ALPY BAWARSKIE

Nie wszystkim prawdziwy wypoczynek kojarzy się wyłącznie z relaksem nad wodą. Równie pięknie potrafi być w górach, Alpy Bawarskie są tego najlepszym przykładem. Łagodne stoki dla miłośników górskich wycieczek, jak i wysokogórskie szczyty (jak na przykład na Zugspitze, najwyższy szczyt Niemiec (2962 m), dla zapalonych alpinistów) – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bawarskie szlaki są bardzo dobrze przygotowane i oznaczone. Alpejskie pasma górskie są niezwykle malownicze i przepełnione pozostałościami po dawnych kulturach. Tradycyjna kuchnia, piwo, alpejski krajobraz i górski klimat – Alpy Bawarskie mogą nam zaoferować o wiele więcej atrakcji niż bylibyśmy w stanie przepuszczać.

Alpy Bawarskie – kraina nart i malowniczych widoków

Alpy Bawarskie to pasmo rozległego łańcucha górskiego w Północnych Alpach. W związku z tym, że dostęp do nich ma praktycznie tylko Bawaria, góry te często nazywa się Alpami Bawarskimi. Administracyjnie leżą one na terenie Niemiec i należą do Apl Wschodnich, rozciągając się od granic Bawarii (z krajem związkowym Salzburg w Austrii) aż po granice ze Szwajcarią (w rejonie Jeziora Bodeńskiego). Rzeka Lech dzieli je na Alpy Algawskie na zachodzie, z kolei rzeka Loisach – na Alpy Berchtesgadeńskie na wschodzie. Alpy Bawarskie zbudowane w dużej mierze z wapieni składają się z wielu odrębnych pasm. Najbardziej znane z nich to między innymi: masyw Wettersteingebirge, Alpy Algawskie, Ammergauer Alpen, Chiemgauer Alpen, Alpy Berchtesgadeńskie, Karwendel, Las Bregencki, Bayerische Voralpen i Lechquellengebirge. Najwyższym szczytem najpopularniejszych wśród turystów niemieckich gór jest Zugspitze (położony 2.962 m n.p.m.), znajdujący się na granicy niemiecko-austriackiej. Należy do pasma górskiego Wettersteingebirge i jest jednocześnie najwyższym szczytem całych Niemiec. W wędrówce po alpejskich pasmach spotkać możemy kozicie, koziorożyce alpejskie czy świstaki – dzikie zwierzęta, których z pewnością nie spotkamy w niższych rejonach. Alpy Bawarskie kuszą nas swoją osobliwą przyrodą. Nie sposób przejść obojętnie obok Jeziora Królewskiego, czyli Königssee, otoczonego stromymi zboczami, najczystszego i drugiego w Niemczech co do głębokości. Przebywając w bawarskich Alpach nie można nie odwiedzić zapierającego tchu w piersiach Zamku Neuschwanstein, czy też samej stolicy Bawarii – Monachium.

Alpy Bawarskie nie zawiodą także miłośników sportów zimowych. Najbardziej znany i utytułowany ośrodek narciarski, kojarzony też pod nazwą Ga-Pa, położony jest w kotlinie Alp, pod samą panoramą Zugspitze. Garmisch-Partenkirchen, znane przede wszystkim z noworocznego turnieju skoków narciarskich – Turnieju Czterech Skoczni, od lat pozostaje głównym kurortem turystycznym tego regionu. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to doskonała okazja do poznania najciekawszych miejsc w tym kraju!