DNI WOLNE OD PRACY W NIEMCZECH

Kultura i obyczaje w Niemczech i w Polsce są do siebie bardzo podobne. Dni wolne od pracy w Niemczech w znacznym stopniu pokrywają się z polskimi świętami. W podzielonych na 16 landów Niemczech, pomiędzy poszczególnymi krajami związkowymi, mogą pojawić się różnice w świątecznych dniach: obowiązujące w całym kraju i te przewidziane tylko dla niektórych regionów. Niemcy to republika związkowa i o ile w Polsce święta państwowe obowiązują w całym kraju, u naszych sąsiadów mogą być przewidziane jedynie dla niektórych landów. Kiedy przypadają dni wolne od pracy w Niemczech? Które ze świątecznych dni pokrywają się z tymi obchodzonymi w Polsce?

Dni wolne od pracy w Niemczech – święta obowiązujące w całym kraju i poszczególnych jego regionach

Nasi sąsiedzi za zachodnią granicą słyną ze swojej pracowitości. Okazuje się jednak, że w porównaniu do innych narodów, w ciągu roku mają dużo czasu wolnego. W Niemczech dniem wolnym od pracy jest chociażby każda niedziela (w tym dniu nie znajdziemy otwartych sklepów). Dni wolne od pracy w Niemczech możemy podzielić na te, które obowiązują w całym kraju oraz na święta, które przypisane są jedynie poszczególnym regionom. Dla wszystkich landów wolne są takie dni jak: Nowy Rok (1 stycznia), Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, Święto Pracy (1 maja), Wniebowstąpienie Pańskie (25 maja), Zielone Świątki (5 czerwca), Dzień Zjednoczenia Niemiec (3 października) oraz pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia). Dni wolne od pracy w Niemczech dla wybranych landów to: Święto Trzech Króli (termin: 6 stycznia, obchodzone w regionie Baden-Württemberg, Bayern, Sachsen-Anhalt), Boże Ciało (przypada na 15 czerwca, region: Baden-Württemberg, Bayern, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland), Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia w Saarland), Święto Reformacji (przypada 31 października, wolne w: Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Thüringen), Wszystkich Świętych (1 listopada w landach: Baden-Württemberg, Bayern, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland) oraz Dzień Pokuty i Modlitwy (przypada na 22 listopada i jest dniem wolnym w Sachsen, część Bayernu).

Większość ze świąt kościelnych w Niemczech wypada w podobnych terminach, co u i nas. Jednak niektóre dni wolne od pracy w Niemczech, szczególnie święta państwowe, mogą być w Polsce obchodzone w innym czasie, bądź nawet nieznane. Na przykład Dzień Zjednoczenia Niemiec, który jest najważniejszym świętem państwowym, uroczyście świętowanym, wolnym od pracy w całym kraju i obchodzonym na pamiątkę przyłączenia Niemieckiej Republiki Demokratycznej i Niemiec Wschodnich do Republiki Federalnych Niemiec w 1990 roku. Dlatego wybierając się do pracy, w odwiedziny do bliskich czy też na urlop do naszych sąsiadów, warto wiedzieć, które dni wolne do pracy w Niemczech wypadają w planowanym przez nas terminie wyjazdu. Jako opiekunka osób starszych w Niemczech będziesz miała okazję poznać zwyczaje panujące w tym kraju!