5 sposobów na spędzanie czasu z Podopiecznym latem

Lato i ładna pogoda sprzyjają aktywnościom fizycznym i spędzaniu czasu poza domem. Warto z tego skorzystać podczas opieki nad Seniorem.
O ile zdrowie Podopiecznego na to pozwala, dobrze, żeby Opiekunka spędzała z nim jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i w miarę możliwości aktywnie. Pomoże to Seniorowi utrzymać sprawność i dobrą kondycję fizyczną. Nie jest też tajemnicą, że nawet przy najmniejszej aktywności uwalniane są endorfiny, czyli hormony odpowiedzialne za dobry humor. Jakie aktywności można zaproponować osobie starszej? Podpowiadamy!

1. Spacery
To jedna z najprostszych czynności, jakie możemy wykonywać z Seniorem cały rok, chociaż lato najbardziej temu sprzyja. Spacerować możemy z Podopiecznymi o różnej sprawności fizycznej, nawet jeśli poruszają się na wózku. Zalet jest bardzo dużo – m.in. dotlenia się organizm, co zwiększa energię i dodaje człowiekowi wigoru.
2. Pływanie
Wiele osób starszych jest na tyle sprawnych fizycznie, że nie miałyby problemów z pływaniem czy różnymi zajęciami w wodzie, ale często boją się, lub uważają, że nie jest odpowiednie zajęcie dla ludzi w tym wieku. Warto ich do tego zachęcić i wybrać się wspólnie na basen, zwłaszcza, że jest prowadzonych wiele zajęć dla Seniorów.
3. Czas w ogrodzie
Jeśli Podopieczny, którym się opiekujemy, ma domowy ogródek, możemy mniej lub bardziej aktywnie spędzać tam wspólnie czas. Gdy Senior ma ograniczoną mobilność, nawet wspólne gry w karty czy szachy na tarasie pozwolą organizmowi się dotlenić i zaktywizować umysł. Spędzanie czasu w ogrodzie jest też dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, które wolą przebywać w znanym środowisku i nie lubią wychodzić daleko od domu.
4. Koncert
Opieka nad Seniorem wcale nie musi być tylko pracą. Często oferujemy zlecenia w dużych miastach, gdzie odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Czemu nie wybrać się na nie razem z Seniorem? Koncert, przedstawienie czy zwiedzanie okolic. Każde takie wyjście poprawi humor i będzie atrakcją zarówno dla Podopiecznego, jak i Opiekunki.
5. Sposoby na ochłodę
Podczas gorących dni każdy ma ochotę trochę się schłodzić. Opiekunka może razem z Podopiecznym iść do lodziarni, ale też wspólnie z nim przygotować orzeźwiająca oranżadę czy chłodnik na obiad. Podczas przygotowań pojawi się okazja do rozmów, co zapewni to Seniorowi towarzystwo i na pewno poprawi humor.

Proponowanie Podopiecznemu różnych form spędzania czasu jest bardzo ważne, ale należy też pamiętać, że nie wolno go do niczego zmuszać. Niech jak najczęściej ma możliwość wyboru i robienia tego, co sprawia mu przyjemność i na co pozwala jego stan zdrowia. Zajęcia muszą być dostosowane do możliwości Seniora i nie powinny wprowadzać w zły nastrój.

Wskazówki na lato dla Opiekunki osób starszych
Latem trzeba też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu – powinno się pić minimum 2-3 litry płynów dziennie, najlepiej wodę mineralną w temperaturze pokojowej. Jest to bardzo ważne szczególnie u osób starszych, które schorzenia – na objawy odwodnienia szczególnie narażone są osoby z chorobami układu krążenia, układu oddechowego, chorobami nerek, a także cukrzycą.
Podczas upałów i wysokich temperatur trzeba oczywiście ograniczać przebywanie na słońcu i pamiętać o nakryciu głowy oraz zabieraniu ze sobą wody. Warto też zwracać uwagę na jakość i świeżość produktów spożywczych, ponieważ przy gorących temperaturach szybciej mogą się popsuć.