Dzień Wszystkich Świętych w Niemczech

Tak, jak w Polsce, w< Niemczech również 1 listopada  obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych (w jęz. niem. Allerheiligen) – chrześcijańskie święto ku czci wszystkich znanych i nieznanych z imienia świętych. Choć wygląda to w nieco inny sposób.

Uroczystości są obchodzone głównie na południu i na zachodzie Niemiec – w tamtych rejonach jest najwięcej katolików. W Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Kraju Sary, Nadrenii Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii ten dzień jest wolny od pracy. Podobnie, jak w naszym kraju, ludzie udają się na cmentarze, by odwiedzić groby bliskich, zapalić znicze i zostawić kwiaty na znak szacunku, jednak nie spotkamy tam takich tłumów, jak w Polsce. W tych pięciu landach dzień ten jest zwany „cichym dniem” – nie urządza się hucznych zabaw, imprez, nie puszcza głośnej muzyki. Jest to dzień zadumy, szacunku i wspomnień  bliskich osób, które już odeszły.

Strucla

Strucla

W kościołach odbywają się tego dnia nabożeństwa, a dodatkowo można uczestniczyć również w modlitwach odbywających się na cmentarzu – nadawanych przez głośniki. Często towarzyszom im koncerty chórów oraz orkiestr dętych.

Co ciekawe, w południowej części Niemiec bardzo popularna jest strucla – wypiek z ciasta drożdżowego w charakterystycznej formie plecionki.

Po dniu Wszystkich Świętych Kościół rzymsko – katolicki obchodzi Zaduszki, jednak jest to tylko święto kościelne i dzień ten nie jest wolny od pracy. Jako opiekunka osób starszych w Niemczech będziesz miała okazję poznać zwyczaje panujące w tym kraju!