitala. Podczas zabiegu usuwa się soczewkę, a na jej miejsce wszczepia sztuczną. Zabieg ten nazywany jest fakoemulsyfikacją. Stosunkowo często, w różnym czasie po operacji, u niektórych pacjentów dochodzi do częściowego zmętnienia pozostawionej tylnej torebki soczewki – zaćmy wtórnej. Objawia się to przymgleniem widzenia. Leczenie tego zaburzenia jest zabiegowe, zwykle przywraca pooperacyjną ostrość wzroku.

Opieka nad osobą cierpiącą na zaćmę

Opiekunki osób starszych w Niemczech cierpiącymi na zaćmę muszą przede wszystkim pamiętać, że w razie pogorszenia ostrości wzroku należy udać się z podopiecznym do okulisty. Ważne jest właściwe postępowanie z pacjentami po operacji zaćmy, które polega na systematycznej kontroli okulistycznej. Zwykle po zabiegu przez 3-4 tygodnie stosuje się krople antybiotykowo-sterydowe. Pacjent po zabiegu powinien unikać przez 2-3 miesiące wysiłku fizycznego oraz pamiętać o ochronie przed promieniowaniem słonecznym (powinien przez ten czas używać okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV).

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z zaćmą, prosimy o zostawienie komentarzy pod wpisem.