Komunikacja miejska w Niemczech

Chwila na zakupy, wyjście na basen, a może zwiedzanie – w pracy opiekunki osób starszych zdarzają się chwile wolne od codziennych obowiązków. Wtedy pomocna staje się komunikacja miejska.

Transport publiczny w Niemczech jest bardzo dobrze zorganizowany. W odróżnieniu od polskich realiów, podstawowym środkiem transportu w większych miastach są tramwaje. Sieć tramwajowa jest bardzo dobrze rozwinięta, a tam gdzie jest taka potrzeba istnieją zarówno nadziemne, jak i podziemne odcinki. Oczywiście nie można zapominać o autobusach, które dojeżdżają tam, gdzie nie dociera sieć tramwajowa. W czterech miastach istnieje możliwość podróży metrem: w Berlinie, Monachium, Norymberdze oraz Hamburgu.

Bilety komunikacji miejskiej kupić można w Internecie, kioskach i automatach, które są na większości przystanków. Ich obsługa nie powinna sprawiać problemów. Nie ma jednolitej taryfy, dlatego w różnych miastach są odmienne ceny biletów. Natomiast wszędzie jest ta sama reguła – zakupiony bilet jest ważny we wszystkich środkach transportu miejskiego i pociągach regionalnych, dlatego można się przesiadać, nic nie dopłacając. Bilety są biletami czasowymi. Trzeba być uważnym, bo w większych miastach istnieją różne strefy ważności. Nie opłaca się jeździć bez biletu, opłata za jazdę na gapę jest wysoka i wynosi 40 euro.

Przydatne linki można znaleźć na stronie tutaj, gdzie umieszczone są odnośniki do stron niemieckich miast, na których znajdują się informacje o komunikacji miejskiej. Niestety nie wszystkie strony mają polskie tłumaczenia.

Więcej  informacji możesz znaleźć na polskiej stronie o Berlinie, tutaj.