Nadciśnienie tętnicze u osób starszych – jak opiekować się seniorem z wysokim ciśnieniem?

Ponad 40% mieszkańców świata powyżej 25. roku życia choruje na nadciśnienie. Szczególnie powszechne jest nadciśnienie tętnicze u osób starszych – szacuje się, że dotyka niemal każdego seniora po przekroczeniu 85. roku życia. Chorzy, którzy zmagają się z tą dolegliwością, muszą regularnie monitorować stan zdrowia i przyjmować przepisane leki. Nie bez znaczenia jest również tryb życia. W artykule wyjaśniamy, jak opiekować się seniorem z wysokim ciśnieniem oraz z czym wiąże się nadciśnienie tętnicze u osób w podeszłym wieku.

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, która charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem krwi o wartości 140/90 mm Hg lub więcej. Ryzyko zachorowania na tę dolegliwość rośnie wraz z wiekiem. Uznaje się, że prawidłowe ciśnienie krwi u osób starszych jest wyższe niż u ludzi młodych i dorosłych. Dla osób po 65. roku życia norma wynosi 135/88, natomiast wartość maksymalna to 148/94.

W przypadku seniorów do 80. roku życia ciśnienie skurczowe obniża się do poziomu 140 mm Hg, natomiast po 80. roku życia – do wartości poniżej 150 mm Hg. Wiele zależy od stanu zdrowia pacjenta – formę leczenia oraz wartości docelowe zawsze ustala lekarz. Warto jednak pamiętać, że regularne mierzenie ciśnienia tętniczego u osób starszych jest bardzo ważne i pozwala szybko rozpoznać wszelkie nieprawidłowości.

Nadciśnienie tętnicze u osób starszych – objawy

Objawy nadciśnienia tętniczego są zróżnicowane i zależą m.in. do zaawansowania choroby, wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Na co powinny zwracać uwagę Opiekunki osób starszych?

 • Silne, często tępe bóle głowy.
 • Uderzenia gorąca i nadmierna potliwość.
 • Zawroty głowy.
 • Duszności.
 • Kołatanie serca.
 • Zaczerwienienia w okolicach twarzy, szyi i dekoltu.
 • Zaburzenia snu.
 • Krwawienie z nosa.

W przypadku występowania wyżej wymienionych objawów należy wykonywać regularne pomiary ciśnienia i zgłosić się do specjalisty, który ustali plan leczenia.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego u osób starszych

Nadciśnienie tętnicze ma różne przyczyny, jednak najczęściej wynika z naturalnych procesów związanych ze starzeniem się organizmu oraz złego trybu życia. Na występowanie choroby wpływa m.in.:

 • nieodpowiednia dieta – w tym spożywanie nadmiernej ilości soli,
 • brak aktywności fizycznej,
 • spożywanie alkoholu i palenie papierosów,
 • narażenie na stres.

Duże znaczenie mają również choroby towarzyszące. Otyłość, cukrzyca, nowotwory, przewlekłe choroby nerek czy tętnic nerkowych zwiększają ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze.

Profilaktyka i leczenie nadciśnienia tętniczego u osób starszych

Świadoma profilaktyka może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze, dlatego warto dbać o zdrowy tryb życia. Odpowiednio zbilansowana, wartościowa dieta, codzienna aktywność fizyczna i unikanie używek to najprostszy sposób, by zadbać o stan zdrowia w każdym wieku. Warto również regularnie wykonywać badania profilaktyczne i jak najczęściej mierzyć ciśnienie. Dzięki temu możliwe jest szybkie wprowadzenie koniecznej terapii.

Jak wygląda leczenie nadciśnienia u osób starszych? Kluczowe jest przyjmowanie leków obniżających ciśnienie przepisanych przez lekarza. Oprócz leków hipotensyjnych lekarz może zalecić doraźne przyjmowanie środków łagodzących uciążliwe objawy choroby, np. bóle głowy. Leczenie farmakologiczne zawsze powinno iść jednak w parze z dbaniem o dobrą kondycję fizyczną i psychiczną seniora. To najlepszy sposób, by uniknąć poważnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Jak opiekować się seniorem z wysokim ciśnieniem?

Jak poprawić komfort życia seniora, który cierpi na nadciśnienie? Ważne, by Opiekunka dbała o odpowiednie dawkowanie leków, codziennie mierzyła ciśnienie chorego i zapisywała pomiary w specjalnym zeszycie, który w razie potrzeby udostępni lekarzowi. W przypadku wystąpienia objawów wysokiego ciśnienia konieczne może być wezwanie pogotowia. Opiekunka powinna więc dokładnie obserwować samopoczucie seniora, by uniknąć sytuacji zagrażających jego zdrowiu.

Opiekując się chorym na nadciśnienie tętnicze, warto wiedzieć, co obniża ciśnienie krwi i zwracać szczególną uwagę na:

 • dobre nawyki żywieniowe,
 • unikanie alkoholu i palenia papierosów,
 • odpowiednią ilość snu,
 • regularną aktywność fizyczną, np. codzienne spacery,
 • unikanie stresujących sytuacji,
 • aktywność umysłową.

Opiekunka powinna też jak najwięcej rozmawiać z osobą starszą, edukować ją i zachęcać do zmian, które poprawią jej stan zdrowia i kondycję.

Nadciśnienie tętnicze u osób starszych – podsumowanie

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która bardzo często dotyka osoby starsze. Opiekunki powinny więc dokładnie monitorować stan zdrowia seniorów i dbać o codzienne pomiary ciśnienia i regularne przyjmowanie leków. Ważne też, by uświadamiać ich, jak istotny jest zdrowy tryb życia – odpowiednia dieta i aktywność.

Chcesz pomagać seniorom? Opieka w Niemczech to szansa na atrakcyjne zarobki i komfortowe warunki zatrudnienia. Wybierz pracę, która przynosi prawdziwą satysfakcję.

Chcesz wykorzystać znajomość języka niemieckiego w praktyce? Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy!