Berlin – najciekawsze atrakcje

Berlin, który jest stolicą Niemiec, od Wrocławia oddalony jest o ok. 350km. To bardzo ciekawe i pełne wyjątkowych miejsc miasto.

Każdy, kto tu przyjedzie, nie zawiedzie się. Berlin, to trzecie co do wielkości miasto w Europie. Ma wiele atrakcji turystycznych, które obowiązkowo trzeba zobaczyć. Do najsłynniejszych zabytków należą Brama Brandenburska, Mur Berliński, Katedra Berlińska, Siegessäule, Pałac Charlottenburg, Reichstag czy Wyspa Muzeów.

Brama Brandenburska jest najbardziej charakterystycznym punktem w mieście. Zaprojektował ją Carl Gotthard Langhans w latach 1788-1791. Powstała jako symbol zjednoczenia państwa niemieckiego, pokoju, wolności. Możemy ją też zobaczyć wytłoczoną na rewersach monet 10, 20 i 50 eurocentów. Brama ma 26m wysokości oraz 65m szerokości i została zrobiona na wzór ateńskich Propylejów. Zdobią ją reliefy ze scenami z mitologii, a na jej szczycie znajduje się pięciometrowa rzeźba, przedstawiająca uskrzydloną boginię zwycięstwa kierującą kwadrygą. Brama jest zamknięta dla ruchu samochodowego.

Kolejnym zabytkiem, którego nie można ominąć zwiedzając Berlin, jest Wyspa Muzeów. To kompleks budowli znajdujący się nad rzeką Sprewą nieopodal Katedry Berlińskiej, a w jego skład wchodzą Muzeum Starożytnego Bliskiego Wschodu, Stare Muzeum,  Nowe Muzeum, Muzeum Pergamońskie, Stara Galeria Narodowa, Muzeum Sztuki Islamu oraz Muzeum Bodego. Od roku 1999 miejsce to zostało wpisane na listę UNESCO. Znajdziemy tutaj wiele wspaniałych dzieł sztuki starożytnej, antycznej oraz obrazy takich artystów jak Caspar David Friedrich.

Pałac Charlottenburg, zwany berlińskim Wersalem, to kolejny obowiązkowy punkt na turystycznej mapie. Jest niezwykle piękny i pełen wdzięku. Początkowo był letnią rezydencją Hohenzollernów i nosił nazwę Lietzenburg. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec XVII wieku i była prezentem dla ukochanej żony Fryderyka I Wielkiego, Sophie Charlotte. To tutaj miała mieścić się Bursztynowa Komnata, która zaginęła podczas II wojny światowej. Na szczególną uwagę zasługuje Srebrna Komnata, w której znajduje się wyjątkowy serwis stołowy, bogato zdobiona Złota Galeria, Japońska Komnata, Wielka Galeria Dębowa oraz Porcelanowa Komnata ze zbiorem chińskiej porcelany.

Katedra Berlińska, czyli Berliner Dom góruje nad starym miastem swoją 85-metową kopułą. Została zaprojektowana na wzór Bazyliki św. Piotra w Rzymie.  Jej początki sięgają XV wieku, kiedy to powstała katedra Erasmusa. Dzisiaj z pierwotnej budowli został jedynie ołtarz. W jej wnętrzu znajdziemy kryptę Hohenzollernów, w której spoczywa ponad 90 członków niemieckiej dynastii.

Ciekawą atrakcję stanowi także Jungfernbrücke, czyli most Dziewic. Jest to najstarszy most w Berlinie i został zbudowany w roku 1798 w miejscu drewnianej konstrukcji. Przez wiele lat było to jedyne połączenie obu brzegów Sprewy. Z mostem związana jest legenda, według której panny młode tuż przed ślubem miały obowiązek przejść z jednej strony na drugą, aby sprawdzić ich wierność. Jeżeli pod nogami słychać było skrzypienie desek, znaczyło, że kobieta nie zachowała czystości. Budowla jest dość charakterystyczna, gdyż zdobią ją ogromne żelazne koła, służące do wyciągania sieci z rzeki.

Berlin to także miasto rozrywki, w którym nieustannie coś się dzieje. Codziennie odbywają się tu różne imprezy nie tylko kulturalne, ale też sportowe i muzyczne. W artykule wymieniliśmy tylko kilka najważniejszych atrakcji, które trzeba zobaczyć będąc w Berlinie. Zachęcamy także do wędrowania pomiędzy uliczkami, które kryją wiele innych zabytków i ciekawych miejsc. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to doskonała okazja do poznania najciekawszych miejsc w tym kraju!