5 objawów zawału serca u osób starszych, które musisz znać

Zawał serca u osoby starszej jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu. Wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, by zminimalizować ryzyko uniknięcia poważnych konsekwencji zdrowotnych bądź śmierci. Znając objawy zawału serca u osób starszych, jesteś w stanie zareagować szybko i natychmiast wezwać pomoc. Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym poznasz 5 objawów zawału serca u seniora. Dowiesz się również, czym jest cichy zawał i jakie sygnały wysyła organizm przed zawałem.

Objawy zawału serca u osób starszych – organizm sygnalizuje je przed zawałem

Zawał serca zwykle nie pojawia się nagle – najczęściej poprzedzają go różne sygnały ostrzegawcze, które powinny nas zaalarmować. Mogą to być duszności czy sporadyczne bóle w klatce piersiowej, ale też pogorszenie samopoczucia czy ogólne zmęczenie, które nie ma uzasadnienia w aktywności fizycznej. Do pierwszych sygnałów zalicza się też ucisk w klatce piersiowej, zwłaszcza podczas wysiłku i stresu oraz bóle ramion lub szyi. Ze względu na to, że senior nie zawsze dzieli się z opiekunem swoimi odczuciami, samopoczuciem czy bólami, rozpoznanie stanu przedzawałowego nie jest prostym zadaniem. Dlatego tak ważna jest obserwacja, a także kontakt z podopiecznym oparty na szczerości i zrozumieniu.

Pierwsze objawy zawału serca u osób starszych

Zawał serca może objawiać się na różne sposoby, jednak pierwsze sygnały zwykle związane są z bólem bądź dyskomfortem w klatce piersiowej. Promieniuje on do innych części ciała – ramion, szyi, żuchwy czy rąk. Wskazuje się, że promieniowanie i ból w lewej ręce przy jednoczesnym odczuwaniu dyskomfortu w klatce piersiowej może sygnalizować zawał. Jakie jeszcze objawy zawału serca u osób starszych może odczuwać podopieczny?

Duszność

Trudności w oddychaniu często towarzyszą zawałowi serca. Mogą pojawić się zarówno w trakcie wysiłku, jak i podczas spoczynku. Czasami poprzedza je ból w klatce piersiowej, jednak nie jest to konieczność. Duszności wynikają z osłabienia serca, które nie może już efektywnie pompować krwi. Ten stan prowadzi do gromadzenia się płynu w płucach. To zjawisko nazywamy obrzękiem płuc i często towarzyszy niewydolności serca. 

Ból w klatce piersiowej

To najczęstszy objaw zawału serca. Można odczuwać go jako ucisk, pieczenie, ciężar czy też gniecenie. Jest często promieniujący, co wywołuje dyskomfort nie tylko w klatce piersiowej, ale i w plecach, szyi, ramionach. To charakterystyczne odczucie może ustępować i powracać bądź trwać kilka minut. Jest spowodowane brakiem odpowiedniego dopływu krwi do serca. 

Zawroty głowy 

Nagłe zawroty głowy, uczucie osłabienia czy nawet omdlenia także mogą pojawić się w przypadku zawału serca. Wszystko z powodu niewystarczającej ilości tlenu dostarczanego do mózgu. Jeśli senior jest zdezorientowany, kręci mu się w głowie, ma trudności z utrzymaniem równowagi, a także jest zmęczony, to sygnał, by szybko skontaktować się z lekarzem. 

Zimne poty 

Nagle pojawiające się zimne poty mogą być objawem zawału serca, reakcją układu współczulnego na nagłą stresującą zmianę. Organizm reaguje w ten sposób na niedostateczną ilość tlenu dopływającą do serca. 

Bardzo wysokie lub bardzo niskie ciśnienie 

Podczas zawału ciśnienie tętnicze może zachowywać się różnie. U niektórych spada gwałtownie w wyniku osłabienia funkcji serca. To najczęściej objawia się zawrotami głowy i osłabieniem, a nawet utratą przytomności. U innych jednak ciśnienie może wzrosnąć w reakcji na stres i ból, z którymi wiąże się zawał. Układ współczulny uwalnia adrenalinę, a to z kolei zwęża naczynia krwionośne i powoduje podwyższenie ciśnienia. Nie jest to nadciśnienie tętnicze u osób starszych, nie pomylisz tych dwóch stanów. Nadciśnienie jest stałym podwyższeniem ciśnienia krwi, tu zaś stanowi nagłą reakcję. Obie opcje są niebezpieczne i wymagają natychmiastowej pomocy. 

To oczywiście nie wszystkie objawy zawału serca. Senior może odczuwać niepokój, czuć palpitacje serca czy ból brzucha. Może być blady i zmęczony. Pamiętaj, że w przypadku zawału czas ma ogromne znaczenie. Jeśli podejrzewasz zawał serca u podopiecznego, nie wahaj się – dzwoń po pomoc.

Objawy zawału serca u osób starszych nie zawsze się pojawiają. Czym jest cichy zawał?

Cichy zawał nazywany jest również bezobjawowym. Jak mówi sama nazwa – występuje wtedy, gdy zawałowi nie towarzyszą klasyczne objawy. Brak alarmującego bólu w klatce piersiowej, duszności, promieniowania bólu na inne obszary ciała. Zamiast tego osoba starsza może zauważać niewielkie dolegliwości, które łatwo zignorować. To dyskomfort w klatce piersiowej, lekkie zmęczenie, niestrawność, ból w górnej części pleców. Ze względu na fakt, iż seniorzy doświadczają chorób współistniejących, które dają różne objawy, mogą zignorować te sygnały. Ciche zawały są zatem bardzo niebezpieczne, bo mogą pozostać niezauważone. Senior, który nie uzyska pomocy, może doświadczyć powikłań, takich jak uszkodzenie mięśnia sercowego i podwyższone ryzyko udaru mózgu. 

Warto pamiętać, że zawał nie jest wyrokiem, jeśli podopieczny otrzyma szybko odpowiednią pomoc. Zajęcia ruchowe dla seniorów, dobra dieta i odpoczynek są w stanie sprawić, że chory powróci do zdrowia. Dzięki kursom dla opiekunek osób starszych będziesz wiedziała, jak działać w sytuacji awaryjnej i podczas rekonwalescencji. Sprawdź oferty pracy jako opiekunka w Niemczech i wykorzystaj swoją wiedzę w praktyce.