Zmiana pieluchy u osoby leżącej – wskazówki dla opiekunów

Opiekunki, które zaczynają swoją pracę z seniorami, często zastanawiają się, jak zmienić pampersa osobie leżącej. Czynność ta nie jest wcale trudna, a gdy nabierzesz wprawy, będziesz robić to niemal automatycznie. Warto jednak dobrze przygotować się do pierwszej zmiany pieluchomajtek, żeby była jak najmniej stresująca zarówno dla Ciebie, jak i Twojego Podopiecznego. Warto też już na samym początku wypracować dobre nawyki, które zmniejszą ryzyko przeciążenia kręgosłupa. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak założyć pampersa dorosłej osobie.

Pierwsze zakładanie pieluchomajtek – co warto wiedzieć?

Utrata kontroli nad czynnościami fizjologicznymi osób starszych może pojawić się nagle lub stopniowo. Prawie zawsze jest jednak trudnym przeżyciem dla pacjenta. Wśród niektórych seniorów może pojawić się złość na samych siebie lub irytacja. Czasem negatywne emocje mogą przeradzać się nawet w agresję słowną wobec Opiekunki. Ważne jest, by zapewnić takiej osobie wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Warto porozmawiać z Podopiecznym o jego obawach, by zrozumiał, że decyzja o korzystaniu z wyrobów chłonnych ułatwi mu funkcjonowanie. Możesz zapewnić go również, że zachowasz pełną dyskrecję.

Zakładanie pampersa osobie leżącej powinno odbywać się sprawnie. Jakiekolwiek komentarze czy przerwy senior może postrzegać jako naruszenie intymności. Polecamy także unikania zdrobnień czy zwracania się do chorego jak do dziecka. Osoba starsza może to uważać za upokarzające.

Jak przygotować się zmiany pieluchy?

Opieka w Niemczech nad seniorami często wymaga umiejętności zmiany pampersa u osoby leżącej. Jeśli stresujesz się tym, bo nie wiesz, czy sobie poradzisz, rozważ zapisanie się na szkolenie dla Opiekunek osób starszych.

Do zmiany pieluchy potrzebujesz samego wyrobu chłonnego, który dobrze przylega do ciała. Ważne, by dobrze dobrać rozmiar, żeby nic się nie wylało. Jeśli chory ma biegunkę, należy wybrać pieluchę o większej chłonności. Poza tym będziesz potrzebować podkładu higienicznego, rękawiczek jednorazowego użytku, ręczniczków, chusteczek nawilżających oraz środków do pielęgnacji skóry.

Zmiana pampersów dla osób starszych

Kiedy zmieniasz pampersa osobie starszej, zawsze stawaj maksymalnie blisko łóżka na szeroko rozstawionych nogach. Staraj się jak najmniej pochylać, by chronić swój kręgosłup przed przeciążeniem. Zanim zmienisz wyrób chłonny, na ile to możliwe, podłóż podkład higieniczny, który zapobiegnie zabrudzeniu pościeli. Jeśli senior jest w stanie, możesz go poprosić, by delikatnie uniósł biodra.

Kiedy senior leży na plecach, odepnij  pieluchę i delikatnie rozchyl mu nogi. W tej pozycji delikatnie umyj części intymne przy pomocy chusteczki. Następnie poproś Podopiecznego, żeby przekręcił się na bok, jeśli jego stan na to pozwala (jeśli nie, będziesz musiał(a) mu w tym pomóc). Delikatnie wyjmij zużytą pieluchę i przetrzyj pośladki chusteczką oraz nałóż kosmetyk nawilżający. Później podłóż nowy wyrób chłonny pod pośladki i delikatnie obróć chorego na plecy. Następnie pozostaje tylko zapiąć nową pieluchę.

Przednią część przełóż między nogami chorego i naciągnij na brzuch. Boczne skrzydła naciągnij na przednie i zamocuj je rzepami. Uważaj, żeby podczas tej czynności nie pojawiły się fałdki czy zagniecenia, a boki pieluchy nie wrzynały się w pachwiny.

Jak często zmieniać pampersy dorosłym?

Początkujące Opiekunki często nie mają pewności, jak często zmieniać pampersy dorosłym. Otóż należy to robić minimum trzy razy dziennie i po każdym oddaniu kału. Zbyt rzadkie zmienianie wyrobów chłonnych powoduje nie tylko dyskomfort, lecz może także prowadzić do powstania odleżyn czy odparzeń.

Podsumowanie 

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech często wymaga wiedzy, jak zmienić pieluchę. Nie jest to trudne zadanie, jednak trzeba nabrać wprawy. Najważniejsze jest, by robić to z delikatnie i z empatią, ponieważ seniorzy często odbierają tę sytuację jako upokarzającą. Należy także uważać na własny kręgosłup, ponieważ codzienne zmienianie pieluchomajtek jest dość obciążające. Czynność tę należy wykonywać co najmniej trzy razy dziennie, by uniknąć odparzeń i odleżyn.

Jeśli interesuje Cię prawidłowa opieka nad osobami starszymi, poradnik, który przygotowaliśmy, pomoże Ci jeszcze lepiej wykonywać zawód Opiekunki.

Chcesz wykorzystać znajomość języka niemieckiego w praktyce? Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy!