Rak w wieku 80 lat może być równie trudnym przeżyciem, co w młodszym wieku. Jest też dużym wyzwaniem zarówno dla seniora, jak i osób mu bliskich i opiekuna. Nowotwory u osób w podeszłym wieku występują coraz częściej, a ich przebieg oraz sposób leczenia mogą różnić się od tych, które stosuje się u młodszych pacjentów. Jak rozpoznać raka u seniora? Jak przebiega leczenie raka u osób starszych? Czy w podeszłym wieku można poddać się chemioterapii? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące cię pytania.
Układ odpornościowy seniora nie działa już tak skutecznie, jak u młodszych osób. Z wiekiem organizm staje się mniej skłonny do obrony przed obcymi komórkami, a procesy regeneracyjne również ulegają spowolnieniu. Wpływ na to mają też choroby wieku starczego. Cukrzyca, nadciśnienie czy choroby serca dodatkowo osłabiają organizm. To sprawia, że rak w wieku 80 lat może stać się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Do najczęstszych przyczyn nowotworów w podeszłym wieku należą:
Długotrwały zły styl życia, choroby wieku starczego czy predyspozycje genetyczne zwiększają ryzyko nowotworów u seniorów. Jakich najczęściej? U seniorów najczęściej diagnozuje się raka jelita grubego, raka płuc, piersi lub prostaty a także raka skóry. Każdy z nich daje oczywiście inne oznaki, na które należy być wyczulonym.
Problemem jest fakt, że u seniorów wiele symptomów świadczących o rozwoju nowotworu, może być mylonych z innymi schorzeniami. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować niczego. Jeśli osoba starsza mówi ci, że jest ciągle zmęczona, a ty zauważasz nagłą utratę masy ciała, jest to już wystarczający sygnał, by udać się do lekarza. Innymi objawami nowotworu mogą być bóle brzucha, klatki piersiowej lub kości. W przypadku raka płuc to długotrwały kaszel lub chrypka i trudności w przełykaniu. Gdy mowa o czerniaku, niepokojące powinny być zmiany skórne, które nie goją się przez długi czas. Pamiętaj jednak, że każdy objaw, który wydaje się niecodzienny, powinien zapalić czerwoną lampkę.
Leczenie raka u osób starszych zawsze wymaga indywidualnego podejścia. Lekarz musi wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak ogólny stan zdrowia seniora i choroby współistniejące czy zdolność organizmu do regeneracji. Zaproponowane leczenie musi uwzględniać też życzenia seniora – niemożliwe jest decydowanie za niego. Dlatego w sytuacji, w której osoba starsza nie chce poddać się leczeniu, nie można jej tego narzucić. Najczęściej stosuje się metody leczenia takie jak:
Seniorzy w dobrym stanie mogą wyzdrowieć po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia. Rak nie musi okazać się wyrokiem. Jak jednak wspomnieliśmy, wszystkie metody są zależne od tego, w jakim stanie jest osoba starsza. Jeśli leczenie nie jest możliwe ze względu na zły stan ogólny, zadaniem lekarzy jest poprawienie jakości życia seniora oraz zmniejszenie uciążliwości objawów.
Opiekowanie się osobą starszą z nowotworem może być wyzwaniem, ale też daje ogromną satysfakcję. To wielka wartość wspierać seniora w tak trudnym czasie. Możesz sprawić, że jego życia w chorobie będzie lepsze, bardziej komfortowe. Jak to zrobić?
Zapewniaj wsparcie emocjonalne. Wysłuchaj, okaż cierpliwość i ciepło. To naprawdę wiele.
Dbaj o zdrową dietę seniora, gdyż lekkostrawne, ale bogate w składniki odżywcze posiłki pomogą utrzymać osobie starszej siły.
Pomoc we wszystkich codziennych obowiązkach. Twoja praca może wyglądać podobnie, jak wcześniej. Jednak z czasem senior może mieć coraz więcej trudności z samodzielnym funkcjonowaniem. Warto być na to przygotowanym.
Agencja opiekunek osób starszych może zapewnić ci pracę u osoby z nowotworem, ale czasem Twój podopieczny może też z biegiem czasu zachorować. Niezależnie od tego, w jakiej jesteś sytuacji, empatia, to jedna z najważniejszych cech, jakie powinna posiadać osoba opiekująca się pacjentem chorym na raka.
Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy od rodzaju nowotworu, a także stanu zdrowia seniora. W niektórych przypadkach ostatnia faza choroby trwa kilka miesięcy, w innych – to zaledwie tygodnie. W tym czasie kluczowe jest, byś zapewniła seniorowi komfort i ulgę w bólu. Opieka paliatywna to przede wszystkim łagodzenie objawów, a nie leczenie. Bądź obecna, pozostań w kontakcie z lekarzem i wspieraj seniora tak, jak możesz. Pracując jako opiekunka w Niemczech, musisz znać język choćby na minimalnym poziomie, by móc rozmawiać z lekarzami w takiej sytuacji.
Nowotwory w podeszłym wieku to poważne wyzwanie, ale odpowiednia opieka i leczenie mogą poprawić jakość życia chorego seniora. Warto pamiętać, że nawet w wieku 80 czy 90 lat leczenie raka u osób starszych jest możliwe i może przynieść dobre rezultaty. Jeśli chcesz zdobyć więcej wiedzy na temat opieki nad seniorami, sprawdź kursy dla opiekunek osób starszych, które przygotują Cię do tej odpowiedzialnej roli.
Formularz kontaktowy