Regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza u osób starszych, jest bez wątpienia kluczem do jak najdłuższego utrzymania sprawności oraz odpowiedniej formy fizycznej i dobrej kondycji psychicznej. Dla Opiekunów jest to też okazja do lepszego poznania Podopiecznego, integracji oraz po prostu miłego spędzania czasu.
Aktywizacja Seniorów i wspólne spędzanie czasu na ćwiczeniach jest bardzo istotne także z punktu widzenia wykonywania zawodu Opiekuna osoby starszej. Nie da się ukryć, że Opiekun, który ćwiczy razem z Podopiecznym – oprócz poprawy stanu zdrowia Seniora i integracji z nim, sam także pełnymi garściami czerpie z korzyści, jakie oferuję ćwiczenia.
Jakie ćwiczenia ruchowe dla Seniorów są najbardziej efektywne i co możemy zaproponować naszemu Podopiecznemu, aby czerpał radość z wykonywanych ćwiczeń i aktywności, jednocześnie nie przeciążając swojego ciała? Sprawdź nasze propozycje.
Spacery to bez wątpienia najbardziej ogólnodostępna forma aktywności fizycznej, do której nie trzeba mieć właściwie jakichkolwiek predyspozycji. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakie zajęcia ruchowe dla Seniorów wdrożyć w pierwszej kolejności – postawmy na spacer. Przechadzki do lasu, parków miejskich czy miasta, nie tylko poprawiają kondycję Seniora, ale również korzystnie wpływają na krążenie i dotlenienie organizmu. Sprzyjają także nawiązywaniu pozytywnych relacji z Opiekunem. W zależności od formy i stanu zdrowia Seniora, warto wcześniej przygotować odpowiednią trasę, którą wspólnie z Nim pokonamy. Szczególnie zwróćmy uwagę na to, czy na trasie naszego spaceru znajdować się będą ławki pozwalające na krótki odpoczynek. Jeśli opiekujemy się osobą, która ma niepewny chód i problemy z poruszaniem się (np. chodzi o rollatorze lub o lasce) zrezygnujmy z dalekich spacerów w lesie – wybierzmy park lub promenadę, na której w każdej chwili będziemy mogli wspólnie odpocząć. Pamiętajmy także o zabraniu przynajmniej małej, 0,5 l butelki wody i lekkiej przekąski – dobrym wyborem będzie owoc lub kanapka z warzywami.
Nordic Walking, czyli potoczne „kijki” to rodzaj ćwiczenia ruchowego dla Seniorów, który zyskał ogromną popularność w ostatnich latach. Spacery z użyciem kijków korzystanie wpływają na stawy i wzmacniają niemal wszystkie rodzaje mięśni: od ramion, poprzez klatkę piersiową, na plecach kończąc. Kolejnym atutem tej aktywności jest jej bezpieczeństwo – kijki zapewniają asekurację, stabilizację, komfort i poczucie bezpieczeństwa dla Seniora. Jest to także pewien element lokalnej integracji – jako Opiekun osoby starszej, możemy dowiedzieć się, czy w naszym sąsiedztwie jest grupa osób, regularnie chodzących na Nordic Walking. Wspólnie z naszym Podopiecznym możemy uczestniczyć w takich zbiorowych aktywnościach. Dzięki temu nie tylko umocnimy nasze relacje, ale również obudzimy lub podbudujemy u Seniora odczucie przynależności do małej społeczności.
Po spacerach i Nordic Walkingu, przechodzimy w nieco bardziej wymagające zajęcia ruchowe dla seniorów. Bieganie po 60. Roku życia ma wręcz niesamowite właściwości lecznicze dla ciała. Jogging nie tylko poprawia wydolność organizmu, ale również stabilizuje tętnicze ciśnienie krwi i zwiększa gęstość mineralną kości. Bieganie obniża również ryzyko zachorowania na osteoporozę oraz reumatyzm. Systematyczne cardio, które za każdym razem będzie wyzwalać w organizmie Seniora serotoninę i dopaminę – zmniejszą ryzyko depresji i widocznie poprawią Jego nastrój. Miejmy jednak na uwadze, że bieganie to nie sport dla każdego. Osobom z arytmią, po zawale serca, cierpiącym na otyłość lub przewlekłe choroby stawów, nie zaleca się rozpoczynania przygody z tym sportem. Aby rozwiać wszystkie wątpliwości, osoba starsza powinna udać się na konsultacje do lekarza, który wyda rekomendację dotyczącą predyspozycji do biegania. Przed pierwszym treningiem należy pamiętać o odpowiedniej, długiej i dokładniej rozgrzewce oraz o bardzo spokojnym tempie biegu – niech pierwsze bieganie będzie bardziej „marszobiegiem”, którego tempa pozwala na swobodną rozmowę, bez złapania zadyszki.
