Różnice kulturowe

Wyjeżdżając do Niemiec do pracy, warto pamiętać o pewnych różnicach kulturowych z jakimi możemy się spotkać. Polacy i Niemcy mają wiele cech wspólnych, jednak pod pewnymi względami różnimy się. Dotyczy to przede wszystkim kultury pracy i relacji biznesowych.

 

Po pierwsze punktualność
Niemcy przykładają do niej szczególną wagę i traktują bardzo poważnie. Nie tolerują spóźniania się, gdyż według nich punktualne przybycie jest oznaką szacunku. W polskiej kulturze niewielkie spóźnienia są dopuszczalne. Niemcy równie poważnie podchodzą do ustalonych harmonogramów i robią wszystkie zaplanowane rzeczy w terminie. Nam zdarza się robić rzeczy na „ostatnią chwilę”, natomiast Niemcom nigdy. Surowo przestrzegają wyznaczonych terminów i realizują prace zgodnie  z nimi. Nasi sąsiedzi nie lubią się spieszyć i muszą mieć dużo czasu na wykonanie zadania.Po drugie rzetelnośćNiemcy są narodem, który poważnie podchodzi do każdej wykonywanej pracy. Uważają, że skoro pracują w danej firmie, to robią wszystko dla jej dobra. Starają się wypełniać swoje obowiązki rzetelnie i na sto procent. W Polsce w wyniku wielu uwarunkowań, takich jak płaca, czas pracy czy wykonywany zawód, stosunek do pracy jest mniej formalny. Różnice można zauważyć także w kontaktach z przełożonym. U naszych zachodnich sąsiadów bardzo ciężko jest skrócić dystans między osobami. Nie bez przyczyny przechodzi się „na ty”. Zazwyczaj wszystkie rozmowy są w oficjalnym tonie, często używa się też stopni naukowych dla podkreślenia ważności rozmówcy.Po trzecie przepisyW Niemczech inaczej podchodzi się też do przestrzegania panujących zasad i przepisów. Widać to szczególnie w komunikacji drogowej, gdzie respektuje się wszystkie ograniczenia. Polacy natomiast już tak bezwzględnie do przepisów ruchu drogowego nie podchodzą. Panuje społeczne przyzwolenie na pewne odstępstwa, szczególnie przy prędkości jazdy.Po czwarte krytyka

Niemcy słyną także z tego, że jeżeli coś się im nie podoba w wykonywanej przez nas pracy, otwarcie o tym powiedzą. Oczywiście nie można tego traktować jako przejawu arogancji i dominacji, a jako dobrą radę. W Polsce liczą się natomiast dobre stosunki i atmosfera sprzyjająca porozumieniu, a krytyka odbierana jest jako osobisty „przytyk”.

Wyjeżdżając do Niemiec warto pamiętać o wyżej wymienionych zasadach, gdyż znacznie ułatwi to funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzięki przestrzeganiu reguł i byciu punktualnym, możemy oszczędzić sobie wielu nieprzyjemnych sytuacji. Poza tym warto te zasady wziąć na stałe do serca, gdyż ich respektowanie ułatwia życie nie tylko za granicą, ale także w kraju.