Ile zarabia Opiekunka Osób Starszych w Niemczech?

Praca Opiekunki w Niemczech jest coraz bardziej popularnym zajęciem. Znalezienie takiej pracy u naszych sąsiadów nie jest trudne. Na polskim i niemieckim rynku istnieje wiele agencji, które oferują zlecenia do potrzebujących Seniorów.

Od czego zależy wysokość zarobków

Zarobki Opiekunki w Niemczech są zależne od wielu kwestii. Przede wszystkim pracodawcy patrzą na poziom znajomości języka obcego u kandydatki. Jest to jedno z głównych wymagań, które stawia zleceniodawca i ważne jest, aby w pełni spełniać jego warunki. Przeważnie u Opiekunek wymagany jest poziom komunikatywny lub dobry, a im lepszy język, tym więcej można zarobić. Dla osób nieznających języka prowadzimy kursy językowe, przygotowane od podstaw specjalnie dla Opiekunek osób starszych.

Kolejnym kryterium, które wpływa na to ile zarabia Opiekunka osoby starszej w Niemczech jest stan zdrowia Podopiecznego. Analogicznie, im więcej obowiązków ma Opiekunka, tym większa powinna być stawka. Jeżeli Senior nie mieszka sam, koszty ulegają zmianie – można np. dostać dodatek za gotowanie dla kolejnej osoby. Wiele też zależy od doświadczenia i stażu pracy w opiece. Im lepsze mamy referencje, tym korzystniejszą ofertę możemy dostać.

Etapy rekrutacji

Pierwszy etap rekrutacji polega na zgłoszeniu się do firmy – można to zrobić wypełniając formularz kontaktowy na stronie, profilu Medipe na Facebook’u, telefonicznie lub odwiedzając oddział. Nasze oferty pracy można znaleźć na stronie internetowej, na forach dla Opiekunek bądź na naszym Facebook’u. Standardowa oferta pracy powinna zawierać: miesięczną stawkę, lokalizację zlecenia, opis Podopiecznego, wymagania względem Opiekunki oraz warunki mieszkaniowe i informacje dodatkowe, które są istotne w odbywaniu zlecenia.

Kolejny etap rekrutacji polega na przeprowadzeniu rozmowy, najczęściej telefonicznej, z konsultantem z agencji. Jest to wywiad, który ma za zadanie określić referencje i doświadczenie Opiekunki oraz jej preferencje np. co do miejsca zleceń. Przeprowadzana jest też weryfikacja językowa – krótka rozmowa, która pozwala na określenie poziomu znajomości języka Opiekunki.

Jeżeli przejdziemy pomyślnie przez ten etap, omawiamy z agencją warunki współpracy, dostajemy umowę na piśmie oraz, po akceptacji przez rodzinę niemiecką, formularz dotyczący zlecenia. Wiemy już wtedy ile pieniędzy otrzymamy za zlecenie i na co poza tym możemy liczyć ze strony agencji.

Ile zarabiają Opiekunki

Analizując oferty pracy dla Opiekunek w różnych agencjach, można zauważyć, że stawki za zlecenia zaczynają się średnio od 1200 euro. W Medipe oferujemy zarobki do 1600 euro miesięcznie, przy dobrej znajomości języka. Stawki są też zależne od konkretnego zlecenia – stanu Podopiecznego i obowiązków Opiekunki. W zależności od sezonu możemy też liczyć na dodatkowe premie, np. świąteczne lub wakacyjne.

Praca jako Opiekunka osób starszych to bardzo odpowiedzialne i wymagające zajęcie. Konieczne jest  posiadanie odpowiednich cech charakteru oraz bycie w dobrej formie zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Za pracę za granicą możemy być sowicie wynagrodzeni, a przy okazji mamy poczucie satysfakcji i spełnienia, dzięki udzielonej pomocy potrzebującej osobie.