Z wiekiem nasz metabolizm spowalnia, składniki spożywcze rozkładają się wolniej a nasz układ trawienny działa gorzej niż kiedyś. Warto w takiej sytuacji zadbać o to, by dostarczyć naszemu organizmowi odpowiedniej ilości błonnika, który działa na żołądek jak katalizator – przyspiesza jego funkcjonowanie i tym samym zmniejsza ryzyko m.in. zaparć. Z tego artykułu dowiesz się, co jeść a czego lepiej unikać, czym jest błonnik i jakie ma właściwości i wiele więcej!
CIEKAWOSTKI:
Przeciętna dieta Europejczyka dostarcza ok. 15 – 20 g błonnika na dobę. Rekomendowane jest spożycie dwu-, trzykrotnie większe.
Minimalna ilość błonnika na dzień w przypadku kobiet wynosi ok. 25 g, a u mężczyzn 38 g.
Dietę bogatą w błonnik powinniśmy łączyć z odpowiednim nawadnianiem – ok 30 ml na każdy kilogram masy ciała.
Nasz organizm adaptuje się do wysokiej (nadmiernej) zawartości błonnika, a wszystkie efekty uboczne mijają po pewnym czasie.
Błonnik – dlaczego warto uwzględnić go w diecie Seniora?
Błonnik pokarmowy, zwany włóknem pokarmowym, to grupa związków wchodzących w skład strukturalnych części roślin stanowiących element tkanki oporowej i przewodzącej. W uproszczeniu oznacza część żywności pochodzenia roślinnego, która nie ulega trawieniu przez enzymy trawienne obecne w przewodzie pokarmowym człowieka. Elementy te nazywa się często substancjami resztkowymi albo balastowymi, stąd dietę o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego określa się jako dieta bogatoresztkowa. Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Rozpuszczalna wpływa na stężenie cholesterolu i glukozy we krwi, a nierozpuszczalna odznacza się właściwościami korzystnymi dla trawienia i dłuższego uczucia sytości. W żywności zazwyczaj występują obydwie frakcje, można jednak wyróżnić konkretne ich źródła.
Błonnik rozpuszczalny znajdziemy w owsie, jęczmieniu, owocach i roślinach strączkowych.
Błonnik nierozpuszczalny znajduje się w produktach zbożowych, orzechach i warzywach.
Jakie właściwości ma błonnik? Co sprawia, że jest tak zbawienny dla naszego organizmu?
– opóźnia opróżnianie żołądka, tym samym przedłużając poczucie sytości;
– dzięki oddziaływaniu na poziom cholesterolu i poziom sytości, błonnik pokarmowy wpływa na profilaktykę chorób układu krążenia oraz sprzyja odchudzaniu;
– sprzyja rozwojowi mikroflory jelitowej;
– pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi;
– chroni przed rozwojem raka jelita grubego;
– wspomaga zachowanie prawidłowej pracy jelit, zapewnia właściwy rytm wypróżnień i pomaga z problemem zaparć.
GDZIE SZUKAĆ BŁONNIKA?
Błonnik znajdziemy w żywności, którą spożywamy na co dzień. Jest to o tyle wygodne, że nie trzeba zmieniać swoich przyzwyczajeń ani wydawać dużych kwot na to, by zapewnić naszemu organizmowi jego odpowiednią ilość.
Błonnik znajdziemy przede wszystkim w:
– surowych warzywach;
– surowych owocach;
– otrębach;
– płatkach zbożowych;
– nasionach roślin strączkowych.
ZAPOTRZEBOWANIE NA BŁONNIK
Jaka dzienna ilość błonnika jest tą właściwą? Specjaliści żywieniowi informują, że minimalna ilość błonnika, którą powinniśmy spożywać, to 25 g na dobę.
CO ZA DUŻO, TO NIE ZDROWO
W przypadku każdej diety musimy pamiętać, by zachować umiar. Niedobór błonnika może mieć fatalne skutki dla naszego organizmu. Jego nadmiar również może być szkodliwy.
Nadmiar błonnika w organizmie sprawia, że:
– przyswajanie wapnia, magnezu, żelaza, cynku i miedzi jest utrudnione;
– wykorzystanie witamin z grupy B, witaminy D i konwersja karetonu do witaminy A jest ograniczone.
CZEGO WARTO SIĘ WYSTRZEGAĆ – PRODUKTY POWODUJĄCE ZAPARCIA
Dieta bogata w błonnik ma wiele pozytywnych korzyści dla organizmu. W przypadku diety Seniora, najistotniejszy wydaje się jej drogocenny wpływ na przyspieszenie i wspomaganie trawienia. Dlatego, aby nie wpaść w błędne koło, jednocześnie warto unikać spożywania produktów, które powodują zaparcia.
W tym celu z diety Seniora najlepiej wykluczyć:
– gorzką czekoladę;
– grillowane i smażone mięso spożywane w dużych ilościach;
– alkohol w dużych ilościach.
Formularz kontaktowy