Gimnastyka rozciągająca i aerobik to świetne zajęcia ruchowe dla osób starszych, które pomogą im w utrzymaniu elastyczności mięśni, ruchomości stawów i zwiększenia gęstości tkanki kostnej. Na jakie ćwiczenia warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na te o małej intensywności, aby maksymalnie zniwelować ryzyko odniesienia kontuzji przez Seniora. Marsz w miejscu, krążenia ramion, stanie na jednej nodze, delikatne rozciąganie mięśni nóg i pleców czy skręty tułowia – te wszystkie ćwiczenia możemy wykonywać w domowym zaciszu, a dzięki nim czynności takie jak np.: wstanie z łóżka czy krzesła, zawiązywanie butów, wchodzenie pod prysznic, wchodzenie po schodach – mogą stać się dla Seniora łatwiejsze do wykonania.
Jazda na rowerze pozytywnie wpływa na stawy (przede wszystkim kolanowe) oraz znacząco poprawia kondycję serca i całego układu krwionośnego. Regularnie przejażdżki rowerowe mogą skutecznie uchronić Podopiecznego przed powstawaniem żylaków i zakrzepów, a także zminimalizować ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca czy udaru. Popołudniowe wypady na rower mogą być również świetnym lekarstwem na bezsenność. Pamiętajmy jednak, że jest to aktywność wymagająca większego wysiłku oraz sprawności organizmu – jeśli opiekujemy się osobą osłabioną, zmagającą się z zaawansowanymi chorobami stawów lub zaburzeniami błędnika, powinniśmy raczej unikać plenerowych wypadów rowerowych. Jako alternatywę (po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą) możemy spróbować treningów na rowerze stacjonarnym – w ten sposób unikniemy zagrożeń (zasłabnięcie, wypadek), będziemy mogli na bieżąco kontrolować naszego Podopiecznego oraz w razie konieczności od razu przerwać aktywność.
Pływanie to doskonałe zajęcia ruchowe dla seniorów, które pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji bez nadmiernego obciążania stawów. Pływanie pozwala uniknąć takich chorób, jak m.in.: cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca oraz znacząco zniwelować bóle kręgosłupa. Jest także formą rehabilitacji, przede wszystkim dla Seniorów chorujących na chorobę Parkinsona, zwyrodnienie stawów czy zmagających się z powikłaniami po udarze mózgu. Ponadto, dzięki poczuciu lekkości ciała podczas przebywania w wodzie – wiele ćwiczeń wykonuje się łatwiej i przy o wiele mniejszym nakładzie siły. Dzięki temu regularne wizyty w basenie są polecane głównie osobom cierpiącym na nadwagę. Obecność w wodzie bardzo pozytywnie wpływa także na mózg – po wyjściu z wody Podopieczny będzie czuł się zdecydowanie odprężony i zrelaksowany.
Taniec może być idealnym hobby dla Seniora, które łączy w sobie aktywność fizyczną z dobrą zabawą i podtrzymywaniem pozytywnych kontaktów społecznych. Poprawia kondycję, koordynację ruchową, równowagę oraz elastyczność ciała. Jest też świetnym sposobem na nawiązanie nowych znajomości lub cementowanie tych istniejących! Wspólny wypad na dancing z Podopiecznym? Brzmi jak świetny plan na wieczór. Spalanie kalorii połączone z rozmową i poznawaniem nowych ludzi, a także nauką nowych kroków tanecznych – na to nigdy nie jest przecież za późno. Zapisanie Seniora do grupy tanecznej dla osób starszych, może nie tylko poprawić jego samopoczucie, ale także odkryć Jego nową pasję lub ukryty talent, o którym wcześniej nie wiedział.
Lubisz aktywność fizyczną i czujesz, że jesteś gotowa na podjęcie pracy w roli Opiekuna osoby starczej? Szukasz zleceń, w których będziesz mogła sprawdzić swoje umiejętności i poszerzyć swoje doświadczenie? Sprawdź nasze aktualne, uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech.
Jako Opiekun osoby starszej, warto również nieustannie zwiększać swoje kompetencje. Pomocne są w tym organizowane szkolenia dla opiekuna osób starszych, dzięki którym stale możesz poszerzać swoją wiedzę teoretyczną, praktyczną oraz kompetencje językowe. Lepszy poziom języka i dodatkowe umiejętności pomogą Ci w znalezieniu satysfakcjonującego zlecenia.
Formularz kontaktowy