U osób starszych często pojawia się problem braku apetytu, co nie jest zjawiskiem zaskakującym. Często wynika on z chorób, ale nie tylko – wraz z wiekiem spowalnia metabolizm, co zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Choć brak apetytu u seniora nie powinien dziwić, nie można go ignorować. Może bowiem prowadzić do niedożywienia, które w podeszłym wieku jest szczególnie niebezpieczne. Jakie są najczęstsze przyczyny braku apetytu u osób starszych? Czym jest jadłowstręt u seniora? Jak radzić sobie z problemem niejedzenia u podopiecznego?
Brak apetytu u seniora nie oznacza, że jest to kaprys. To może być jadłowstręt, inaczej anoreksja starcza – stan, w którym osoba starsza odczuwa zmniejszoną chęć do jedzenia lub całkowicie traci apetyt. Przyczyną może być wiele czynników, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Warto dokładnie przyjrzeć się problemowi, aby wykluczyć chorobę, której objawem jest brak apetytu.
Oto najczęstsze przyczyny jadłowstrętu u seniorów:
Brak apetytu u seniora to złożony problem, którego nie należy bagatelizować ani tłumaczyć wyłącznie wiekiem. Jeśli zauważysz, że podopieczny często nie ma apetytu lub cierpi z powodu jadłowstrętu związanego z chorobą psychiczną bądź fizyczną, koniecznie poinformuj o tym rodzinę lub lekarza.
Aby skutecznie walczyć z brakiem apetytu, konieczne jest poznanie jego przyczyny. Jeśli wynika on z choroby lub dolegliwości fizycznych bądź psychicznych, warto porozmawiać z lekarzem, który doradzi odpowiednie kroki. Być może zaleci preparat zwiększający apetyt. Nie należy jednak podawać seniorowi żadnych leków ani suplementów bez konsultacji z lekarzem.
Żywienie osób starszych może być wyzwaniem, ale znajomość zasad przygotowywania i podawania posiłków może je ułatwić. Oto kilka wskazówek:
Wprowadzenie tych zasad i rytuałów może sprawić, że gotowanie dla seniora stanie się łatwiejsze, a ryzyko niedożywienia zostanie zminimalizowane.
Brak apetytu u seniora może być dużym problemem – wpływać na jego zdrowie, energię, stan psychiczny. Aby radzić sobie z nim jak najlepiej, ciągle zwiększaj swoją wiedzę i kompetencje, na przykład za pomocą szkoleń z opieki senioralnej. Pomogą Ci one lepiej zrozumieć seniora i zająć się nim jak najlepiej. Pamiętaj, że w MEDIPE zawsze znajdziesz uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, które będą spełniać Twoje oczekiwania.
Formularz kontaktowy