Ćwiczenia aktywizujące dla osoby leżącej

Aktywizacja Podopiecznego nie była jeszcze taka prosta!

W dzisiejszym artykule pragniemy przedstawić Wam kilka prostych i przystępnych ćwiczeń dla leżących Podopiecznych. Są one niezbędne dla osób, które większość, czy nawet cały dzień spędzają leżąc. Aby mięśnie nie trafiły swojej elastyczności, proponujemy kilka ćwiczeń.

 

Aktywizuj podopiecznego razem z MEDIPE!

  1. Ćwiczenie mięśni szyi

Poinstruuj Podopieczną, aby lekko podniosła głowę i przyciągnęła ją do klatki piersiowej. Wystarczy utrzymać głowę na około 5 sekund i spokojnie położyć ją na poduszę. Warto wykonać około 10 powolnych powtórzeń.

  1. Ćwiczenia nadgarstków

Poproś Podopieczną, aby uniosła lekko ręce i rozpoczęła delikatne poruszanie nadgarstkami. Ćwiczenie to poprawi krążenie w osłabionych rękach.

  1. Zginanie i prostowanie łokci

To ćwiczenie bardziej angażujące – aktywizuje jednocześnie ręce, dłonie oraz ramiona. Jest wskazane dla osób, które mają problemy ze stabilnością, krążeniem oraz otyłością.

  1. Ćwiczenia barków

To ćwiczenie wymaga spokojnego odchylania rąk do tyłu (góry) i odkładania ich na łóżko. Zadbaj oto, aby ręce Podopiecznej nie opadały bezwładnie – pomóż i poinstruuj, jeśli będzie zagubiona.

Więcej ćwiczeń aktywizacyjnych zamieszczamy w powyższym filmie. Wiemy, że w zakres opieki nad osoba starszą wchodzą różne czynności, w tym wspólne spędzaniem czasu z Podopiecznym. Ćwiczenia często przypisują Seniorom ich fizjoterapeuci, ale w przypadku, gdy osoba starsza nie ma takich zajęć, warto spróbować wspólnie choć kilku prostych ćwiczeń aktywizujących – powyższe sposoby są sprawdzone i polecane przez profesjonalnego fizjoterapeutę oraz Opiekunki MEDIPE.