10 sposobów na spędzanie czasu z Podopiecznym zimą

Zimą nasza aktywność fizyczna jest znacznie mniej intensywna niż podczas pozostałych pór roku, ze względu na niskie temperatury i niesprzyjającą pogodę. Często też wtedy chorujemy przez obniżoną odporność i wolimy zostać w domu przy ciepłej herbacie i ciekawej książce. Niestety czasem wpadamy przez to w monotonię, stajemy się bardziej ospali i nie mamy energii. Na zleceniu, podczas opieki nad Osobą Starszą, musimy być w jednak dobrej formie i zadbać o to aby Senior także się nie nudził. Jak więc spędzać czas z Podopiecznym zimą? Poniżej 10 pomysłów na ciekawe zimowe aktywności z Seniorem.

 

 1. Spacery

Spacery to uniwersalny pomysł na każdą porę roku, kiedy aura na dworze pozwala nam na przebywanie na świeżym powietrzu. Nawet jeżeli nasz Podopieczny nie jest mobilny, warto posadzić go na wózku inwalidzkim i wyjść chociażby na 15 min. W styczniu słońce znajduje się najbliżej naszej planety, ale krótkie dni nie pozwalają nam na odpowiednie nasłonecznienie. Warto więc wykorzystać możliwość wyjścia na spacer i naładowania się energią potrzebną do wytworzenia witaminy D, która jest niezwykle ważna dla naszego organizmu.

 

 1. Nordic walking
  Spacer z kijkami, jak powszechnie mówi się na nordic walking, to idealna propozycja dla Seniorów mobilnych, którzy chcą zachować swoją dobrą formę fizyczną. Kiedy pogoda dopisuje, a nawierzchnia nie stwarza zagrożenia do bezpiecznego poruszania się, możemy udać się z Podopiecznym na taki trening. Pamiętajmy jednak, żeby trasa nie była za bardzo wymagająca, wybierajmy proste, gładkie ścieżki, tak, żeby Osoba starsza bez przeszkód mogła ją przejść.

 

 1. Granie w gry planszowe

Świetnym zajęciem domowym na zimowe dni i wieczory są gry planszowe. Dzięki temu mamy możliwość pobudzenia aktywności umysłowej naszego Podopiecznego. Jest to bardzo ważne, ponieważ Seniorzy z czasem tracą zdolność szybkiego i kreatywnego myślenia. Zadania wymagające intensywnej pracy mózgu pomagają im w opóźnieniu procesów starzenia się układu nerwowego i wystąpienia stanów otępiennych. W Niemczech, gry planszowe są bardzo popularne i cieszą się dużym zainteresowaniem ludzi we wszystkich grupach wiekowych.

 

 1. Gimnastyka
  Często zdarza się, że Senior, którym się opiekujemy ma problemy przy poruszaniu się, jest w trakcie rehabilitacji czy cierpi z powodu zaniku mięśni. Jeżeli nie ma istotnych przeciwwskazań lekarskich, można zaktywizować taką osobę poprzez proste ćwiczenia gimnastyczne. Warto tu skorzystać z materiałów filmowych Medipe. Znajdziecie tu przydatne filmy instruktażowe dotyczące opieki nad Osobą starszą, m.in. o ćwiczeniach na kręgosłup czy ćwiczeniach dla osoby leżącej.

 

 1. Relaksacja

Działania relaksacyjne można zastosować u każdego Podopiecznego, niezależnie od jego stanu zdrowia. Relaksacja może odbywać się na wiele sposobów, od ćwiczeń oddechowych, po medytacje czy masaże. Dostosujmy formę relaksacji do Podopiecznego lub pozwólmy jemu zadecydować, która metoda odprężenia się mu bardziej odpowiada.

 

 1. DIY
  Robótki ręczne to zajęcie dla tych, którzy lubią tworzyć coś samemu. W okresie zimowym mamy wiele okazji do wykonywania domowych dekoracji czy ciepłej odzieży. Jeżeli nasz Podopieczny jest chętny do spędzania czasu w ten sposób, mamy pełny wachlarz możliwości do wykorzystania. Pomysłów na rzeczy „zrób to sam” jest bardzo wiele, od biżuterii, odświeżenie mebli, po szydełkowanie i tworzenie artykułów dekoracyjnych. Tego typu prace pomagają Seniorom zachować sprawność  manualną oraz poprawiają koncentrację i wzbudzają kreatywność.

 

 1. Oglądanie zdjęć

Osoby starsze bardzo lubią wracać do przeszłości i opowiadać o swoich bogatych przeżyciach. Uwiecznione momenty przechowują w albumach ze zdjęciami, które są nie tylko magazynem ich wspomnień, ale też wizytówką i możliwością przedstawienia siebie. Jeżeli Senior, którym się opiekujemy darzy nasz zaufaniem, będzie skory do pokazania nam swoich zdjęć z młodości i opowieści ze swojego życia. Miło będzie też wymienić się swoimi doświadczeniami i przedstawienie swoich historii.

 

 1. Wspólne rozmowy
  Rozmowa i komunikacja z Podopiecznym jest bardzo potrzebna, żeby zachować dobry kontakt z Seniorem. Nie musimy siedzieć naprzeciwko niego i bez przerwy mówić, możemy wykorzystywać czas na rozmowy w trakcie wykonywania innych czynności, np. podczas gotowania, rozwiązywania krzyżówek czy oglądania telewizji. Ograniczajmy przebywanie w milczeniu z Osobą starszą, dzięki temu, taka osoba będzie się czuła przy nas bardziej komfortowo i bezpiecznie.

 

 1. Czytanie książek, gazet i czasopism specjalistycznych

Każdy człowiek ma jakieś zainteresowania. Podobnie jest z naszymi Podopiecznymi, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą realizować części swoich pasji. Jeżeli nasz Senior interesuje się naturą, gotowaniem, czy architekturą, warto zaopatrzyć go w specjalistyczną prasę i książki, gdzie może poczytać o nowinkach z interesującej go dziedziny. Komentarze i odnoszenie się do przeczytanych treści oraz dzielenie się tym z Opiekunką będzie na pewno sprawiać mu przyjemność.

 

 1. Oglądanie telewizji

Siedzenie przed ekranem telewizora to zajęcie bardzo bierne, ale często dla Seniora jest to najlepsza rozrywka. Ulubione seriale czy oglądanie serwisów informacyjnych są nie raz nieodzownymi czynnościami do wykonania w ciągu dnia. Nie rezygnujmy więc z przyzwyczajeń naszego Podopiecznego. Jest to też dobra forma na spędzenie wolnego czasu, szczególnie wtedy, gdy odgrywa ona dużą rolę w codzienności Osoby starszej.