Aktywizacja seniorów ? na czym polega?

Opiekując się seniorami, często możemy pomóc im poprawić stan fizyczny i emocjonalny. Jednak jak aktywizować osoby starsze? Przede wszystkim warto skupić się na czynnościach, które lubi Twój Podopieczny. Nie warto też zaczynać zbyt wielu aktywności na raz, by nie zniechęcić seniora. Przeczytaj więc nasz artykuł i sprawdź, na czym może polegać aktywizowanie osób starszych. 

Czym jest aktywizacja seniora?

Aktywizacja seniora to twórcze i konstruktywne działanie, którego celem jest poprawa jakości życia osób starszych poprzez zaangażowanie ich w różnego rodzaju działania. Jest to przede wszystkim tworzenie warunków do rozwoju osobistego oraz aktywizowanie osób starszych w życiu społecznym.

Formy aktywizacji seniorów

Spośród różnorodnych form aktywizacji seniorów wyróżnić można trzy główne kategorie:

  • Aktywizacja fizyczna – poprzez regularne ćwiczenia, spacery, aqua aerobik itp.
  • Aktywizacja społeczna – poprzez uczestnictwo w grupach wsparcia, klubach czy organizacjach
  • Aktywizacja umysłowa – poprzez uczenie się, rozwijanie pasji, czytanie, gry umysłowe itp.

Różnorodność form sprawia, że każdy senior może znaleźć odpowiedni dla siebie sposób spędzania czasu. Aktywizacja seniora oznacza dla osoby starszej przede wszystkim poprawę jakości życia, większą samodzielność, lepszą kondycję fizyczną i psychiczną.

Jak aktywizować osoby starsze?

Osoby na emeryturze często same szukają nowych pasji, takich jak szydełkowanie, rozwiązywanie sudoku czy uczęszczanie do klubu seniora. Możesz im także pomóc, zachęcając ich do różnych gier, na przykład szachów, kart czy domino. Warto także mobilizować ich do częstych spacerów czy spróbowania nordic walking. Pamiętaj jednak, by formy aktywizacji seniorów były dostosowane do stanu zdrowia Podopiecznego. Jeśli więc senior ma słaby wzrok, lepiej wybierać gry z dużymi planszami i używać dużych kostek. Jeżeli natomiast osoba starsza na duże problemy z równowagą, lepszym pomysłem będą krótkie przechadzki z asekuracją i proste ćwiczenia na siedząco.

Warto także zwrócić uwagę na kwestię, o której często zapominają osoby zajmujące się osobami starszymi. Choć opieka nad osobami starszymi w Niemczech polega także na pomocy w obowiązkach domowych, nie może zamienić się w wyręczanie. Jeśli osoba starsza jest w stanie i chce posprzątać pokój, nie warto jej w tym zastępować, nawet jeśli wydaje Ci się, że zrobi to wolniej i mniej dokładnie. 

Podsumowanie

Aktywizacja osób starszych jest kluczowa dla poprawy ich jakości życia, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Ważne jest jednak dostosowywanie aktywności do preferencji, zdolności oraz stanu zdrowia seniora. Obejmuje to różnorodne formy, takie jak aktywizacja fizyczna, społeczna oraz umysłowa, które pozwalają seniorom na rozwijanie nowych pasji, angażowanie się w życie społeczne oraz utrzymywanie dobrej kondycji. Ważne jest, by nie wyręczać seniorów w codziennych czynnościach, które mogą samodzielnie wykonać, co przyczynia się do ich poczucia niezależności i ważności. Zachęcanie do aktywności, takich jak spacery, gry umysłowe czy uczestnictwo w klubach seniora, powinno być zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego seniora. Więcej informacji, ja zadbać o dobre samopoczucie Podopiecznego zawiera nasz poradnik dla opiekunek osób starszych.