Odleżyny u starszej osoby są problemem, z którym musi borykać się nie tylko cierpiący senior, ale również opiekunka i rodzina. Gdy pojawią się raz i nie zostaną odpowiednio opatrzone, trudno się ich pozbyć. Mogą też doprowadzić do powstania otwartych ran, poważnych stanów zapalnych, a nawet sepsy. Co na odleżyny u starszej osoby? Jak radzić sobie z nimi domowymi sposobami? Czy można im zapobiec?
Odleżyna to uszkodzone tkanki skóry, a nawet miejscowa martwica. Powstaje w wyniku długotrwałego ucisku, który zaburza ukrwienie miejsc narażonych na kontakt z powierzchnią łóżka czy odzieży. Może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej występuje w miejscach, gdzie skóra jest blisko kości, takich jak pachwiny, grzbiet, łopatki, kolana i pięty, a także biodra u osób leżących na boku.
Na rozwój odleżyn wpływa wiele czynników, takich jak:
Jednak jej bezpośrednią przyczyną jest ciągły nacisk, który doprowadza do zaburzeń ukrwienia, uszkodzenia naskórka, skóry na całej grubości, a nawet głębszych tkanek.
W wyniku długotrwałego ucisku do tkanek miękkich dociera coraz mniej krwi. Pierwszym sygnałem, że dzieje się coś złego, jest ból i niewielki obrzęk w miejscu ucisku. Skóra staje się zaczerwieniona, nadmiernie ucieplona, a tkanki mogą twardnieć. Na zdrowej skórze po ustąpieniu nacisku zaczerwienienie ustępuje. W pierwszy stadium (w czterostopniowej skali), po usunięciu nacisku zaczerwienienie pozostaje na skórze. W kolejnych etapach staje się trwałe, skóra puchnie, staje się bardziej wrażliwa, a nawet zaczyna się łuszczyć. Mogą pojawić się pęcherze i zasinienia. W bardziej zaawansowanych przypadkach uszkodzenia obejmują całą grubość skóry, a martwica może sięgać tkanek podskórnych, powięzi, mięśni i kości oraz stawów. W tym stadium martwica jest już nieodwracalna.
Najważniejszym elementem profilaktyki odleżyn jest regularne zmienianie pozycji chorego, co pomaga rozłożyć nacisk na różne części ciała i zapobiegać niedokrwieniu skóry. Rekomenduje się zmiany co 2 godziny. Pomocne są również materace przeciwodleżynowe, które zmniejszają nacisk na tkanki poprzez naprzemienne wypełnianie komór powietrzem.
Obszary narażone na odleżyny należy szczególnie pielęgnować – skóra powinna być sucha, elastyczna i nawilżona. Warto stosować kremy ochronne, które utrzymują odpowiednią wilgotność i sprzyjają regeneracji naskórka. Ważna jest także dieta – odpowiednie odżywienie i nawodnienie pacjenta wspiera zdrowie skóry i zmniejsza ryzyko powstawania odleżyn. Odpowiednia pielęgnacja, tak samo jak dieta, wpływają pozytywnie na proces gojenia się skóry.
Mamy dla Ciebie kilka rad, co na odleżyny u starszej osoby sprawdzi się, gdy zaistnieje ryzyko ich powstania. To domowe sposoby na odleżyny, czyli dobra i skuteczna profilaktyka:
Pamiętaj, że w momencie, w którym powstanie martwica, konieczne jest chirurgiczne zaopatrzenie rany. Najważniejsza w leczeniu odleżyn jest profilaktyka i odpowiednio wczesne włączenie leczenia – w stadium naskórkowym, czyli pierwszym – pobudzenie regeneracji naskórka pozwoli na uniknięcie powstania trudno gojących się owrzodzeń.
Opieka nad leżącym seniorem nie jest prosta. Konieczne jest posiadanie niezbędnej wiedzy, by pielęgnować go prawidłowo, w sposób bezpieczny, w zgodzie z samym seniorem i jego rodziną. Konieczne jednak są do tego także aktualne zalecenia dla opiekunek w Niemczech, które dadzą Ci wiele wiedzy do użycia w praktyce podczas pracy. Zadbaj również o to, by zdobywać wiedzę i dokształcać się na każdym kroku. To pomoże Ci w niełatwym zadaniu, jakim jest profesjonalna opieka nad osobami starszymi. Szkolenia z opieki senioralnej, które dla Ciebie przygotowaliśmy, z pewnością spełnią Twoje oczekiwania i pozwolą Ci rozwijać się jako opiekunka.
Formularz kontaktowy