Sposoby na upał: jak pomóc, by Senior przetrwał upały? Podpowiadamy!

Upał potrafi doskwierać osobom w każdym wieku, także Senior, którym się opiekujemy może mieć z nim duży problem. W gorące dni powinniśmy bardzo na siebie uważać, a szczególną troska należy ...

Upał potrafi doskwierać osobom w każdym wieku, także Senior, którym się opiekujemy może mieć z nim duży problem. W gorące dni powinniśmy bardzo na siebie uważać, a szczególną troska należy otoczyć osoby starsze. Wysokie temperatury mogą niekorzystnie wpływać szczególnie na osoby cierpiące z powodu chorób układu krążenia i oddechowego. Ważne jest, aby zabezpieczyć się w pewien sposób, ale też działać profilaktycznie – nawet, jeśli czujemy się dobrze. Przygotowaliśmy kilka porad dla Opiekunki osób starszych, w których przedstawiamy sposoby na upał, podpowiadamy jak ochłodzić pokój i mieszkanie oraz co jeść w upały. Zapraszamy do lektury!

Sposoby na upał podczas opieki nad Seniorem

  • Odpowiednie nawodnienie organizmu

Opiekunka osób starszych, nie tylko w życiu prywatnym, ale i podczas sprawowania opieki, powinna pamiętać, że najważniejszą kwestią w czasie upałów jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Instytut Żywności i Żywienia zaleca wypicie minimum 2 litrów niegazowanej wody w ciągu doby, czyli 8 szklanek dziennie dla kobiet i nawet 10 szklanek dla mężczyzn. Kiedy jest gorąco, nasze zapotrzebowanie na płyny jest jednak dużo większe, ponieważ organizm walczy ze zbiciem wysokiej temperatury z otoczenia. Zaniechanie tej kwestii oraz przebywanie na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu.
Typowe objawy udaru to:
– silne bóle i zawroty głowy,
– nudności, gorączka,
– szum w uszach,
– drgawki,
– zmęczenie,
– wysoka temperatura ciała,
– przyspieszony oddech.

  • Unikanie słońca

Wśród sposobów na upały należy wymienić unikanie przebywania na słońcu w godzinach, w których temperatura powietrza jest najwyższa, czyli w godz. 11-15. Jeśli jednak trzeba wyjść wtedy na zewnątrz, należy zadbać o dobre nakrycie głowy, przewiewne ubranie oraz zabezpieczenie skóry kremem z wysokim filtrem SPF. Niewskazany jest również wysiłek fizyczny, zwłaszcza gdy jest parno.

  • Dostosowanie diety do temperatur

Trzeba również wspomnieć, co jeść w upały. Należy pamiętać, aby nie zapełniać żołądka ciężkostrawnymi potrawami, które dodatkowo obciążają i tak już zmęczony temperaturą organizm. Najlepiej zastąpić je lekkimi posiłkami, bazującymi na świeżych warzywach i owocach, bogatych w niezbędne składniki mineralne i witaminy. W lato jest ich przecież pod dostatkiem! Pamiętajmy, że nawet jeśli w gorący dzień nie chce nam się jeść, musimy dostarczyć do organizmu codzienną dawkę niezbędnych składników odżywczych.

  • Odpowiedni ubiór

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to praca całoroczna, jednak lato jest szczególnie wymagające. Wtedy warto zwrócić szczególną uwagę na materiał ubrań, które wybieramy. Wszelkie sztuczne domieszki materiałów sprawią, że skóra nie będzie miała jak oddychać, co będzie dla nas dodatkowo niekomfortowe. Warto więc postawić na naturalną bawełnę, czy len i przewiewne kroje. Korzystniejsze będzie też wybieranie ubrań w jasnych kolorach, które mniej przyciągają promienie słoneczne.

  • Schładzanie i przygotowywanie pomieszczeń

Warto też wiedzieć, jak ochłodzić mieszkanie. Sposobów jest wiele, do najprostszych należy na pewno wietrzenie pomieszczeń – najlepiej zrobić przeciąg, czyli otworzyć okna z przeciwległych stron mieszkania, zabezpieczając je przed zatrzaśnięciem. Najkorzystniej jest wykonać takie wietrzenie w nocy, zwłaszcza w drugiej połowie, kiedy temperatura na zewnątrz robi się niższa, niż wewnątrz.

Gdy zastanawiamy się jak schłodzić pomieszczenie domowym, tanim sposobem, możemy też wykorzystać białą tkaninę i zawiesić ją na oknie. Najlepiej jeśli będzie bawełniana i nieprzezroczysta, może być zmoczona, aby odparowywało z niej ciepło.
Inny sposób na upały, który wymaga już wykorzystania środków finansowych, to zakup klimatyzacji, rolet wewnętrznych lub zewnętrznych, folii okiennej przeciwsłonecznej lub zamontowanie chłodzenia sufitowego.

 

Co zrobić w razie przegrzania organizmu?

Co musi zrobić osoba, która odczuwa zawroty głowy, osłabienie i wzmożone pragnienie w czasie upału? Są to symptomy odwodnienia spowodowane przegrzaniem, a jeśli objawy są nasilone, mogą oznaczać początki udaru. Należy być bardzo uważnym na takie objawy u Seniora, którym się opiekujemy, nie można wtedy bagatelizować takiego stanu, tylko działać szybko i bardzo rozsądnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie nawiązanie kontaktu z osobą, która nam może pomóc bezpośrednio, jak również powiadomienie dyspozytora medycznego za pomocą ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego 112, obowiązującego również w Niemczech. Pod tym numerem można dostać bezpośrednie wskazówki dotyczące pomocy osobie potrzebującej. Jeżeli z wywiadu telefonicznego wynika, że osoba jest w stanie zagrażającym jej życiu, zostanie do niej wysłane pogotowie ratunkowe. Są ludzie, którzy uważają, że osłabienie organizmu i bóle głowy w czasie upału jest normalne i trzeba to przeczekać, jednak jest to też myślenie złudne, bo czasami może okazać się, że na pomoc jest już za późno.

Pamiętajmy też, że osoby starsze dużo gorzej znoszą wysokie temperatury i długotrwałe upały. Dlatego, nawet jeśli sami czujemy się dobrze, zwracajmy szczególną uwagę na naszych Podopiecznych, dbajmy o ich ubiór i dietę, pilnujmy też, aby nie przebywali zbyt długo na słońcu. Dla Seniorów upały mogą być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia, o czym Opiekunka osób starszych nie może zapominać.

 

Zastanawiacie się, co robić razem z Seniorem w lato? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym proponujemy 5 sposobów na spędzanie czasu z Podopiecznym latem.