Opieka nad osobą leżącą wiąże się z wieloma wyzwaniami. Brak apetytu, a nawet regularne odmawianie przyjmowania posiłków jest jednym z nich. Budzi niepokój, zmartwienia, frustracje – zwłaszcza gdy zauważamy, że senior z dnia na dzień je coraz mniej, a jego siły słabną. Kiedy osoba, którą się opiekujemy, odmawia jedzenia, zastanawiamy się – dlaczego? I, co ważniejsze, jak możemy jej pomóc? Czy niechęć do spożywania posiłków jest oznaką większego problemu? Co zrobić, gdy osoba leżąca nie chce jeść?
Odmowa spożywania posiłków przez osobę leżącą może mieć wiele przyczyn – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Zrozumienie złożoności problemu to pierwszy krok do wprowadzenia skutecznej pomocy w życie podopiecznego. Za jednego z głównych winowajców zwykle uznaje się ogólny stan zdrowia seniora – dolegliwości bólowe (nie tylko w obrębie układu pokarmowego), choroby, przewlekły dyskomfort związany z przełykaniem czy też trawieniem. Zaparcia, refluks, wzdęcia, ale też bóle żuchwy, stawów czy nawet odleżyny, mogą skutecznie zniechęcić do spożywania posiłków. Odczuwanie bólu podczas posiłków wywołuje automatyczne asocjacje – senior łączy jedzenie z dyskomfortem i pragnie za wszelką cenę go uniknąć.
Znaczenie mają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nowotwory czy niewydolność serca. Wpływają na metabolizm i zmniejszają apetyt. Z kolei leki na nadciśnienie tętnicze czy leki antyhistaminowe mogą powodować suchość w ustach i zaburzenia smaku, które również utrudniają jedzenie. Należy też pamiętać, iż u osób leżących, ograniczonych ruchowo, może rozwinąć się depresja. Utrata samodzielności, brak prowadzenia normalnego życia i poczucie izolacji mogą odbijać się na zdrowiu psychicznym. Jednym z objawów depresji jest właśnie utrata apetytu. Jedzenie przestaje być przyjemnością, co powinno być sygnałem dla opiekuna, by zadbać o samopoczucie seniora.
Niedożywienie jest nie tylko utratą masy ciała – to problem, który uderza w cały organizm. Brak regularnego przyswajania kalorii i składników mineralnych oraz witamin, powoduje osłabienie, utratę masy mięśniowej, zwiększając ryzyko pojawienia się odleżyn. Wpływa na układ odpornościowy, co u seniorów może spowodować zapalenie płuc czy inne poważne choroby, z którymi osłabione ciało nie będzie w stanie sobie poradzić. Dodatkowo proces regeneracji jest wolniejszy u niedożywionej osoby, co sprawia, że urazy goją się dłużej i mogą prowadzić do powikłań. Długotrwałe niedożywienie prowadzi do niewydolności – serca, nerek czy wątroby. To zaś stwarza bezpośrednie zagrożenie życia. Pamiętaj również, że niedożywienie ma wpływ na psychikę seniora. Dezorientacja, nasilenie objawów depresji, to również efekt niewystarczającej ilości składników odżywczych i mineralnych. Im gorszy stan osoby starszej, tym mniejsza ochota na jedzenie. To błędne koło, które zagraża zdrowiu, a nawet życiu.
Opiekując się seniorem, który odmawia jedzenia bądź wykazuje brak apetytu, musisz uzbroić się w cierpliwość. Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest wmuszanie posiłków w podopiecznego. Postaraj się znaleźć sposoby, by jedzenie stało się przyjemniejsze i nie generowało negatywnych skojarzeń.
Co jeszcze możesz zrobić? Rozmawiaj, dbaj o dobrą atmosferę w domu i podczas posiłków. Staraj się, by jedzenie było kojarzone z przyjemnością. Uzupełniaj swoją wiedzę, wybierając kursy dla opiekunek osób starszych, by jak najlepiej komunikować się z seniorem i budować z nim przyjacielską relację. A jeśli problemy nadal się pojawiają, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem.
Problem niejedzenia u seniorów jest częsty, jednak z całą pewnością nie powinien być traktowany rutynowo. Warto podejść do niego w sposób indywidualny, by jak najlepiej zrozumieć swojego podopiecznego. Sprawdź aktualne zlecenia dla opiekunek w Niemczech, by pomóc seniorowi i wykorzystać swoją wiedzę w praktyce.
Formularz kontaktowy