Zaburzenie chodu u osób starszych. Jak pomóc seniorowi utrzymać równowagę?

Problemy z chodzeniem są wpisane w życie seniorów. Często są wynikiem naturalnych procesów starzenia się i ich efektów, takich jak zmniejszona siła mięśni, mniejsza elastyczność stawów i gorsza kondycja. Oczywiście zaburzenia chodu u osób starszych są również związane z przebytymi wcześniej urazami czy towarzyszącymi schorzeniami. Istnieje wiele czynników, które wpływają na poruszanie się seniora i jego kondycję. Ważne jest, aby zrozumieć, że zaburzenia chodu mogą mieć istotny wpływ na jakość życia osoby starszej, ograniczając jej zdolność do samodzielnego poruszania się i zwiększając ryzyko upadków. Dlatego też opiekunki osób starszych, a także specjaliści z dziedziny zdrowia powinni być świadomi przyczyn oraz sposobów radzenia sobie z tym problemem.

Skąd się biorą zaburzenia chodu u osób starszych?

Zaburzenia chodu u osób starszych mogą być spowodowane wieloma czynnikami. I początkowo prawdopodobnie trudno będzie je zrozumieć. Wiele z nich nakłada się na siebie, przez co wyłuskanie jednego, konkretnego powodu staje się niemożliwe. Możemy wyróżnić trzy główne kategorie, które wpływają na chód seniora: czynniki fizyczne, neurologiczne i psychologiczne.

Czynniki fizyczne

Słabsze mięśnie – naturalne wiotczenie i utrata ich masy wpływa na zdolność stabilnego chodu. Mobilność seniora jest gorsza, gdyż jego mięśnie nie są w stanie poradzić sobie z obciążeniem.

Problemy ze stawami – zmniejszona produkcja kolagenu wpływa na wiele aspektów życia seniora, w tym również na jego poruszanie się. Zaburzenia chodu u osób starszych mogą być spowodowane bólami kolan czy bioder. Ich mniejszą sprawnością.

Osteoporoza – to dość popularne schorzenie u seniorów. Kości stają się bardziej kruche, a to z kolei utrudnia chodzenie.

Problemy z układem sercowo-naczyniowym – wydolność osób starszych pogarsza się z wiekiem i warto pamiętać, że to również wpływa na chodzenie. Nie tylko osłabione mięśnie czy słabsze kości sprawiają, że senior porusza się gorzej. Również jego kondycja może sprawiać, że poruszanie się jest coraz trudniejsze.

Czynniki neurologiczne

Choroby neurodegeneracyjnechoroba Parkinsona jest najczęściej podawaną chorobą neurodegeneracyjną, która wpływa na ruch seniora. Ale nie tylko ona. Również Alzheimer czy stwardnienie rozsiane mogą wpływać na zmniejszoną kontrolę ruchów.

Udar – osoby po udarze mogą cierpieć na osłabienie lub nawet paraliż jednej strony ciała. To z oczywistych przyczyn wpływa na ruch.

Neuropatia – często spowodowana cukrzycą, niedoborami lub uciskiem na nerwy. Może prowadzić do zaburzeń chodu.

Czynniki psychologiczne

Zaburzenia chodu u osób starszych nie muszą wiązać się z fizycznością czy chorobami ciała. Mogą być również spowodowane chorobami psychicznymi, na co opiekun musi być przygotowany. Depresja, stany lękowe, a nawet strach przed upadkiem mogą powodować silne napięcia, które powodują niechęć do poruszania się. W takiej sytuacji warto udać się do psychologa, by skonsultować problem ze specjalistą.

Zaburzenia chodu u osób starszych – jak pomóc?

Istnieje wiele sposobów na to, by pomóc seniorowi, który cierpi na zaburzenia chodu. U osób starszych intensywne ćwiczenia fizyczne nie wchodzą w grę, jednak fizjoterapia czy delikatna gimnastyka może być bardzo pomocna. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od przyczyn zaburzeń ruchu. Co zatem możesz zrobić?

  • Ćwiczenia fizyczne – regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg mogą znacząco poprawić chód. Oczywiście zanim zaczniesz, warto skonsultować je z fizjoterapeutą.
  • Fizjoterapia – trening siłowy, równoważnia, zabiegi wzmacniające siłę mięśni. To mogą być odpowiednie techniki, które wesprą układ ruchu. Wiele zależy jednak od tego, z jakiego powodu senior cierpi na zaburzenia chodu.
  • Dieta – choć może wydawać się tylko dodatkiem w życiu seniora, ma ogromny wpływ na zdrowie jego kości i mięśni. Zadbaj o wapń oraz witaminę D3 dla zdrowia kości, ale również magnez wspierający mięśnie.
  • Zmiany w otoczeniu – to jedno z udogodnień, które warto wprowadzić do życia seniora. Zmniejsza ryzyko upadków, a zatem może wpłynąć na lęk przed nimi, który często stanowi duży problem w poruszaniu się. Zmiany powinny polegać na usunięciu przeszkód, ale również dodaniu poręczy w newralgicznych miejscach – na przykład przy toalecie.

Zwróć uwagę na brak równowagi podczas chodzenia

Zaburzenia chodu, takie jak brak równowagi podczas przemieszczania się, częste potykanie się czy chodzenie na szeroko rozstawionych nogach, mogą sygnalizować problemy natury fizycznej czy neurologicznej. Pamiętaj, że każdy z takich objawów powinien być niepokojący, gdyż może prowadzić do upadków. Te z kolei wiążą się z poważnymi obrażeniami, takimi jak złamania, które obniżają jakość życia seniora.


Dbanie o seniora to ciężki kawałek chleba. Praca w opiece w Niemczech może być jednak idealnym sposobem na to, aby wesprzeć starszą osobę, a także rozwijać się podczas pracy za granicą. Agencja opiekunek osób starszych Medipe z łatwością pomoże Ci w znalezieniu odpowiedniego zlecenia dla Ciebie.